Orkiestry i chóry | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kultura

Orkiestry i chóry

Toruńska Orkiestra Symfoniczna
siedziba: Al. Solidarności 1-3
www.tos.art.pl

Orkiestra założona została w sezonie artystycznym 1978/79 jako Toruńska Orkiestra Kameralna. Status symfonicznej zyskała w lutym 2006 r. Muzycy koncertowali w wielu krajach Europy, a nawet w Chinach. W lipcu 2010 r. zespół towarzyszył Jose Carrerasowi podczas jego występu na toruńskiej MotoArenie. Obecnie zespół artystyczny tworzy 56 osób. W ramach Orkiestry działają cztery mniejsze zespoły artystyczne: Toruński Kwartet Smyczkowy, Toruński Kwartet Dęty Blaszany, Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestra Salonowa.
Od 1997 r. orkiestra jest organizatorem festiwalu, którego obecna nazwa brzmi Międzynarodowy Letni Festiwal "Europa - Toruń, Muzyka i Architektura". Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych, historycznych wnętrzach. Koncerty organizowane są w lipcu i sierpniu.


MultiCamerata
www.probaltica.art.pl/multicamerata

Zespół Kameralny działający od 1991 r., założony przez Henryka Gizę. Kameraliści mają na swoim koncie kilkaset koncertów w kraju i za granicą. W programie zespołu znajdują się utwory klasyki światowej J.S. Bacha, F. Haendla, A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, ale przede wszystkim muzyki polskiej, kompozytorów tworzących w XIX i XX wieku.
MultiCamerata jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "Probaltica". Ideą przewodnią Festiwalu jest inicjowanie współpracy szczególnie w dziedzinie muzyki i sztuk pięknych oraz prezentowanie dorobku kulturalnego biorących w nim udział wszystkich państw basenu Morza Bałtyckiego.


Chór Wyższej Szkoły Bankowej "Astrolabium"
www.astrolabium.art.pl

Chór założony został w 1999 r. przez Kingę Litowską. Nazwa, pochodząca od przyrządu, którym w swoich badaniach posługiwał się Mikołaj Kopernik, ma podkreślać więź zespołu z Toruniem. Zespół liczy ponad 40 osób. Tworzą go w większości osoby młode, pracujące zawodowo, choć jest też kilkoro uczniów i studentów. Artyści uświetniali wiele uroczystości okolicznościowych. Mają na swoim koncie liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach.


Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
www.chor.umk.pl

Chór powstał w 1979 r. z inicjatywy Bożeny Jankowskiej. Skupia studentów, absolwentów i pracowników UMK oraz osoby spoza uczelni. Dotychczas zespół wystąpił kilkaset razy przed krajową i zagraniczną publicznością z repertuarem a cappella. Trasy podróży artystycznych zespołu wiodły przez takie kraje jak: Francja, Holandia, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Szwajcaria, Austria, Litwa, Słowacja , Estonia, Finlandia i Białoruś.


Chór Wydziału Teologicznego UMK "Tibi Domine"
www.tibidomine.umk.pl

W 1993 r. przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Toruniu powstał chór młodzieżowy. W 1996 r., z istniejącego już zespołu, przekształcił się w Toruński Chór Kościelny "Tibi Domine", który koncertował w wielu miastach Polski oraz poza jej granicami (Austria, Niemcy, Włochy), głównie w czasie liturgii. Jego założycielem był ks. Wojciech Rychert. W repertuarze chóru znajdują się utwory klasyczne W.A. Mozarta, J.S. Bacha, F. Chopina, A. Lottiego, F. Liszta, G.P. de Palestriny, G.G. Gorczyckiego, Van Berchema, P. Łukaszewskiego i innych.


Zespół Kameralny "Portamus Gaudium"
www.portamus-gaudium.isgreat.org

Nazwa zespołu z łacińskiego oznacza "niesiemy radość". Chór działa przy kościele oo. jezuitów od 2007 r. Założyła go Agnieszka Brzezińska. Skupia kilkanaście dziewcząt, które rozwijają tu swoje zdolności wokalne i instrumentalne. Śpiewem wzbogacają niedzielną liturgię, uroczystości kościelne oraz miejskie. Zespół posiada w swoim repertuarze wiele tradycyjnych i współczesnych pieśni liturgicznych oraz utwory wielu kompozytorów w opracowaniu na chór w języku polskim i nie tylko. "Portamus Gaudium" wpisuje się aktywnie w życie Torunia, biorąc udział m.in. w paradzie z okazji Święta Trzech Króli oraz będąc współorganizatorem Toruńskiego Wieczoru Kolęd.


