HANSEartWORKS | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

HANSEartWORKS

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Jednym z wydarzeń towarzyszących 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy jest 17. edycja wystawy HANSEartWORKS zatytułowana Szlakiem Wspólnoty.

Na kilka dni, między 22 a 25 czerwca 2023 r., miasto Toruń stanie się stolicą Hanzy, a właściwie Związku Miast Nowej Hanzy. Stowarzyszenie to powstało w 1980 r. w holenderskim Zwolle, skupiając miasta Europy Północnej gotowe działać na rzecz rozwoju turystyki i handlu. Organizacja nawiązuje także do tradycji średniowiecznej Hanzy, do której należał Toruń.

Kupcy z założonego w 1233 r. przez zakon krzyżacki miasta już w połowie XIII w. nawiązywali kontakty z najważniejszymi centrami handlowymi Europy Środkowej. Rozwój miasta ułatwiało jego położenie na skrzyżowaniu dróg lądowych i wodnych, na głównym trakcie wiodącym z Węgier na północ, do ujścia Wisły i dalej na zachód – do Flandrii, a niebagatelną rolę odgrywał szlak wiślany. Już od około 1280 r. reprezentanci Torunia pojawiali się na zjazdach miast hanzeatyckich. Największy rozwój toruńskiego handlu przypadł na XIV w. Z czasem jednak Toruń zmniejszał swoją rolę wśród miast kupieckich, ostatecznie udzielając w 1469 r. upoważnienia radzie Gdańska do reprezentowania swoich spraw na zjazdach.

Jednym z wydarzeń towarzyszących 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy jest 17. edycja wystawy HANSEartWORKS zatytułowana Szlakiem Wspólnoty. W drodze konkursu specjalnie na tą okazję powołane jury wybrało spośród nadesłanych zgłoszeń 10 laureatów oraz doceniło pozakonkursowo dwie prace artystek z miast reprezentujących Ukraińską Inicjatywę Hanzeatycką. Prace, które prezentujemy na wystawie, zostały wykonane na to wydarzenie, nie były one publikowane ani przedstawiane wcześniej na innych konkursach. Ich koncepcja oparta została na połączeniu tradycyjnych form wyrazu artystycznego, z uwzględnieniem nowych technologii oraz wykorzystaniem sztuki nowych mediów. Dzieła łączą w sobie tradycję związaną z historyczną Hanzą oraz nowatorskie podejście do tematu, które obrazować ma nowy związek miast zespolonych ze sobą na gruncie architektury, prawa, komunikacji, handlu, mobilności, rozwoju, podróży, ale przede wszystkim dawnych zjazdów hanzeatycki i nowych spotkań.

Alicja Sumowska, Szymon Jan Stenka

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w wernisażu wystawy, który odbędzie się 23 czerwca 2023 r. o godz. 12:30 w sali wystaw czasowych Ratusza Staromiejskiego.

_______________________

Tytuł wystawy: 17. edycja wystawy HANSEartWORKS w ramach 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy pt.: Szlakiem Wspólnoty
Czas ekspozycji: 22 VI 2023 – 23 VII 2023
Wernisaż: 23 VI 2023, godz. 12:30, sala wystaw czasowych, Ratusz Staromiejski
Przygotowanie wystawy: dr Alicja Sumowska – koordynator,
Magdalena Białkowska-Stenka, Alicja Marika Lubowicka, Katarzyna Smorowińska, Szymon Jan Stenka
Projekt i aranżacja plastyczna: dr Tomasz Pietrzyk

Data: 
22.06.2023 07:30 — 23.07.2023 15:30
Miejsce: 
Sala wystaw czasowych Ratusza Staromiejskiego
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Święta miejskie i rocznice
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
  Miasto
  W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
 • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
  Miasto, Sport
  Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
 • Trendownia 2024 - plakat
  Biznes, Miasto
  W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
  Biznes, Miasto
  Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
 • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
 • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
 • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
 • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
 • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
 • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.