Historyczny Rajd Rowerowy | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Historyczny Rajd Rowerowy

Miasto, Sport
Data publikacji: 24 czerwca 2024
Autor: Paula Gałązka
Historyczny Rajd Rowerowy

MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UM oraz Stowarzyszenie GoSport zapraszają na „Historyczny Rajd Rowerowy” śladami mniej znanych rocznic, które miały istotny wpływ na historię Torunia. 30 czerwca będzie okazja do aktywnego spędzenia czasu, ale również do zgłębienia fascynującej przeszłości miasta.

Podczas rajdu upamiętnimy historię osiedla Rubinkowo, wspominając początki jego budowy sprzed 50 lat. Przypomnimy także wcześniejszą historię wsi, która znajdowała się na tym terenie. Zatrzymamy się również przy Forcie IV, który w tym roku obchodzi 140. rocznicę ukończenia budowy nawiązując pośrednio do roli Twierdzy Toruń w historii miasta. Odwiedzimy również dawną siedzibę kata oraz wzgórze Wiesiołki, gdzie wrócimy wspomnieniami m.in do konsekwencji wydarzeń związanych z Tumultem Toruńskim, który miał miejsce 300 lat temu. Będzie to wyjątkowa okazja, aby połączyć pasję do jazdy na rowerze z odkrywaniem lokalnej historii. Przewodnikiem na trasie będzie Paweł Bukowski, znawca przeszłości Torunia.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Czas trwania rajdu to około 2,5 godziny. Start o godz. 10.00. Trasa liczyć będą około 10 kilometrów. Finałem rajdu będzie krótki quiz historyczny z drobnymi nagrodami. Wydarzenie, które organizuje Stowarzyszenie GoSport, jest dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

Historyczny Rajd Rowerowy 30.06.2024- plan przejazdu:

 1. Start - pomnik Jakuba Rubinkowskiego ul. Rydygiera 21 godz. 10.00
 2. Twierdza Toruń Fort IV  - ul. Chrobrego
 3. Rakarnia – dawna siedziba toruńskich  katów – Sz. Chełmińska
 4. Meta – „Toruńskie Wiesiołki” - Góra Szubienicza - ul. Św. Józefa

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.