Jesteśmy na 44. Zjeździe Hanzy w Gdańsku | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jesteśmy na 44. Zjeździe Hanzy w Gdańsku

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia. Miasto ma swoje stoisko podczas jarmarku hanzeatyckiego. 14 czerwca jarmark odwiedził prezydent Paweł Gulewski, który następnie spotkał się prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz i wziął udział w Szczycie Burmistrzów.

Jak co roku zjazd otworzyła Wielka Parada Miast, która przeszła Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna. Towarzyszyli jej żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta, „król morskiego Gdańska” – Neptun”, a za nim nimfy wodne, syreny i koniki morskie. Na końcu parady przeszły postacie znane z ulic miast hanzeatyckich – mieszczanie, straganiarki, kupcy i rzemieślnicy. Wśród uczestników nie zabrakło reprezentacji Torunia prezentującej się w historycznych strojach mieszczańskich.

Od 14 czerwca do niedzieli 16 czerwca 2024 r. Toruń prezentowany jest na stoisku promocyjnym przygotowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną na Targu Węglowym. W ramach atrakcji dla zwiedzających i turystów można wypiec toruński piernik, spróbować sztuki własnoręcznego wyrobu witraży czy posłuchać o tradycjach flisaczych.

W sobotę w Gdańsku na scenie na Targu Węglowym pojawi się toruńska reprezentacja muzyczna, zespół Nietrzask

Do Gdańska wyjechała również delegacja oficjalna z Prezydentem Miasta Torunia Pawłem Gulewskim, który uczestniczy w tzw. Szczycie Burmistrzów. To spotkanie jest nieformalną okazją do podjęcia rozmów na współczesne tematy ważne dla osób przewodzących miastami. Tematyka uwzględnia następujące obszary problemowe: Zielone Miasto, Wspólne Miasto, Dostępne Miasto, Innowacyjne Miasto.

Prezydent i radni Torunia wezmą także udział w Walnym Zgromadzeniu Delegatów, które jest najważniejszym punktem Zjazdu.

Jako miasto hanzeatyckie skorzystamy z możliwości wymiany doświadczeń podczas Forum Gospodarczego i projektu „Partnerstwa dla kultury”.  Swój program zrealizują również Młodzi Hanzeaci – uczennice toruńskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

Toruń stał się członkiem Związku Miast Nowej Hanzy w 1998 roku, podczas 19 Międzynarodowego Zjazdu Nowej Hanzy w Visby (Szwecja). Decyzję w tej sprawie podjęło Walne Zgromadzenie Delegatów tej organizacji, które zgodnie z wielowiekową tradycją ma moc przyjmowania nowych członków.

Jednak historia Torunia w Związku Hanzeatyckim sięga odleglejszych czasów. Toruń należał do grupy miast, które uważane były za członków Hanzy od początku i uczestniczył już w XIII w. w tworzeniu wspólnoty. Po raz pierwszy miasto zostało włączone w działania polityczne i organizacyjne Hanzy w 1280 roku.

Idee Hanzy ożyły po ponad 300 latach, w roku 1980, kiedy to w holenderskim mieście Zwolle odbył się pierwszy Zjazd Nowej Hanzy. Toruń jako miasto z tradycjami hanzeatyckimi, nie mógł pozostać poza Związkiem Miast Nowej Hanzy. W roku 2005 zgłoszona została chęć organizacji 43. Międzynarodowego Zjazdu Nowej Hanzy w Toruniu w roku 2023, co potwierdzone zostało na Zjeździe Delegatów w dn. 2 lipca 2005 roku w Tartu. 

Fot. Michał Kmiecik

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.