Honorowi Obywatele Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Honorowi Obywatele Torunia

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Po raz pierwszy tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia nadano w 1815 r., a pierwszym obdarzonym tym zaszczytem był Hans Jakob Auerswald, ochmistrz Królestwa Prus i nadprezydent Prus Zachodnich i Wschodnich. Przez dwieście lat tytuł ten nadawano 35 lub 36 razy. Brak precyzyjnego ustalenia rzeczywistej liczby osób, które otrzymały ten znamienity tytuł, wynika z faktu, że nie wszystkie nadania mają swoje potwierdzenie w źródłach. Wśród Honorowych Obywateli Torunia są ludzie wielcy, o ogromnych dokonaniach zarówno naukowych, politycznych jak i społecznych. Obok nich pojawiają się postacie, które zasłużyły się podczas swej działalności w służbie państwa pruskiego, oraz osoby, których wyróżnienie jest wynikiem pomyłki lub przypadku, albo też jest całkowicie niezrozumiałe. W okresie dwudziestolecia międzywojennego zaledwie cztery osoby otrzymały tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia, były to kolejno: gen. Józef Haller, marszałek Francji i Polski Ferdinand Foch, marszałek Józef Piłsudski i marszałek Edward Rydz-Śmigły. Po II wojnie światowej ten zaszczytny tytuł przypadł ludziom, którzy zupełnie na niego nie zasługiwali, np. marszałkowi Michałowi Roli-Żymierskiemu. Ostatnie dwadzieścia lat to niewątpliwie nominacje przemyślane i nie budzące najmniejszych wątpliwości. Wśród osób wyróżnionych tym tytułem znalazł się Ojciec Święty Jan Paweł II, gen. Elżbieta Zawacka, prof. Wilhelmina Iwanowska, prof. Marian Biskup, były prezydent Torunia Jerzy Wieczorek i wiele innych wybitnych osobistości. Prezentowana w Ratuszu Staromiejskim wystawa ma na celu przybliżenie mieszkańcom miasta postaci faktycznie zasłużonych, jak i tych bardzo kontrowersyjnych. Ciekawe i bardzo istotne są także uzasadnienia kolejnych władz miasta, dlaczego to właśnie tym osobom ten tytuł nadano. Na ekspozycji pokazane są wizerunki prawie wszystkich Honorowych Obywateli Miasta Torunia (poprzez fotografie, grafiki, obrazy olejne), brakuje jedynie kilku postaci, których działalność przypadła na pierwszą połowę XIX wieku, a podobizny się nie zachowały. Jednak na wystawie znalazły się biogramy wszystkich Honorowych Obywateli Torunia.

Kurator wystawy: Aleksandra Mierzejewska

godziny otwarcia:

wtorek-niedziela: 10.00-16.00

Data: 
11.04.2014 17:00 — 03.08.2014 00:00
Miejsce: 
Ratusz Staromiejski
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.