Harcerska przygoda w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Harcerska przygoda w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 03 marca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent wręcza nagrody harcerzom w CKK Jordanki

Ponad 700 harcerek i harcerzy z 23 hufców wzięło udział w 41. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim w Toruniu. Impreza odbyła się 1-3 marca 2024 r. w Toruniu.

Była to kolejna edycja rajdu organizowanego z okazji urodzin Mikołaja Kopernika, bohatera Hufca Toruń oraz Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej. Tegoroczna impreza zgromadziła w Toruniu imponującą liczbę 712 uczestników. Gościliśmy przedstawicieli 23 hufców, reprezentujących różne regiony Polski, od Inowrocławia po Nowy Dwór Mazowiecki. Podczas pobytu w naszym mieście uczestnicy wzięli udział w różnego rodzaju konkurencjach, biegach sprawnościowych i zadaniach sprawdzających wiedzę o Toruniu. 

Rajd był podzielony na 5 tras: zuchowa (6-10 lat), harcerska (10-13 lat), starszoharcerska (13-16 lat), wędrownicza (16-25 lat) i instruktorska (16-99 lat). Na trasy te wyruszyło 78 patroli pod kierunkiem 104 organizatorów. Patrole rywalizowały między sobą o zdobycie pierwszego miejsca na każdej z tras. Wyniki rywalizacji zostały ogłoszone w niedzielę 3 marca, podczas uroczystego apelu wieńczącego Rajd Kopernikański. W tym roku odbył się on w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Z harcerską młodzieżą i dziećmi oraz ich opiekunami spotkał się tradycyjnie prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wędrując w tych dniach po naszym mieście zuchy, harcerki i harcerze szukali odpowiedzi na pytania związane z postacią Mikołaja Kopernika i innych sławnych osób oraz historią i zabytkami Torunia. W ten sposób nie tylko poznawali Toruń, ale też zdobywali szereg umiejętności i sprawności, które przydadzą im się w dorosłym życiu. Dla miasta obecność tak dużej grupy młodych osób to ogromna radość, ale i znakomita promocja turystyczna - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. 

Podczas rajdu harcerki i harcerze byli zakwaterowani w szkołach. Korzystali też z przygotowanych dla nich atrakcji - wejścia do wyjątkowych miejsc np. muzeum piernika, wieży ratuszowej itp. Każdy z uczestników otrzymał ciepły  dwudaniowy obiad w sobotę. Pozostałe posiłki przygotowywali samodzielnie w ramach kształtowania samodzielności i zaradności.

Rajd Kopernikański jest stałym punktem w kalendarzu wielu środowisk harcerskich ZHP. Uczestnicy cały rok przygotowują się do tej rywalizacji, aby móc stanąć na podium tak prestiżowej imprezy. Jak podkreślają organizatorzy, wspólna przygoda w malowniczych okolicach Torunia stanowi niezapomniane doświadczenie dla wszystkich uczestników, kształtując ich nie tylko jako harcerzy, ale także jako obywateli gotowych do odkrywania świata i podejmowania wyzwań.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.