Każdy znajdzie coś dla siebie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Każdy znajdzie coś dla siebie

Jak spędzić wolny czas w Toruniu? Na mieszkańców, ich gości i turystów corocznie czeka oferta setek wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Nie dziwi zatem, że osoby biorące udział w badaniu „Przystanek Miasto 2017” wyraziły swoje zadowolenie z możliwości czynnego udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, jakie niemal codziennie odbywają się w Toruniu. Aż 91 proc. z nich oceniło ofertę kulturalną naszego miasta jako dobrą. Nic dziwnego, skoro w 2017 roku w naszym mieście odbyło się ponad 1500 różnych wydarzeń kulturalnych. Zaliczają się do nich cykliczne duże imprezy w międzynarodowej obsadzie, jak festiwal światła Bella Skyway, Festiwal Teatralny Kontakt, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Toffifest czy Międzynarodowy Festiwal teatrów lalek „Spotkania”. Znaną i lubianą imprezą kulturalną jest Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej.

Muzeum Okręgowe i jego oddziały, teatr Baj Pomorski, Centrum Kulturalno-Kongresowe  Jordanki czy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” to  tylko część z instytucji kultury, w których torunianie i goście korzystają z oferty kulturalnej przez cały rok. W okresie wakacyjnym dużą popularnością cieszy się „Kulturalne lato” – koncerty, spektakle i występy artystów w przestrzeni miejskiej – zarówno na Rynku Staromiejskim jak i scenie na Wiśle.

 

Torunianie są także zadowoleni z zaplecza sportowego, jakie funkcjonuje w mieście – wysoko oceniło je 86 proc. badanych. Ponad 300 różnej wielkości obiektów pozwala na uprawianie sportu w klubach, ale także amatorsko, dla przyjemności, dobrego samopoczucia i dobrej kondycji. Wśród nich są obiekty tej miary, co Arena Toruń, Motoarena, stadion miejski czy lodowisko Tor-Tor, które każdego roku goszczą duże imprezy sportowe, rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Przykładem może być odbywający się od 2015 roku międzynarodowy mityng lekkoatletyczny Copernicus Cup, zawsze w gwiazdorskiej obsadzie, zawody żużlowe, jak Grand Prix of Poland czy Best Pairs, oraz międzynarodowy turniej tenisowy Bella Cup i Bieg Świętych Mikołajów, na który przyjeżdżają tysiące biegaczy z całej Polski. Takich imprez w Toruniu w ubiegłym roku odbyło się ponad 500!

 Toruń nie przestaje inwestować w infrastrukturę sportową, która zapewni mieszkańcom warunki do aktywnego spędzania czasu. W grudniu 2017 roku po trwającej blisko półtora roku gruntownej przebudowie i modernizacji otwarty został basen w Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych przy ul. Św. Józefa. Z kolei także w ostatnich dniach roku 2017 zamknięty został basen przy ul. Bażyńskich. Dzięki remontowi, który potrwa około 2 lata, obiekt zyska zupełnie nowe oblicze. Wewnątrz znajdzie się basen główny o wymiarach 25x12,5 metra o głębokościach od 1,45 metra do 3,9 metra, trybuny na 120 miejsc, hala basenowa rekreacyjna z basenem rekreacyjnym oraz basen do nauki pływania, brodzik i zjeżdżalnia. To nie wszystko: przy obiekcie znajdzie się basen zewnętrzny o powierzchni 16 m2, boiska do squasha, zaplecze sanitarno-szatniowe, siłownia, sala fitness, kawiarnia i pomieszczenia techniczne, a także około 80 miejsc parkingowych, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Całość projektu wyceniana jest na około 30 mln zł.

W najbliższym czasie miasto zyska także halę do gry w tenisa, która powstaje przy ul. Szosa Chełmińska i wpisuje się w kompleks sportowy, złożony z hali widowiskowo-sportowej Arena Toruń, lodowiska Tor-Tor, stadionu miejskiego. Będzie to obiekt dwukondygnacyjny, z trzema kortami tenisowymi, zapleczem socjalnym (toalety, szatnie), pomieszczeniami dla obsługi obiektu, magazynu i salą dydaktyczną. Znajdą się w niej składane trybuny na 120 osób. Planowane otwarcie hali to wrzesień 2018 roku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Miasto
  Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: park kieszonkowy
  Eko, Miasto
  W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Biznes, Miasto
  To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...