Każdy znajdzie coś dla siebie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Jak spędzić wolny czas w Toruniu? Na mieszkańców, ich gości i turystów corocznie czeka oferta setek wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Nie dziwi zatem, że osoby biorące udział w badaniu „Przystanek Miasto 2017” wyraziły swoje zadowolenie z możliwości czynnego udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, jakie niemal codziennie odbywają się w Toruniu. Aż 91 proc. z nich oceniło ofertę kulturalną naszego miasta jako dobrą. Nic dziwnego, skoro w 2017 roku w naszym mieście odbyło się ponad 1500 różnych wydarzeń kulturalnych. Zaliczają się do nich cykliczne duże imprezy w międzynarodowej obsadzie, jak festiwal światła Bella Skyway, Festiwal Teatralny Kontakt, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Toffifest czy Międzynarodowy Festiwal teatrów lalek „Spotkania”. Znaną i lubianą imprezą kulturalną jest Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej.

Muzeum Okręgowe i jego oddziały, teatr Baj Pomorski, Centrum Kulturalno-Kongresowe  Jordanki czy Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” to  tylko część z instytucji kultury, w których torunianie i goście korzystają z oferty kulturalnej przez cały rok. W okresie wakacyjnym dużą popularnością cieszy się „Kulturalne lato” – koncerty, spektakle i występy artystów w przestrzeni miejskiej – zarówno na Rynku Staromiejskim jak i scenie na Wiśle.

 

Torunianie są także zadowoleni z zaplecza sportowego, jakie funkcjonuje w mieście – wysoko oceniło je 86 proc. badanych. Ponad 300 różnej wielkości obiektów pozwala na uprawianie sportu w klubach, ale także amatorsko, dla przyjemności, dobrego samopoczucia i dobrej kondycji. Wśród nich są obiekty tej miary, co Arena Toruń, Motoarena, stadion miejski czy lodowisko Tor-Tor, które każdego roku goszczą duże imprezy sportowe, rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Przykładem może być odbywający się od 2015 roku międzynarodowy mityng lekkoatletyczny Copernicus Cup, zawsze w gwiazdorskiej obsadzie, zawody żużlowe, jak Grand Prix of Poland czy Best Pairs, oraz międzynarodowy turniej tenisowy Bella Cup i Bieg Świętych Mikołajów, na który przyjeżdżają tysiące biegaczy z całej Polski. Takich imprez w Toruniu w ubiegłym roku odbyło się ponad 500!

 Toruń nie przestaje inwestować w infrastrukturę sportową, która zapewni mieszkańcom warunki do aktywnego spędzania czasu. W grudniu 2017 roku po trwającej blisko półtora roku gruntownej przebudowie i modernizacji otwarty został basen w Zespole Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych przy ul. Św. Józefa. Z kolei także w ostatnich dniach roku 2017 zamknięty został basen przy ul. Bażyńskich. Dzięki remontowi, który potrwa około 2 lata, obiekt zyska zupełnie nowe oblicze. Wewnątrz znajdzie się basen główny o wymiarach 25x12,5 metra o głębokościach od 1,45 metra do 3,9 metra, trybuny na 120 miejsc, hala basenowa rekreacyjna z basenem rekreacyjnym oraz basen do nauki pływania, brodzik i zjeżdżalnia. To nie wszystko: przy obiekcie znajdzie się basen zewnętrzny o powierzchni 16 m2, boiska do squasha, zaplecze sanitarno-szatniowe, siłownia, sala fitness, kawiarnia i pomieszczenia techniczne, a także około 80 miejsc parkingowych, plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Całość projektu wyceniana jest na około 30 mln zł.

W najbliższym czasie miasto zyska także halę do gry w tenisa, która powstaje przy ul. Szosa Chełmińska i wpisuje się w kompleks sportowy, złożony z hali widowiskowo-sportowej Arena Toruń, lodowiska Tor-Tor, stadionu miejskiego. Będzie to obiekt dwukondygnacyjny, z trzema kortami tenisowymi, zapleczem socjalnym (toalety, szatnie), pomieszczeniami dla obsługi obiektu, magazynu i salą dydaktyczną. Znajdą się w niej składane trybuny na 120 osób. Planowane otwarcie hali to wrzesień 2018 roku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Na zdjęciu: ruda panda mała
  Eko, Miasto
  Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • DroneTech 2024 - plakat
  Biznes, Miasto
  O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.