"The Guardian": Toruń nr 1 w Polsce! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"The Guardian": Toruń nr 1 w Polsce!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Widok na oświetloną popołudniowę starówkę z lotu ptaka, fot. Daniel Pach

Toruń na pierwszym miejscu listy 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"! Doceniono naszą panoramę, zamek krzyżacki, pamiątki po Mikołaju Koperniku oraz toruńskie pierniki.

Znany brytyjski dziennik "The Guardian" zebrał dla czytelników porady i wskazówki podróżnicze związane z atrakcjami w Polsce. Lista najciekawszych, wartych odwiedzenia miejsc powstała w oparciu o opinie turystów z całego świata, którzy odwiedzili nasz kraj w ciągu kilku ostatnich sezonów. Okazuje się, że w zestawieniu nie ma Warszawy czy Gdańska, a są inne polskie miasta, nietuzinkowe miejsca, a nawet lokalne przysmaki! Wśród 10 wspomnianych największe wrażenie zrobił jednak Toruń.

- Północny Toruń to ukryta perełka, na którą trafiłam, podróżując pociągiem po Polsce w tym roku. Linia horyzontu jest oszałamiająca, pełna charakterystycznych, czerwonych, średniowiecznych budynków, najlepiej oglądana z brzegów Wisły. Najważniejsze atrakcje to teatr Baj Pomorski i zamek krzyżacki. Istnieją pamiątki po renesansowym astronomie Koperniku – jego spektakularna XIV-wieczna, gotycka kamienica nadal stoi i jest to obecnie muzeum. Miasto słynie również z pierników – można spróbować swoich sił w ich wykonaniu na zajęciach w Muzeum Piernika, co okazało się dla mnie i moich dzieci świetną zabawąnapisała jedna z zagranicznych turystek. - Zajrzyj też do Galerii Copernicus, a potem skosztuj lodów z kawiarni Lenkiewicz. Kolejka miejscowych mówi, że warto.

Co trzeba koniecznie zobaczyć w Polsce według "The Guardian"?

1. Toruń z zachwycającą panoramą, piernikami, zamkiem krzyżackim i pamiątkami po Koperniku;
2. Półwysep Helski z czystą wodą, piaszczystymi plażami i sosnowym lasem;
3. Krakowskie witraże Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera oraz eksponaty w Muzeum Narodowym;
4. Łódź i Centralne Muzeum Włókiennictwa;
5. Śląskie przysmaki w restauracji na katowickim Nikiszowcu;
6. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach;
7. Rysie i żubry w Białowieskim Parku Narodowym;
8. Tatrzańskie szczyty i jeziora w Tatrach;
9. Karkonoski Park Narodowy, Śnieżkę i szlaki w okolicy Szklarskiej Poręby;
10. Zamość i jego kolorowe kamienice;

Przejdź do artykułu zamieszczonego w brytyjskim "The Guardian"

Fot. Daniel Pach

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...