Konferencja przed Dniami Hanzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Konferencja przed Dniami Hanzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 maja 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Miasta hanzeatyckie - ich kultura, religijność i życie intelektualne - są tematem 138. Konferencji Hanzeatyckiego Towarzystwa Historycznego, odbywającej się w Toruniu 29 maja - 1 czerwca 2023 r. w.

W czerwcu Toruń będzie gospodarzem 43. Zjazdu Miast Nowej Hanzy – wydarzenia z udziałem reprezentantów ponad 100 miast hanzeatyckich z całej Europy. Motto wydarzenia brzmi "Toruń. W orbicie miast". Spotkania miast tzw. Nowej Hanzy, reaktywowanej w 1980 r. w holenderskim Zwolle organizacji miast nawiązującej do tradycji średniowiecznego związku kupieckiego, odbywają się co roku w innym miejscu Europy. Współczesne stowarzyszenie ma inne cele – jego zjazdy są miejscem nawiązywania kontaktów i promocji turystycznej. Podczas kilkudniowych spotkań odbywają się targi miast, przeróżne pokazy, występy, degustacje, warsztaty rzemiosła i parady postaci w strojach historycznych.
Taki właśnie, 43. Zjazd Miast Hanzeatyckich będziemy gościć w czerwcu w Toruniu z okazji przypadającej w tym roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Spodziewamy się udziału ponad stu delegacji, które wystawią swoje stoiska podczas Święta Miasta.

Jednym z wydarzeń poprzedzających Zjazd Miast Nowej Hanzy jest 138. Konferencja Hanzeatyckiego Towarzystwa Historycznego (Pfingsttagung des Hansischen Geschichtsvereins pt. "Kulturelle Einflüsse im Hanseraum"), która odbywa się w Toruniu w dniach 29 maja - 1 czerwca 2023 r. w Collegium Maximum. Organizatorami spotkania są Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Hansischer Geschichtsverein i Towarzystwo Naukowe w Toruniu. W imieniu miasta gości spotkania powitał zastępca prezydenta Paweł Gulewski.
Tematyka konferencji dotyczy archeologii i historii sztuki rejonów Morza Bałtyckiego. Mowa jest m.in. o muzyce, wymianie intelektualnej i życiu religijnym w miastach hanzeatyckich. 30 maja po sesji naukowej w Collegium Maximum dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska i dr hab. Juliusz Raczkowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK poprowadzą w Ratuszu Staromiejskim wykład otwarty pt. "Hanzeatyckie miasto Toruń jako ośrodek wymiany artystycznej w późnym średniowieczu".

audytorium konferencji w Collegium Maximum

Konferencję poprzedził 29 maja koncert "Pax aeterna. Muzyka ze starego Gdańska: Dźwięki z czasów Hanzy na głosy solistów i instrumenty historyczne" w bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu.

Pełen program konferencji w języku niemieckim

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Górale na Placu Dominikańskim
  Kultura, Miasto
  Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.