Koncert BachAgainsTheMachine. Zespół Dagamba z Łotwy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Koncert BachAgainsTheMachine. Zespół Dagamba z Łotwy

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

We wtorek 21 maja 2024 r. o godz. 19:00 w ramach Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich Probaltica w toruńskim Dworze Artusa odbędzie się koncert pt. BachAgainsTheMachine w wykonaniu zespołu Dagamba z Łotwy.

Dagamba to obecnie jeden z najpopularniejszych zespołów na Łotwie, który zdobył wiele nagród. Dagamba potrafi wypełnić słuchaczami sale koncertowe. Nazywani „chuliganami muzyki klasycznej” muzycy zespołu w swoich kolejnych programach nurkują w niezmierzonych światach muzycznych, łącząc muzykę klasyczną i pop/rock, tworząc pasjonujące i zapierające dech w piersiach występy. Programy takie jak Bach Against the Machine, Ludwig Van Rammstein, Dagamba feat Tchaikovsky zachwyciły zarówno miłośników muzyki klasycznej, jak i rockowej. Zespół wyprzedał niezliczoną ilość koncertów i tras koncertowych na Łotwie, ale najważniejsze z nich to koncerty solowe na Arenie Riga w 2019 i Wielkiej Scenie Mežapark w 2023. Wydali sześć albumów studyjnych, z których wszystkie spotkały się z dużym uznaniem. Dagamba to jedyny na Łotwie zespół wykonujący muzykę instrumentalną typu crossover, który odniósł tak wielki sukces zarówno na Łotwie, jak i za granicą.

Dagamba koncertowała w ponad 15 krajach (USA, Austria, Australia, Belgia, Estonia, Łotwa, Wielka Brytania, Litwa, Holandia, Polska, Słowacja, Turcja, Ukraina itd.), dwa lata z rzędu występowała na słynnym festiwalu Glastonbury i jako jedyny zespół z Łotwy miała koncert na nowojorskim Times Square (2022).

W nowym programie koncertów Dagamba połączyła wpływy ojca muzyki klasycznej, wielkiego kompozytora Johanna Sebastiana Bacha i jednego z najbardziej wpływowych zespołów rockowych na świecie „Rage Against The Machine”, aby stworzyć wyjątkową i pełną mocy muzykę. To ambitne spotkanie dwóch światów – współczesnego i epoki baroku.

Jak pisze założyciel zespołu Valters Pūce: - Pomysł na Bach Against the Machine narodził się po udanych koncertach programu #LudwigVanRammstein. W kontekście wydarzeń światowych poczuliśmy, że to właściwy moment na realizację pomysłu. Muzyka wielkich artystów z minionych stuleci wymaga dużej skali brzmieniowej, dlatego z przyjemnością przybliżymy publiczności tę muzyczną współpracę wielkich duchów. Na koncercie zaprezentowany zostanie zarówno nowy program koncertowy Dagamby, jak i najlepsze kompozycje zespołu z programów Ludwig Van Rammstein, Dagamba feat Tchaikovsky i Vivaldi Rocks.

Dagamba wystąpiła przed toruńską publicznością dwukrotnie podczas Festiwalu Probaltica, ostatni z koncertów odbył się na wiślanej barce zacumowanej do nadbrzeża Bulwaru Filadelfijskiego w maju 2017 r. Jednak po raz pierwszy gościmy ich od kiedy dołączyła młoda kontrabasistka Alise Broka.

21 maja godz. 19.00 Dwór Artusa, kwintet Dagamba z Łotwy
w składzie: Valters Pūce – wiolonczela, Antons Trocjuks – wiolonczela, Dainis Tenis – fortepian, Alise Broka – kontrabas, Artūrs Jermaks – instrumenty perkusyjne
w programie: BachAgainsTheMachine - oryginalne aranżacje dzieł Jana Sebastiana Bacha w wersji rockowej

Bezpłatne wejściówki na koncert dostępne już tylko w Dworze Artusa po godz. 18.00 w dniu 21 maja.

Data: 
21.05.2024 19:00
Miejsce: 
Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.