Miasta hanzeatyckie - ich kultura, religijność i życie intelektualne - są tematem 138. Konferencji Hanzeatyckiego Towarzystwa Historycznego, odbywającej się w Toruniu 29 maja - 1 czerwca 2023 r. w.
W czerwcu Toruń będzie gospodarzem 43. Zjazdu Miast Nowej Hanzy – wydarzenia z udziałem reprezentantów ponad 100 miast hanzeatyckich z całej Europy. Motto wydarzenia brzmi "Toruń. W orbicie miast". Spotkania miast tzw. Nowej Hanzy, reaktywowanej w 1980 r. w holenderskim Zwolle organizacji miast nawiązującej do tradycji średniowiecznego związku kupieckiego, odbywają się co roku w innym miejscu Europy. Współczesne stowarzyszenie ma inne cele – jego zjazdy są miejscem nawiązywania kontaktów i promocji turystycznej. Podczas kilkudniowych spotkań odbywają się targi miast, przeróżne pokazy, występy, degustacje, warsztaty rzemiosła i parady postaci w strojach historycznych.
Taki właśnie, 43. Zjazd Miast Hanzeatyckich będziemy gościć w czerwcu w Toruniu z okazji przypadającej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Spodziewamy się udziału ponad stu delegacji, które wystawią swoje stoiska podczas Święta Miasta.
Jednym z wydarzeń poprzedzających Zjazd Miast Nowej Hanzy jest 138. Konferencja Hanzeatyckiego Towarzystwa Historycznego (Pfingsttagung des Hansischen Geschichtsvereins pt. "Kulturelle Einflüsse im Hanseraum"), która odbywa się w Toruniu w dniach 29 maja - 1 czerwca 2023 r. w Collegium Maximum. Organizatorami spotkania są Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Hansischer Geschichtsverein i Towarzystwo Naukowe w Toruniu. W imieniu miasta gości spotkania powitał zastępca prezydenta Paweł Gulewski.
Tematyka konferencji dotyczy archeologii i historii sztuki rejonów Morza Bałtyckiego. Mowa jest m.in. o muzyce, wymianie intelektualnej i życiu religijnym w miastach hanzeatyckich. 30 maja po sesji naukowej w Collegium Maximum dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska i dr hab. Juliusz Raczkowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK poprowadzą w Ratuszu Staromiejskim wykład otwarty pt. "Hanzeatyckie miasto Toruń jako ośrodek wymiany artystycznej w późnym średniowieczu".
Konferencję poprzedził 29 maja koncert "Pax aeterna. Muzyka ze starego Gdańska: Dźwięki z czasów Hanzy na głosy solistów i instrumenty historyczne" w bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu.