Katarzynka dla siatkarskiego mistrza | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Katarzynka dla siatkarskiego mistrza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 czerwca 2024
Autor: Filip Tomasik

Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!

Tradycją obchodów Dni Torunia jest ceremonia odsłonięcia katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd przez osoby szczególnie zasłużone dla naszego miasta. W tym roku wyjątkowo uroczystość odbyła się w dwóch częściach. W sobotę 22 czerwca świętowaliśmy dołączenie do Alei aktora Krystiana Pesty. Kolejna część została zaplanowana na poniedziałek 24 czerwca ze względu na zobowiązania zawodowe drugiego laureata Wilfredo Leona.

Wydarzenie poprzedził koncert zespołu Elektrio. W uroczystości odsłonięcia katarzynki wzięli udział prezydent Torunia Paweł Gulewski oraz toruńscy radni.

Wyróżniamy dziś sportowca, którego zna cały świat, kocha cała Polska i podziwia cały Toruń! Śledzimy karierę Wilfredo Leona od dawna i dla nas w Toruniu zawsze był i jest najlepszym siatkarzempowiedział prezydent Torunia Paweł Gulewski.

To dla mnie najlepsza i największa pamiątka i podziękowanie. Nie urodziłem się w Toruniu, ale czuję się torunianinem i jestem dumny, że mogę reprezentować to piękne miastopowiedział wzruszony laureat Wilfredo Leon.


Wilfredo León Venero to wyjątkowa postać na siatkarskiej scenie. Przez wielu uważany jest za najlepszego siatkarza na świecie. Urodzony na Kubie zawodnik od 2019 roku reprezentuje barwy Reprezentacji Polski.

W 2023 roku z naszą Kadrą sięgnął po tytuł Mistrza Europy i został uznany najbardziej wartościowym graczem turnieju. Wcześniej Polska z Leonem w składzie zdobyła srebrny medal Mistrzostw Świata, dwa brązowe brązowe medale Mistrzostw Europy i wygrała Ligę Światową. Czterokrotnie wygrywał Ligę Mistrzów, czyli najbardziej prestiżowy tytuł w siatkówce klubowej. Na swoim koncie ma także liczne trofea krajowe, m.in. mistrzostwa i puchary Włoch oraz Rosji.

Z Toruniem Wilfredo Leon jest związany na wielu płaszczyznach. Jego żoną jest torunianka Małgorzata León, z domu Gronkowska. Od 2021 roku jest współwłaścicielem klubu Anioły Toruń, który w maju uzyskał awans do 1. Ligi Siatkówki.

Obecnie laureat Piernikowej Alei Gwiazd przygotowuje się do udziału Igrzyskach Olimpijskich. Polska jest faworytem do złotego medalu.

Piernikową Aleję Gwiazd zainicjowali wspólnie w 2003 r. Urząd Miasta Torunia oraz producent toruńskich pierników - Fabryka Cukiernicza "Kopernik". W płytach pasażu przed Dworem Artusa znajduje się już kilkanaście mosiężnych tabliczek w kształcie piernika katarzynki - z autografami znanych osób: aktorów, muzyków, naukowców, sportowców, polityków, pisarzy czy obrońców życia. Do tej pory w pasażu zostało już upamiętnionych 40 osób (z tegorocznymi 42). Łączy je Toruń - jako miejsce urodzenia, miasto edukacji lub początków kariery. Tradycyjnie nazwiska laureatów są ogłaszane podczas Prezydenckiego Koncertu Noworocznego 1 stycznia, a ceremonia odsłonięcia katarzynek ma miejsce podczas czerwcowych Dni Torunia.

Fotografia: © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.