HANSEartWORKS | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

HANSEartWORKS

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Jednym z wydarzeń towarzyszących 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy jest 17. edycja wystawy HANSEartWORKS zatytułowana Szlakiem Wspólnoty.

Na kilka dni, między 22 a 25 czerwca 2023 r., miasto Toruń stanie się stolicą Hanzy, a właściwie Związku Miast Nowej Hanzy. Stowarzyszenie to powstało w 1980 r. w holenderskim Zwolle, skupiając miasta Europy Północnej gotowe działać na rzecz rozwoju turystyki i handlu. Organizacja nawiązuje także do tradycji średniowiecznej Hanzy, do której należał Toruń.

Kupcy z założonego w 1233 r. przez zakon krzyżacki miasta już w połowie XIII w. nawiązywali kontakty z najważniejszymi centrami handlowymi Europy Środkowej. Rozwój miasta ułatwiało jego położenie na skrzyżowaniu dróg lądowych i wodnych, na głównym trakcie wiodącym z Węgier na północ, do ujścia Wisły i dalej na zachód – do Flandrii, a niebagatelną rolę odgrywał szlak wiślany. Już od około 1280 r. reprezentanci Torunia pojawiali się na zjazdach miast hanzeatyckich. Największy rozwój toruńskiego handlu przypadł na XIV w. Z czasem jednak Toruń zmniejszał swoją rolę wśród miast kupieckich, ostatecznie udzielając w 1469 r. upoważnienia radzie Gdańska do reprezentowania swoich spraw na zjazdach.

Jednym z wydarzeń towarzyszących 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy jest 17. edycja wystawy HANSEartWORKS zatytułowana Szlakiem Wspólnoty. W drodze konkursu specjalnie na tą okazję powołane jury wybrało spośród nadesłanych zgłoszeń 10 laureatów oraz doceniło pozakonkursowo dwie prace artystek z miast reprezentujących Ukraińską Inicjatywę Hanzeatycką. Prace, które prezentujemy na wystawie, zostały wykonane na to wydarzenie, nie były one publikowane ani przedstawiane wcześniej na innych konkursach. Ich koncepcja oparta została na połączeniu tradycyjnych form wyrazu artystycznego, z uwzględnieniem nowych technologii oraz wykorzystaniem sztuki nowych mediów. Dzieła łączą w sobie tradycję związaną z historyczną Hanzą oraz nowatorskie podejście do tematu, które obrazować ma nowy związek miast zespolonych ze sobą na gruncie architektury, prawa, komunikacji, handlu, mobilności, rozwoju, podróży, ale przede wszystkim dawnych zjazdów hanzeatycki i nowych spotkań.

Alicja Sumowska, Szymon Jan Stenka

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w wernisażu wystawy, który odbędzie się 23 czerwca 2023 r. o godz. 12:30 w sali wystaw czasowych Ratusza Staromiejskiego.

_______________________

Tytuł wystawy: 17. edycja wystawy HANSEartWORKS w ramach 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy pt.: Szlakiem Wspólnoty
Czas ekspozycji: 22 VI 2023 – 23 VII 2023
Wernisaż: 23 VI 2023, godz. 12:30, sala wystaw czasowych, Ratusz Staromiejski
Przygotowanie wystawy: dr Alicja Sumowska – koordynator,
Magdalena Białkowska-Stenka, Alicja Marika Lubowicka, Katarzyna Smorowińska, Szymon Jan Stenka
Projekt i aranżacja plastyczna: dr Tomasz Pietrzyk

Data: 
22.06.2023 07:30 — 23.07.2023 15:30
Miejsce: 
Sala wystaw czasowych Ratusza Staromiejskiego
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Święta miejskie i rocznice
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Porozmawiajmy o integracji - plakat
  Miasto
  Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...
 • Miasto
  Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Plakat z informacją o punktach pomocy w Toruniu na przystanku MZK
  Miasto
  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Na zdjęciu: trwają konsultacje w sali z dużymi oknami
  Miasto
  Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Wydłużający się czas dostawy elementów małej architektury i warunki pogodowe przyczyniły się do przesunięcia terminu realizacji zadania pn. „Renowacja tarasu widokowego na Bulwarze Filadelfijskim. Zgodnie z aneksem do umowy zadanie zostanie zakończone do 15 grudnia 2023 r.
 • Toruńska kompozytorka Magdalena Cynk obchodzi 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji 3 grudnia 2023 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbył się jej jubileuszowy koncert.
 • Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.
 • Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
 • Około 2000 uczestników wzięło udział w 21. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów w Toruniu. Tradycyjnie, wydarzenie odbyło się w pierwszą niedzielę grudnia.
 • 3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. - Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent...
 • 2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Na początku grudnia w 16 miastach Polski, w tym w Toruniu, odbędzie się wydarzenie pn. Narodowy Dzień Tenisa Stołowego.