Jubileusz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu

Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024  r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu. Królewski łańcuch zawiesił na jego szyi prezydent Torunia Paweł Gulewski.

23 czerwca 2024 r. na Rynku Staromiejskim odbyły się uroczyste obchody 25. rocznicy działalności reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu. Organizacja sięgająca korzeniami średniowiecza, założona w 1352 r., została decyzją sądu rozwiązana po wojnie w 1947 r. Po 50 latach niebytu do jej tradycji powrócono w 1999 r. Od tego czasu toruńscy bracia i siostry kurkowe są co roku stałym elementem kulturalnego pejzażu miasta. Uczestniczą w uroczystościach patriotycznych i ważnych miejskich wydarzeniach, a przede wszystkim organizują coroczny turniej świętojański i ceremonię Intronizacji Króla Kurkowego podczas Dni Torunia.

- W średniowieczu bractwa kurkowe były powoływane do życia, ażeby bronić miasta i mieszkańców. Był to rodzaj straży obywatelskiej, znany w całej Europie wyjaśnia Leszek Polak, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.Po reaktywacji w 1999 r. nasze bractwo zajęło się zbieraniem dokumentów, kultywowaniem i utrwalaniem swoich tradycji oraz kształtowaniem postawy, którą można opisać sentencją widniejącą na naszym sztandarze „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”.

Na jubileusz 25-lecia przyjechali do Torunia przedstawiciele Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, bracia kurkowi z Pomorza, Okręgu Bydgoskiego i Poznańskiego. Obecni byli przedstawiciele samorządu miejskiego i wojewódzkiego, w tym urzędujący i byli prezydenci Torunia, a także uczniowie VI LO. Po mszy św. w kościele garnizonowym pw. Św. Katarzyny w uroczystej paradzie członkowie bractw kurkowych i goście przeszli na Rynek Staromiejski, gdzie odbyła się uroczysta Intronizacja Króla Kurkowego.

- Bracie Władysławie, w uznaniu twoich zasług dla miasta Torunia i Bractwa, a zwłaszcza wykazanego kunsztu strzeleckiego, nadaję Ci godność Króla Kurkowego Anno Domini 2023 Toruńskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Jako symbol Twej godności wręczam ten oto łańcuch królewski. Tak jak i Twoi poprzednicy, bądź zawsze wierny swemu miastu i bractwu!wygłosił uroczysty akt prezydent Torunia Paweł Gulewski, nakładając łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu Władysławowi Kołybskiemu.

Potem pasowano dwóch Rycerzy Króla – zostali nimi bracia Józef Jarosz i Paweł Liberadzki. Wybrano też Pierwszą, Drugą i Trzecią Damę – siostry Agnieszkę Wyrwas, Agnieszkę Zielińską i Annę Jamroży. Następnie król elekt musiał się wykazać hartem ducha, wychylając duszkiem okazały puchar piwa. Zgodnie z tradycją przyjął też podarunki od innych bractw.

Strzelecka tradycja kurkowa, z którą nasze Bractwo Kurkowe przybywa dzisiaj, jak co roku, na Rynek Staromiejski, to esencja tradycji i dziejów Torunia. Całe Bractwo, a wiec byłych i obecnych braci kurkowych oraz damy kurkowe proszę o przyjęcie okolicznościowych życzeń – mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Ważne jest to, że 25 lat po swojej reaktywacji Kurkowe Bractwo Strzeleckie podkreśla swoje mocne związki ze średniowiecznym, mieszczańskim i kopernikańskim Toruniem.

Podczas uroczystej ceremonii na rynku nagrody otrzymali zwycięzcy brackich strzelań świętojańskich:

 • o Puchar Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego – Piotr Frątczak, KBS Piechcin
 • o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Torunia Łukasza Walkusza – Maciej Czechowski, KBS Toruń
 • do Tarczy Reaktywacji Bractwa w Toruniu – Andrzej Przewłocki z Kościerzyny
 • do Tarczy Memoriału Krzysztofa Sobczaka (Złoty Pierścień) – Piotr Frączak, KBS Piechcin
 • do Tarczy Królewskiej – Zofia Orlik, KBS Toruń
 • z pistoletu sportowego – Rafał Mierzwiński, Toruń
 • strzelania do Kura na zakończenie turnieju – Zofia Orlik, KBS Toruń

Jubileuszowa uroczystość była okazją do uhonorowania osób i instytucji zasłużonych dla toruńskiego bractwa.

Krzyżami Komandorskimi z Mieczami Orderu Zasługi Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP odznaczono byłego prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i marszałka województwa Piotra Całbeckiego (otrzyma w późniejszym terminie), a Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Zjednoczenia Bractw Kurkowych RP brata Leszka Polaka.

Wręczono też krzyże zasługi przyznane przez KBS Toruń - komandorskie (Piotr Całbecki, Wojciech Grochowski, Michał Zaleski, Lech Magnuszewski) oraz oficerskie (Czesław Michalski, Jan Myrcha, Jarosław Czyżewski).

Okolicznościowe ryngrafy otrzymało kilkanaście instytucji zasłużonych dla rozwoju toruńskiego bractwa, w tym Urząd Miasta Torunia.

- Na szczęście 25 lat temu znaleźli się ludzie, którzy postanowili odbudować te piękne tradycje, nawiązać do nich i dzisiaj możemy się cieszyć tym jubileuszem, wyjątkowym, bo 25 lat temu nasza Ojczyzna wstąpiła też NATOpodkreślił przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.

Z okazji jubileuszu bractwo przygotowało okolicznościową, bogato ilustrowaną publikację o dziejach Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu od czasów średniowiecznych po współczesność.

Zdjęcia: © UMT 2024, autor: Agnieszka Bielecka, licencja: CC BY-NC 4.0

 Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.