Jubileusz CSAiU | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Jubileusz CSAiU

Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: żołnierze salutują

Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.

Obchody rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego, odprawiona w kościele garnizonowym. Po niej nastąpił przemarsz wojska ulicami starówki na Rynek Staromiejski, gdzie odbył się uroczysty apel z udziałem kadry i żołnierzy CSAiU oraz wielu honorowych gości. Miasto reprezentowali zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz i przedstawiciele Rady Miasta Torunia.

Działalność Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu wpisała się na trwałe w życie miasta, za co, decyzją Rady Miasta Torunia z 15 września 2022 roku, Centrum uhonorowane zostało Medalem "Za Zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze. Wręczenie odznaczenia odbyło się podczas obchodów jubileuszu. Płk Remigiusz Zieliński, komendant CSAiU, otrzymał je z rąk przedstawicieli Kapituły Honorowych Wyróżnień Miasta Torunia: przewodniczącego Rady Marcina Czyżniewskiego, wiceprzewodniczącej Dagmary Tuszyńskiej oraz członków - Wojciecha Klabuna i Jarosława Beszczyńskiego.

Medal "Za Zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze to najwyższe odznaczenie, jakim samorząd Torunia może wyróżnić instytucje szczególnie zasłużone dla miasta. - Tym samym Rada Miasta honoruje: wzbogacanie przez Centrum dziedzictwa artyleryjskiego Torunia, jego działalność edukacyjną i kulturalną, bliskie związki z: macierzystym miastem, mieszkańcami, toruńską tradycją oraz historią,  godne przechowywanie tradycji bojowych jednostek związanych z polskim szkolnictwem artylerii, uzbrojenia i logistyki, szkolenie specjalistów Wojsk Lądowych i rezerw osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiejmówił w laudacji przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski.

Uroczystości towarzyszył pokaz najnowszego sprzętu, jaki znajduje się na wyposażeniu Centrum.

Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia utworzono zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej oraz Rozkazem Dowódcy Wojsk Lądowych w 2002 r. Do głównych zadań CSAiU należy m.in. szkolenie rezerw osobowych i kandydatów na podoficerów Wojsk Lądowych, organizowanie kursów specjalistycznych podoficerów oraz szkolenie Wojsk Lądowych.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Od późnego popołudnia 5 grudnia 2022 r. należy spodziewać się marznących opadów deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. Na drogach i chodnikach będzie ślisko. Apelujemy o dostosowanie prędkości do panujących warunków. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, oprócz marznących opadów deszczu oraz mżawki grożą nam mgły i zamglenia...
 • Inwestycje, Miasto
  W związku z kolejnym etapem prac przy modernizacji torowiska tramwajowego od soboty 10 grudnia 2022 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie ul. Warneńczyka i Grudziądzkiej.
 • Zainwestuj w Toruniu – podsumowanie kampanii promocyjnej
  Miasto
  Zakończyła się ogólnopolska kampania prasowa promująca potencjał gospodarczy Torunia oraz miejskie tereny inwestycyjne. Kampania była elementem kompleksowych działań prowadzonych przez Centrum Wsparcia Biznesu w ramach projektu „Invest in BiT CITY 2”. W ramach cyklu artykułów prasowych opublikowanych na łamach Gazety Wyborczej i Dziennika Gazeta...
 • Kajko i Kokosz opanowali Zamek Krzyżacki
  Kultura, Miasto
  W pierwszy weekend grudnia (3-4 grudnia 2022 roku) na Zamku Krzyżackim zrobiło się gwarnie, tłoczno i kolorowo. A to wszystko za sprawą bohaterów komiksów Janusza Christy – Kajka, Kokosza i spółki.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę, 10 grudnia 2022 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8 udostępnia swoją wypożyczalnię gier i zaprasza całe rodziny na Mikograjki, żeby zagrać w planszówki i karcianki.
 • Zbiórka darów #bizneswtoruniu
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Ruszyła miejska zbiórka darów dla walczącego z agresorem Narodu Ukraińskiego. Apel do toruńskich przedsiębiorców o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w przetrwaniu zimy wystosował Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Miasta Torunia. 
 • W pierwszą niedzielę grudnia 2022 r. Toruń ponownie gościł biegaczy z całego kraju w ramach jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Toruń świętuje 25. rocznicę wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!
 • Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.