Komunikacja hitem nocy muzealnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Komunikacja hitem nocy muzealnej

Kultura, MZK
Data publikacji: 19 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski

Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

133 lata temu, 16 maja 1891 roku, na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. W tym roku mija też 100 lat od uruchomienia w Toruniu miejskiej komunikacji autobusowej. Te dwie rocznice są okazją do przypomnienia dziejów toruńskiego transportu publicznego na wystawie, która od 16 maja 2024 r. jest prezentowana w Muzeum Historii Torunia – dziale Muzeum Okręgowego mieszczącym się w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej.

Ekspozycja pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” prezentuje fotografie i eksponaty z dziejów komunikacji tramwajowej i autobusowej. Rozwój infrastruktury komunikacyjnej oraz funkcjonowaniem transportu jest przedstawiony na tle zmieniających się realiów społeczno-politycznych, w tym momentów szczególnie trudnych – czasu okupacji niemieckiej oraz procesu odbudowy infrastruktury komunikacyjnej po II wojnie światowej.
Obok unikatowych fotografii, zdjęć i planów linii tramwajowych oraz autobusowych, zobaczyć można wiele interesujących przedmiotów, m.in. bilety, kasowniki, mundury, fragmenty szyn, a także liczne obiekty użytkowe przydatne w pracy konduktorów, motorniczych, kierowców oraz w zakładowych warsztatach, które utrzymywały całą infrastrukturę w należytym stanie technicznym.

Podczas Nocy Muzeów 18 maja 2024 r. oprócz wystawy przygotowano szereg innych atrakcji dla miłośników komunikacji. Stoiska MZK oraz Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można było zobaczyć kolekcję wyświetlaczy i biletów, skorzystać z symulatora kierowania autobusem, wziąć udział w quizie z nagrodami oraz zaopatrzyć się w modele autobusów i tramwajów do samodzielnego składania. Prezentowana też była najnowsza publikacja MZK pt. "Przystanek 100-lecie. Autobusy toruńskiej komunikacji miejskiej 1924-2024" w opracowaniu Michała Gordona.

Wystawę „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” w Muzeum Historii Torunia można oglądać do 17 listopada 2024 r.

Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.