"Lawendowe wzgórza" w toruńskich szkołach | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

"Lawendowe wzgórza" w toruńskich szkołach

Miasto
Data publikacji: 27 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Od września 2023 r. Stowarzyszenie „Lawendowe Wzgórza” realizuje dwa programy rekomendowane: „Unplugged” oraz „Debata” w wybranych szkołach podstawowych w Toruniu.

To niezwykle istotne inicjatywy, które pozwolą naszym uczniom zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do podejmowania świadomych decyzji związanych z używkami. Program „Unplugged” jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia przed nami problem uzależnień wśród młodzieży. Dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń w wysokości 36.000 zł, Stowarzyszenie zrealizuje 10 edycji tego programu. Bazuje on na modelu wszechstronnego wpływu społecznego. Jego celem jest wyposażenie młodych ludzi w konkretne umiejętności i narzędzia, które pomogą im skutecznie stawić czoła wpływom społecznym i zrozumieć skutki używania substancji psychoaktywnych. Jednocześnie w ramach programu uwzględniamy aspekt wpływu społecznego jako czynnika ochronnego, który zapobiega korzystaniu z używek. Interaktywne metody nauczania koncentrują się na wzmacnianiu kompetencji społecznych i budowaniu silnej sieci wsparcia. Program ten przeprowadzają wykwalifikowani trenerzy, szkoleni przez Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Oto kluczowe cechy programu "Unplugged":

 • Grupa docelowa: młodzież w wieku 12-14 lat, w okresie, gdy eksperymentowanie z używkami staje się realne.
 • Opiera się na Modelu Wszechstronnego Wpływu Społecznego, integrując umiejętności życiowe i normy społeczne.
 • Dedykowany jest ograniczeniu inicjacji używania i opóźnieniu przechodzenia od eksperymentowania do regularnego zażywania.
 • Składa się z 12 jednostek lekcyjnych, które przeprowadzane są podczas zajęć szkolnych, uwzględniając zalecenia naukowe.
 • Omawiane substancje to m.in. tytoń, alkohol, konopie.

Program „Debata” to kolejna ważna inicjatywa wdrażana dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń w wysokości 9.000 zł. Przewidziano 9 edycji tego programu. Koncentruje się on na opóźnieniu inicjacji alkoholowej wśród młodzieży, promuje zdrowy styl życia, kontakt z mentorem, a także zmienia błędne przekonania normatywne dotyczące alkoholu.

Oto kluczowe cechy programu „Debata”:

 • Grupa docelowa: młodzież w wieku 11-14 lat, w okresie, gdy ryzyko eksperymentowania z alkoholem jest znaczące.
 • Składa się z 3 jednostek lekcyjnych, które wprowadzane są podczas zajęć w szkole.
 • Skupia się przede wszystkim na alkoholu.
 • Wspiera młodzież w rozwoju zdrowych nawyków i postaw abstynencji.

Warto podkreślić, że koordynatorkami warsztatów są Panie Pedagog. To ogromne wsparcie dla uczniów i inwestycja w ich przyszłość. Realizatorem warsztatów profilaktycznych jest Stowarzyszenie Lawendowe Wzgórza.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
  Eko, Kultura, Miasto
  Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.