"The Guardian": Toruń nr 1 w Polsce! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"The Guardian": Toruń nr 1 w Polsce!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Widok na oświetloną popołudniowę starówkę z lotu ptaka, fot. Daniel Pach

Toruń na pierwszym miejscu listy 10 najciekawszych atrakcji turystycznych Polski według brytyjskiego "The Guardian"! Doceniono naszą panoramę, zamek krzyżacki, pamiątki po Mikołaju Koperniku oraz toruńskie pierniki.

Znany brytyjski dziennik "The Guardian" zebrał dla czytelników porady i wskazówki podróżnicze związane z atrakcjami w Polsce. Lista najciekawszych, wartych odwiedzenia miejsc powstała w oparciu o opinie turystów z całego świata, którzy odwiedzili nasz kraj w ciągu kilku ostatnich sezonów. Okazuje się, że w zestawieniu nie ma Warszawy czy Gdańska, a są inne polskie miasta, nietuzinkowe miejsca, a nawet lokalne przysmaki! Wśród 10 wspomnianych największe wrażenie zrobił jednak Toruń.

- Północny Toruń to ukryta perełka, na którą trafiłam, podróżując pociągiem po Polsce w tym roku. Linia horyzontu jest oszałamiająca, pełna charakterystycznych, czerwonych, średniowiecznych budynków, najlepiej oglądana z brzegów Wisły. Najważniejsze atrakcje to teatr Baj Pomorski i zamek krzyżacki. Istnieją pamiątki po renesansowym astronomie Koperniku – jego spektakularna XIV-wieczna, gotycka kamienica nadal stoi i jest to obecnie muzeum. Miasto słynie również z pierników – można spróbować swoich sił w ich wykonaniu na zajęciach w Muzeum Piernika, co okazało się dla mnie i moich dzieci świetną zabawąnapisała jedna z zagranicznych turystek. - Zajrzyj też do Galerii Copernicus, a potem skosztuj lodów z kawiarni Lenkiewicz. Kolejka miejscowych mówi, że warto.

Co trzeba koniecznie zobaczyć w Polsce według "The Guardian"?

1. Toruń z zachwycającą panoramą, piernikami, zamkiem krzyżackim i pamiątkami po Koperniku;
2. Półwysep Helski z czystą wodą, piaszczystymi plażami i sosnowym lasem;
3. Krakowskie witraże Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera oraz eksponaty w Muzeum Narodowym;
4. Łódź i Centralne Muzeum Włókiennictwa;
5. Śląskie przysmaki w restauracji na katowickim Nikiszowcu;
6. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach;
7. Rysie i żubry w Białowieskim Parku Narodowym;
8. Tatrzańskie szczyty i jeziora w Tatrach;
9. Karkonoski Park Narodowy, Śnieżkę i szlaki w okolicy Szklarskiej Poręby;
10. Zamość i jego kolorowe kamienice;

Przejdź do artykułu zamieszczonego w brytyjskim "The Guardian"

Fot. Daniel Pach

Najczęściej czytane aktualności

 • Będą zmiany w komunikacji miejskiej na Podgórzu
  Miasto, MZK
  Znamy efekt konsultacji w sprawie kursowania komunikacji miejskiej na Podgórzu. Uzgodnione zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia na tle błękitnego nieba
  Miasto
  23 maja 2024 r. o godz. 10:00 rozpocznie się 2. sesja Rady Miasta Torunia IX kadencji.
 • Na zdjęciu: seniorzy wraz z prezydentem Pawłem Gulewskim i jego zastępczynią Dagmarą Zielińską siedzą na ławeczce, za nimi drzewa
  Eko, Miasto
  Ławeczka Seniorów stanęła na placu 4 czerwca 1989 roku z inicjatywy Rady Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024.
 • Miasto
  Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Delegacja chińska z Ambasadorem Sun Linjiangiem i prezesem Adamem Marszałkiem
  Biznes, Miasto
  Ambasador Chin Sun Linjiang i Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev gościli 22 maja 2024 r.w Toruniu. Spotkał się z nimi prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
 • Zawodnicy Akademickiego Klubu Karate Tradycyjnego przywieźli z Mistrzostw Europy w Słowenii pięć medali.
 • Wieczna miłość i „Dracula” Francisa Forda Coppoli z Garym Oldmanem w roli głównej będą motywem przewodnim 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze!
 • Bławatkowa na toruńskich Wrzosach zyskała zupełnie nowy wygląd. Wszystko to za sprawą zakończonej w tym miejscu przebudowy.
 • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Mień, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
 • Znamy efekt konsultacji w sprawie kursowania komunikacji miejskiej na Podgórzu. Uzgodnione zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2024 r.
 • Ławeczka Seniorów stanęła na placu 4 czerwca 1989 roku z inicjatywy Rady Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024.
 • Delegacja Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe miała zaszczyt uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino. Wyjazd był wspierany przez Miasto Toruń.
 • Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.