KOPERNIK z petardą, czyli naukowy Dzień Dziecka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

KOPERNIK z petardą, czyli naukowy Dzień Dziecka

Kultura, Miasto
Data publikacji: 19 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

3 czerwca 2023 r. przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się kolejna edycja pikniku z okazji Dnia Dziecka. Tym razem hasłem przewodnim wydarzenia jest "KOPERNIK z petardą".

Piknik odbędzie się na parkingu przed budynkiem CNMW w godz. 11:00-17:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. - Zapraszamy do wspólnej zabawy na kilkudziesięciu stanowiskach edukacyjnych, które przygotowaliśmy z naszymi partnerami - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - Oprócz naszych stanowisk będą dostępne aktywności szkół wyższych, służb mundurowych, instytucji edukacyjnych i kulturalnych działających w Toruniu i regionie - dodaje. Organizatorzy przygotowali trzy strefy: nauki, bezpieczeństwa i zabawy.

Strefa naukowa to aktywności przygotowane przez Wydział Nauk Historycznych UMK, Wydział Chemii UMK, Wydział Humanistyczny UMK, Instytut Psychologii UMK, Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, Uniwersytet WSB Merito w Toruniu oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. - Cieszymy się, że nasi naukowi partnerzy chętnie biorą udział w wydarzeniu. Dla nich to oczywiście okazja do zaprezentowana własnej działalności i zbliżenia świata nauki do społeczeństwa - wyjaśnia Marcin Centkowski. - Interaktywna formuła spotkań przygotowana przez pracowników i studentów uczelni, a także luźna atmosfera podczas pikniku, pozwoli na lepsze zrozumienie prezentowanej tematyki - dodaje.

Pracownicy Wydziału Nauk Historycznych UMK przeniosą uczestników wydarzenia do czasów średniowiecza. Przygotowano pokaz uzbrojenia średniowiecznego rycerstwa, narzędzi kowalskich, warsztaty ceramiczne oraz związane z muzyką średniowiecza. Nie zabraknie pokazu gry na lirze korbowej. Pracownicy Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki Wydziału Chemii UMK zaprezentują Mobilne Laboratorium Dydaktyczno-Badawcze, narzędzia analityczne oraz przebieg analizy chemiczno-aparaturowej. Dowiemy się również jak badać wodę z własnego ujęcia. Filolodzy germańscy z Wydziału Humanistycznego UMK przygotowali quiz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, kącik gier planszowych z elementami jęz. niemieckiego, kącik konwersacyjny i informacyjny. Studenci z Koła Naukowego „Animus” (z Instytutu Psychologii UMK) omówią szereg zagadnień związanych z funkcjonowaniem mózgu. Na ich stanowisku będzie można wykonać breloczek przedstawiający neuron, rozwiązać krzyżówki związane z mózgiem, a także zobaczyć multimedialną prezentację poświęconą mózgowi. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy zaprezentuje wykorzystanie okularów VR do prezentacji wirtualnych modeli anatomicznych, roboty absolwentów Kolegium Nauk Technicznych, a także rzeczywiste modele anatomiczne.Toruński Uniwersytet WSB Merito przygotował stanowisko poświęcone programowaniu klocków LEGO Mindstorms EV3, prezentację możliwości i wykorzystania ramion robota Dobot Magician oraz zajęcia związane z nauką rywalizacji i współzawodnictwa. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do zabawy na pięciu stanowiskach. - Opowiemy o fascynującym świecie pszczół, pod lupę weźmiemy rośliny i zwierzęta, zaprezentujemy maszyny proste, zapoznamy się z zawodem lekarza w czasach Mikołaja Kopernika oraz przeniesiemy do średniowiecznej apteki - wyjaśnia rzecznik toruńskiego centrum nauki.

W strefie bezpieczeństwa będą dostępne stanowiska przygotowane przez Straż Miejską w Toruniu, Komendę Miejską Policji w Toruniu, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy oraz Fundację "Jumper".

W namiocie Straży Miejskiej będzie można zapoznać się działaniami Eko Patrolu, skorzystać z symulatora lotów dronem, sprawdzić się na symulatorze jazdy w alkogoglach, a także wziąć udział w zabawach związanych z bezpieczeństwem. Komenda Miejska Policji zaprasza na stanowisko profilaktyczne, na którym zagramy w grę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ujawnimy i zabezpieczymy ślady kryminalistyczne, a także oznaczymy rower i zobaczymy pokaz tresury psów policyjnych. Inspektorat Transportu Drogowego zaprezentuje sprzęt wykorzystywany w codziennych czynnościach kontrolnych, pojazdy oraz punkt informacyjny, w którym będzie można uzyskać informacje o działalności WITD. Fundacja "Jumper" zaprasza do skorzystania z symulatorów dachowania pojazdów (osobowego i ciężarowego), jak również symulatora zderzeń.

Trzecia strefa, czyli strefa zabawy - to 9 stanowisk, które przygotowali: Toruńskie Centrum Usług Społecznych, bydgoski oddział Narodowego Banku Polskiego, Castorama Toruń, Mediateka Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, MPO sp. z o.o., Toruńska Kolejowa Izba Tradycji, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu oraz Google Developer Group Cloud w Bydgoszczy.

TCUS przygotowało dmuchany plac zabaw oraz dmuchany prom kosmiczny, warsztaty i animacje. Na stanowisku Narodowego Banku Polskiego będzie można zapoznać się z rolą i zadaniami banku, poznać zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych, wymień pięciozłotówkę na okolicznościową monetę, a także dowiedzieć się jak zachować się w przypadku posiadania zniszczonego lub fałszywego banknotu. Castorama Toruń zaprasza do sadzenia kwiatów w doniczkach oraz malowania gwiazd, nieba i planet. Z Mediateką (Książnica Kopernikańska) będzie okazja do stworzenia własnej zakładki do książek, a także poznania oferty książek dla dzieci, dostępnej w nowej siedzibie w Młynie Kultury. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na zajęcia teatralne, tworzenia scenografii, lalek i kostiumów ze środków z recyklingu. Będzie również okazja, aby zrealizować etiudę teatralną. Toruńska Kolejowa Izba Tradycji opowie o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych, działaniu kolei oraz o zawodzie maszynisty i innych zawodów związanych z koleją. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Toruniu przygotował aktywności z zakresu chemii i fizyki, stanowisko krawieckie i fryzjerskie oraz kącik kulinarny. Na warsztaty z wykorzystaniem klocków LEGO oraz zajęcia z nowoczesnych technologii zaprasza Google Developer Group Cloud w Bydgoszczy.

Ze względów organizacyjnych Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zwraca się z prośbą o przybycie na wydarzenie komunikacją miejską, jednośladami, spacerem. Liczba miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych będzie bardzo ograniczona.

Zwiedzanie wystaw w głównym budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz ekspozycji "Ścieżki dorastania" w Centrum Innowacyjnej Edukacji (MW2) w dniu odbywania się pikniku będzie odpłatne, zgodnie z obowiązującym cennikiem. Bilety można zakupić w kasach CNMW oraz w systemie sprzedaży online.

Program wydarzenia jest dostępny na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.