Chór "Lutnia"

Zespół o najdłuższej tradycji w Toruniu, Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia" powstało bowiem w 1898 r. W jego historii były okresy wielkich sukcesów i momenty trudne. Zawsze jednak udawało mu się przetrwać i dzięki temu możemy go słuchać i dziś. Obecnie repertuar chóru jest bardzo zróżnicowany. W interpretacji "Lutni" usłyszeć można muzykę dawnych mistrzów, klasyków oraz współczesne utwory o tematyce świeckiej i religijnej, a także patriotycznej. Szeroki wachlarz repertuaru pozwala zespołowi prezentować swe umiejętności na wielu uroczystościach, konkursach i imprezach kulturalnych.


Toruński Chór Nauczycielski "Con Anima"
www.conanima.za.pl

"Con Anima", czyli "z życiem" - tak właśnie śpiewa chór nauczycielski założony w 1985 r. Jego inicjatorami byli: Elżbieta Kobytecka, metodyk Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Józef Sawionek, ówczesny prezes Zarządu Oddziału ZNP w Toruniu. Pierwszym dyrygentem i pomysłodawcą nazwy był Roman Grucza. Zespół uświetnia branżowe uroczystości. Na przestrzeni lat otrzymał wiele wyróżnień, nagród; koncertował w niezliczonej liczbie miast Polski, jak i poza granicami kraju. W repertuarze ma zarówno pieśni o charakterze sakralnym, jak i świeckie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Plakat Copernicus Volleyball Cup 2023
    Miasto, Sport
    Arena Toruń, po Memoriale Huberta Wagnera i turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europy U-20, kolejny raz stanie się areną zmagań najlepszych siatkarzy. Już 4 i 5 października 2023 r. gwiazdy światowej siatkówki zagoszczą w hali przy ul. Bema podczas pierwszej edycji „Copernicus Volleyball Cup”.
  • Na zdjęciu: rondo na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego z Bukową
    Drogi, Miasto
    4 października 2023 r. o godzinie 8:00 nowo wybudowane rondo na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego z Bukową zostanie udostępnione do ruchu. Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, radna Dagmara Tuszyńska i rektor Uniwersytetu WSB Merito pozują do zdjęcia z medalem kopernikańskim
    Miasto
    3 października 2023 r. Uniwersytet WSB Merito zainaugurował nowy rok akademicki.
  • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
    Miasto
    2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • Na zdjęciu: mężczyzna w żółtej koszulce na scenie pokazuje jak chodzić z użyciem kijków Nordic Walking, przyglądają się temu liczne osoby
    Eko, Miasto, Sport
    XII edycja wydarzenia zdrowotnego, które co roku organizuje Grupa Neuca, była inna niż wszystkie. Tym razem EkoNEUCAthon, piknik ekologiczno-zdrowotny, odbył się w lesie, bo troska o środowisko to również troska o zdrowie lokalnej społeczności.
  • Na zdjęciu: walka zawodników kickboxingu
    Miasto, Sport
    25 listopada 2023 r. w Toruniu odbędzie się Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski IMAF Gobio w Karate i Kickboxingu. W trakcie turnieju rozegrają się konkurencje dzieci, młodzieży, seniorów oraz weteranów w formułach Karate Shotokan oraz Kickboxing – kata, kumite, semi-contact, kick-light.
  • Arena Toruń, po Memoriale Huberta Wagnera i turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europy U-20, kolejny raz stanie się areną zmagań najlepszych siatkarzy. Już 4 i 5 października 2023 r. gwiazdy światowej siatkówki zagoszczą w hali przy ul. Bema podczas pierwszej edycji „Copernicus Volleyball Cup”.
  • 25 listopada 2023 r. w Toruniu odbędzie się Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski IMAF Gobio w Karate i Kickboxingu. W trakcie turnieju rozegrają się konkurencje dzieci, młodzieży, seniorów oraz weteranów w formułach Karate Shotokan oraz Kickboxing – kata, kumite, semi-contact, kick-light.
  • „Ku wolności” – pod takim hasłem 29 września 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 35 im. Polskich Olimpijczyków odbył się V Mityng Lekkoatletyczny
  • 2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • „Osiedlowe pucowanie” to zadanie realizowane na lewobrzeżu z budżetu obywatelskiego na rok 2023. Prace zakończyły się 28 września 2023 r.
  • Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  • Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.