Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd

Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją "katarzynkę" w Piernikowej Alei Gwiazd.

W blasku fleszy, przy dźwiękach orkiestry AllDęte, laureat wkroczył do Piernikowej Alei po czerwonym dywanie, by po oficjalnych wystąpieniach odsłonić skrytą pod zasłoną mosiężną katarzynkę ze swoim autografem. Uroczystość zgromadziła wielu gości. Miasto reprezentowali prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz wraz z radnymi. Obecna była rodzina i przyjaciele laureata, młodzież ze "Studia P" wraz ze swoją opiekunką Lucyną Sowińską, a także licznie przybyli fani aktora. 

- To nieprzeciętnie uzdolniony chłopak rodem z Torunia, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Za niecały miesiąc skończy 32 lata, więc cała przyszłość teatralna i filmowa jeszcze przed nim - mówił prezydent Torunia Paweł Gulewski.Dziś jest wśród nas jako bohater tej czerwcowej, wieczornej gali, która zachęca nas do zabawy i uświetnienia trwającego święta miasta. Dedykując mu indywidualną "katarzynkę" w Piernikowej Alei Gwiazd, prosimy Krystiana Pestę, aby powracał do Torunia jak najczęściej, aby był w Polsce i świecie promotorem toruńskiej sławy, toruńskiego blasku, toruńskiej kreatywności, ale przede wszystkim toruńskiej gościnności.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktor Teatru Ludowego w Krakowie i Teatru Stefana Jaracza w Łodzi, swoją przygodę z aktorstwem rozpoczynał w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu, w słynnym teatralnym "Studio P". Dzisiaj, dzięki występom w głośnych serialach: "Klangor", "Behawiorysta" czy „Belfer”, stał się popularny i rozpoznawalny w całej Polsce. Jest laureatem nagrody dla „Najbardziej Elektryzującego Aktora”, nagrody zespołowej dla zespołu spektaklu "Laleczka" i Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia studentów artystycznych.

- Jestem ogromnie wzruszony, że mogę dzisiaj odsłaniać swoją "katarzynkę", bo czym innym jest o tym marzyć, a czym innym zobaczyć, że twoje marzenie się naprawdę urzeczywistnia - powiedział laureat podczas uroczystości. - Bierze mnie ogromne wzruszenie, bo pamiętam doskonale 15 lat temu, kiedy biegałem z placu Rapackiego do Młodzieżowego Domu Kultury na zajęcia z panią Lucyną Sowińską i przechodziłem za każdym razem przez to miejsce, patrzyłem na te nazwiska aktorów i aktorek, którzy są dla mnie autorytetami, i myślałem, że jeśli coś takiego kiedyś wydarzy się w moim życiu, że będę mógł zrobić coś, że ktoś będzie mnie w stanie uznać i będę również mógł dostać "katarzynkę", to spełni się moje marzenie. Czas pędzi, patrzę na te 40 imion i nazwisk, i zdaję sobie sprawę, że te osoby są dziś moimi kolegami, znajomymi, z którymi spotykam się w teatrze czy w filmie. A kiedy docenia cię miasto, z którego jesteś bardzo dumny, o czym podkreślasz na każdym kroku, wtedy naprawdę to szczęście jest jeszcze bardziej ogromne.

Oprócz finałowego momentu odsłonięcia "katarzynki" na Krystiana Pestę czekały jeszcze inne niespodzianki. Młodzież ze „Studia P” zaprezentowała mu wiązankę piosenek, aby mógł powrócić wspomnieniami do swoich aktorskich początków na toruńskiej scenie. Prezydent Paweł Gulewski obdarował go pamiątkową, miniaturową "katarzynką", bukietem kwiatów i obrazem namalowanym przez Tomasza Cebo.  W oprawie wydarzenia na Rynku Staromiejskim odbył się koncert bluesmena Erica Hanssona.

Była to pierwsza część tegorocznej uroczystości w Piernikowej Alei Gwiazd – ze względu na zobowiązania zawodowe tegorocznych laureatów druga część ceremonii, której bohaterem będzie jeden z najlepszych siatkarzy na świecie, związany z naszym miastem Wilfredo Leon, odbędzie się w poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.

Piernikową Aleję Gwiazd zainicjowali wspólnie w 2003 r. Urząd Miasta Torunia oraz producent toruńskich pierników - Fabryka Cukiernicza "Kopernik". W płytach pasażu przed Dworem Artusa znajduje się już kilkanaście mosiężnych tabliczek w kształcie piernika katarzynki - z autografami znanych osób: aktorów, muzyków, naukowców, sportowców, polityków, pisarzy czy obrońców życia. Do tej pory w pasażu zostało już upamiętnionych 40 osób (z tegorocznymi 42). Łączy je Toruń - jako miejsce urodzenia, miasto edukacji lub początków kariery. Tradycyjnie nazwiska laureatów są ogłaszane podczas Prezydenckiego Koncertu Noworocznego 1 stycznia, a ceremonia odsłonięcia katarzynek ma miejsce podczas czerwcowych Dni Torunia.

Fotografia: © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.