List do mera Łucka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

List do mera Łucka

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 24 lutego 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: flaga Ukrainy na tle błękitnego nieba

Prezydent Michał Zaleski i Przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski skierowali list do Ihora Poliszczuka, mera Łucka, miasta partnerskiego Torunia od 2008 r.

 

Szanowny Panie Merze!

Z ogromnym bólem przyjęliśmy w Toruniu eskalację zdarzeń na Ukrainie i zagrożenie militarne skierowane przeciwko bezpieczeństwu i życiu Ukrainek i Ukraińców. Myślimy z przejęciem o spokoju i stabilności Waszego życia rodzinnego, miejskiego czy narodowego. Z niedowierzaniem patrzymy na obrazy atakowanych obiektów ukraińskich i mieszkańców opuszczających swoje domy.

Z największym niepokojem i braterską solidarnością myślimy oczywiście o mieszkankach i mieszkańcach naszego ukraińskiego miasta partnerskiego – Łucka. Mamy nadzieję, że nikomu z Was nic złego się nie stało i nigdy nie stanie. Pragniemy pokoju dla Was, dla Waszego miasta i dla Waszej Ojczyzny, bo w Polsce dotkniętej dramatami dwóch wojen światowych niezmiennie obowiązuje proste i przejmujące zawołanie: „Nigdy więcej wojny!”.

Jesteśmy przy Was z naszymi najserdeczniejszymi myślami. Przyjaźń łącząca nasze miasta skłania nas też do przekazania Wam zarówno gestów braterstwa, jak i deklaracji o gotowości do okazania Wam niezbędnej pomocy – w zakresie, jaki w ogóle będzie możliwy w sytuacji gwałtownie zmieniającej się operacji wojskowej.

Pozdrawiamy Pana Mera i wszystkich obywateli Łucka.

Niech Bóg chroni wolną Ukrainę!
Przewodniczący Rady Miasta Torunia            Prezydent Miasta Torunia

Marcin Czyżniewski                                     Michał Zaleski

 

Fot. Pixabay

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Drogowcy na Konstytucji 3 Maja
  Drogi, Miasto
  W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.