Judas, calaveras, alebrijes | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Judas, calaveras, alebrijes

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na oprowadzanie towarzyszące wystawie "Alebrijes. Fantastyczne stworzenia w sztuce ludowej Meksyku".

Spotkanie w sobotę 8 lipca 2023 r. o godz. 12.00 poprowadzi antropolożka – dr Marta Skwirowska (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie).

W trakcie oprowadzania przybliżymy historię tworzenia obiektów w technice cartonería, znanej na gruncie europejskim jako papier-mâché. Obiekty te przynależą do kategorii sztuki efemerycznej, umiejscowionej i wykorzystywanej w trakcie świąt religijnych, takich jak Wielkanoc oraz meksykańskiego Dnia Zmarłych, a także świąt współcześnie wykreowanych, jak np. Pochód Monumentalnych Alebrijes na cześć ich twórcy – Pedro Linaresa.

Pani dr Marta Skwirowska jest antropolożką, kustoszką w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz stypendystką rządu meksykańskiego. Pani doktor odbyła staż w Museo de América w Madrycie. W Meksyku prowadziła badania wokół obrzędowości
i meksykańskiej sztuki ludowej (arte popular), w tym sztuki efemerycznej. Pani Marta to również autorka tekstów o kulturze i sztuce Meksyku. Natomiast w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie zajmuje się kolekcją obu Ameryk.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w spotkaniu.

Wstęp wolny.

_______

Wydarzenie: Spotkanie z dr Martą Skwirowską przy wystawie „Alebrijes. Fantastyczne stworzenia w sztuce ludowej Meksyku”
Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Termin: 8 lipca 2023 r.,  godz. 12.00

Fot. Marta Skwirowska

Data: 
08.07.2023 12:00
Miejsce: 
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.