Kamienice z nowym blaskiem | www.torun.pl

Kamienice z nowym blaskiem

Miasto
Data publikacji: 10 maja 2021
Autor: Natalia Przytarska

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Na zdjęciu kamienice przy ul. Rynek Staromiejski 26 i 27

W miejscu łączącym Rynek Staromiejski z ul. Chełmińską odremontowane zostały zabytkowe kamienice.

Kamienice znajdują się w reprezentacyjnej części miasta – na obszarze Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwsza z nich przy Rynku Staromiejskim 26 była pierwotnie gotycka, trójosiowa z wysokim szczytem o charakterystycznym zdobnictwie okuciowym. Ta na rogu ulicy Chełmińskiej i Rynku Staromiejskiego pochodzi ze średniowiecza. Znana jest także jako kamienica Pod Złotym Koziorożcem, bowiem w XVIII w. mieściła się w niej gospoda o tej nazwie. W okresie swojej świetności posiadała charakterystyczny szczyt ze ślimacznicami, który zwieńczony był figurą alegoryczną. W XIX i XX wieku obie kamienice zostały całkowicie przebudowane – usunięto zdobienia nadając budynkom prosty charakter.

Nowego blasku kamienicom nadał kończący się obecnie kompleksowy remont. Prace objęły renowację klatki schodowej, nawierzchni podwórza oraz wymianę instalacji elektrycznej. Zadbano także o termoizolację oraz nową elewację budynków. Koszt prac wyniósł łącznie 919 454,04 zł. Realizatorem ich była firma wyłoniona w drodze przetargu BUD-POL.

Warto wspomnieć, że w latach 2018-2019 Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu przeprowadził w kamienicach modernizację systemu ogrzewania. Zastąpiono wcześniejsze piece kaflowe centralnym ogrzewaniem oraz podłączono budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej. Prace te były współfinansowane z Programu KAWKA II i wyniosły 219 996,80 zł. Wykonany został wtedy także remont dachu, roboty termoizolacyjne ścian pod dachem oraz remont kominów.

Fot. Natalia Przytarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Koronawirus, Miasto
  319 osób zgłosiło się do punktu w toruńskiej galerii Plaza i przyjęło szczepionkę przeciw koronawirusowi. W niedzielę, 13 czerwca 2021 r. na chętnych czekamy na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej.
 • Miasto
  Na 13 czerwca 2021 r. zaplanowano drugi i ostatni dzień pikniku w Muzeum Twierdzy Toruń. Po deszczowej sobocie, niedziela zapowiada się ciepła i bez opadów. Zapraszamy!
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 3 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie odnotowano ofiar śmiertelnych.
 • Kultura, Miasto
  Na ostatni weekend sezonu artystycznego Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała weekend poświęcony rosyjskiemu kompozytorowi Igorowi Strawińskiemu. 11 czerwca publiczność w CKK Jordanki wysłuchała koncertu "Ogniste fajerwerki".
 • Miasto, Sport
  W 9. rundzie PGE Ekstraligi eWinner Apator Toruń uległ przed własną publicznością drużynie Bertard Sparta Wrocław 36:54.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  W sobotę, 12 czerwca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić nagłe opady gradu i burze.