Konferencja Mikołaj Kopernik - nie tylko wielki astronom | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Konferencja Mikołaj Kopernik - nie tylko wielki astronom

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK mają zaszczyt zaprosić na konferencję naukową "Mikołaj Kopernik - nie tylko wielki astronom", która odbędzie się 13 maja 2023 r. w godz. 10:00-17:00 w sali nr IV Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK przy ul. Gagarina 13a.
 
Konferencja objęta jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego i JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr. hab. Andrzeja Sokali.

Wydarzenie, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, będzie okazją do prezentacji wyników badań toruńskich naukowców nad życiem i dziełem Kopernika oraz zbiorową pamięcią o najwybitniejszym torunianinie. W szczególny sposób zaakcentowana zostanie rola, jaką Kopernik odegrał w historii nie tylko astronomii, ale również wielu innych dziedzin nauki.

Wśród referentów znajdą się znani naukowcy związani z Towarzystwem Naukowym w Toruniu, Towarzystwem Miłośników Torunia i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Konferencję rozpocznie recital zespołu wokalnego Exploratori Vocal Ensemble, podczas którego zabrzmią utwory z XV i XVI wieku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również ekspozycja wystawy posterowej  "Z Torunia do gwiazd” prezentująca wizerunki Astronoma ze zbiorów ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej. Miłośnicy książek będą również mieli okazję do nabycia najnowszych publikacji o tematyce kopernikańskiej wydanych przez Wydawnictwo Naukowe UMK.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 
Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu Gminy Miasta Toruń oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK
 
Partnerami konferencji są Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

PROGRAM KONFERENCJI
 
10.00 Recital zespołu muzyki dawnej Exploratori vocal ensemble

10.15 OTWARCIE KONFERENCJI
 
Sesja I. Prowadzenie: prof. dr hab. Andrzej Radzimiński
10.30-10.50 prof. dr hab. Janusz Małłek, Wielka i mała ojczyzna Kopernika
10.50-11.10 prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, Toruń Mikołaja Kopernika
11.10-11.30 dr hab. Joanna Kamper-Warejko, prof. UMK, Na tropach polskojęzyczności Mikołaja Kopernika
11.30-11.45 dyskusja
11.45-12.00 przerwa kawowa
 
Sesja II. Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Mikulski
12.00-12.20 dr hab. Maciej Mikołajewski, prof. UMK, Tajemnice astronomii Kopernika
12.20-12.40 ks. dr Michał Oleksowicz, Przedzałożenia kopernikańskiej teorii
12.40-13.00 prof. dr hab. Janusz Małłek, Mikołaj Kopernik jako lekarz
13.00-13.15 dyskusja
13.15-14.00 przerwa obiadowa
 
Sesja III. Prowadzenie: dr Maria Kola-Bezka
14.00-14.20 dr Zbigniew Filipiak, Mikołaj Kopernik w służbie prawa i polityki
14.20-14.40 prof. dr hab. Mirosław Bochenek, Wkład Mikołaja Kopernika do rozwoju myśli ekonomicznej
14.40-15.00 dr hab. Zenon Kozieł, prof. UMK, Działalność Mikołaja Kopernika na rzecz kartografii
15.00-15.20 ks. dr hab. Stanisław Adamiak, prof. UMK, Rola kanoników i kapituł w Kościele - wczoraj, dziś i jutro
15.20-15.35 dyskusja
15.35-15.50 przerwa kawowa
 
Sesja IV. Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Kopiński
15.50-16.10 prof. dr hab. Magdalena Niedzielska, Jubileusz kopernikowski 1843 r. w Toruniu i w Prusach – projekt pomnika i dyskusja nad narodowością astronoma
16.10-16.30 dr Mirosława Radowska-Lisak, Mikołaj Kopernik w glottodydaktyce polonistycznej
16.30-16.50 dr hab. Teresa Borawska, prof. UMK, dr Henryk Rietz, Grób Mikołaja Kopernika
16.50-17.30 dyskusja i zakończenie konferencji
Data: 
13.05.2023 10:00
Miejsce: 
Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Kopernik 550
Spotkanie
Położenie: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
  Eko, Kultura, Miasto
  Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.