Konferencja przed Dniami Hanzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Konferencja przed Dniami Hanzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Miasta hanzeatyckie - ich kultura, religijność i życie intelektualne - są tematem 138. Konferencji Hanzeatyckiego Towarzystwa Historycznego, odbywającej się w Toruniu 29 maja - 1 czerwca 2023 r. w.

W czerwcu Toruń będzie gospodarzem 43. Zjazdu Miast Nowej Hanzy – wydarzenia z udziałem reprezentantów ponad 100 miast hanzeatyckich z całej Europy. Motto wydarzenia brzmi "Toruń. W orbicie miast". Spotkania miast tzw. Nowej Hanzy, reaktywowanej w 1980 r. w holenderskim Zwolle organizacji miast nawiązującej do tradycji średniowiecznego związku kupieckiego, odbywają się co roku w innym miejscu Europy. Współczesne stowarzyszenie ma inne cele – jego zjazdy są miejscem nawiązywania kontaktów i promocji turystycznej. Podczas kilkudniowych spotkań odbywają się targi miast, przeróżne pokazy, występy, degustacje, warsztaty rzemiosła i parady postaci w strojach historycznych.
Taki właśnie, 43. Zjazd Miast Hanzeatyckich będziemy gościć w czerwcu w Toruniu z okazji przypadającej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Spodziewamy się udziału ponad stu delegacji, które wystawią swoje stoiska podczas Święta Miasta.

Jednym z wydarzeń poprzedzających Zjazd Miast Nowej Hanzy jest 138. Konferencja Hanzeatyckiego Towarzystwa Historycznego (Pfingsttagung des Hansischen Geschichtsvereins pt. "Kulturelle Einflüsse im Hanseraum"), która odbywa się w Toruniu w dniach 29 maja - 1 czerwca 2023 r. w Collegium Maximum. Organizatorami spotkania są Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Hansischer Geschichtsverein i Towarzystwo Naukowe w Toruniu. W imieniu miasta gości spotkania powitał zastępca prezydenta Paweł Gulewski.
Tematyka konferencji dotyczy archeologii i historii sztuki rejonów Morza Bałtyckiego. Mowa jest m.in. o muzyce, wymianie intelektualnej i życiu religijnym w miastach hanzeatyckich. 30 maja po sesji naukowej w Collegium Maximum dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska i dr hab. Juliusz Raczkowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK poprowadzą w Ratuszu Staromiejskim wykład otwarty pt. "Hanzeatyckie miasto Toruń jako ośrodek wymiany artystycznej w późnym średniowieczu".

audytorium konferencji w Collegium Maximum

Konferencję poprzedził 29 maja koncert "Pax aeterna. Muzyka ze starego Gdańska: Dźwięki z czasów Hanzy na głosy solistów i instrumenty historyczne" w bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu.

Pełen program konferencji w języku niemieckim

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...