Lecznice w naprawie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Lecznice w naprawie

Miasto
Data publikacji: 27 stycznia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu, fot. Sławomir Kowalski

Na sesji 26 stycznia 2023 r. Rada Miasta zatwierdziła programy naprawcze dla Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego i Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu.

Obie jednostki wykazały w 2021 r. stratę, dlatego zgodnie  z  przepisami  art.  59  ust.  4  ustawy  o  działalności  leczniczej  ich dyrektorzy zostali zobowiązani do przedłożenia Radzie Miasta Torunia programów naprawczych.

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. ks. Jerzego Popiełuszki dysponuje obecnie 143 łóżkami w opiece całodobowej i 35 miejscami w oddziale opieki dziennej. Działalność placówki jest w 80 proc. finansowana z NFZ, w 20 proc. z odpłatności pacjentów. W 2021 r. placówka przyniosła stratę w wysokości 552,6 tys. zł, w I półroczu 2022 r. 142,6 tys. zł, a w listopadzie 2022 r. zysk w wysokości 640 tys. zł. W ramach realizowanego programu naprawczego kontynuowane będą starania o zwiększenie kontraktu z NFZ, optymalizacja zatrudnienia i kosztów działania, a także zmiany dotyczące struktury organizacyjnej zakładu na rzecz form bardziej rentownych. Wzrośnie też z 300 zł do 356 zł dopłata rodzin do kosztów wyżywienia i zakwaterowania pacjentów.

W przypadku Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika zlecone zostało opracowanie eksperckie, którego celem było szczegółowe zbadanie przyczyn narastającego zadłużenia i możliwości wdrożenia kolejnych działań, które poprawią sytuację finansową tej placówki. Warto przypomnieć, że już od listopada 2022 r. w szpitalu prowadzone są działania restrukturyzacyjne, które powoli przynoszą pierwsze efekty, co potwierdza poprawa wyniku finansowego i złożona Radzie Miasta Torunia 16 stycznia br. aktualizacja programu naprawczego. Autopoprawka dyrekcji placówki jest związana z zapłatą przez NFZ kwoty ponad 7,3 mln zł za świadczenia wykonane w 2022 r. ponad limit narzucony umową oraz osiągnięciem przez szpital dodatkowego przychodu w kwocie ponad 330 tys. zł. Dzięki tej korekcie poprawi się prognozowany wynik finansowy szpitala za 2022 r. - pierwotnie zakładana strata za rok 2022 zmaleje z ponad 27 mln zł do niespełna 19,6 mln zł.

Obecnie rekomendowane zmiany, wynikające z przeprowadzonych analiz eksperckich, dotyczą zarówno sfery organizacyjnej placówki, jak i oferty medycznej - w kierunku rozwoju dziedzin najlepiej rokujących dla generowania przychodów placówki.
Działania naprawcze obejmują m.in.: likwidację niektórych stanowisk, pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji związanych z zakupem sprzętu i aparatury medycznej, utworzenie własnej Pracowni Tomografii Komputerowej, zwiększenie ilości świadczeń z zakresu onkologii i kardiologii inwazyjnej, przystąpienie szpitala do grup zakupowych przy zaopatrywaniu w leki, a także rozszerzenie oferty świadczeń z zakresu geriatrii, diabetologii, kardiologii i gastroenterologii.

Zgodnie z przyjętym programem naprawczym dla SSM prognozowane wyniki finansowe przedstawiają się następująco: rok 2023 - strata w kwocie 19.041,4 tys. zł, rok 2024 - strata w kwocie 16.416,0 tys. zł i rok 2025 - strata w kwocie 15.920,0 tys. zł.
W łączności z uchwałą o planie naprawczym radni zatwierdzili też uchwałę o zmianach w statucie Specjalistycznego Szpitala Miejskiego, koniecznych do wdrożenia przyjętych zaleceń eksperckich.

Warto dodać, że problemy finansowe toruńskiego szpitala nie są wyjątkowe w skali kraju. Nasza miejska lecznica zajmuje dopiero 20. pozycję na liście zadłużonych polskich szpitali, co oznacza, że z podobnymi, a nawet znacznie większymi trudnościami finansowymi boryka się wiele polskich szpitali, wykonujących świadczenia ponad obowiązujące limity.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.