List do Roberta Kwiatkowskiego, posła RP | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

List do Roberta Kwiatkowskiego, posła RP

Miasto
Data publikacji: 12 lipca 2021
Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski na tle toruńskiej starówki

List prezydenta Michała Zaleskiego, będący odpowiedzią na wypowiedź posła RP Roberta Kwiatkowskiego, jaka ukazała się w dzienniku "Nowości" w dn. 7 lipca 2021 r.

Szanowny Panie Pośle,

Jestem pod wrażeniem zaangażowania Pana Posła w sprawę działki przy ul. Storczykowej w Toruniu („Nowości”, 7.07.2021). Cieszy, że poprzez gęstwinę Pięknego Lasu na Wrzosach dostrzegł Pan toruńskie problemy! Proponuje Pan utworzenie Parku Krajobrazowego na wspomnianym terenie… Przypominam, że z formalnego punktu widzenia do jej realizacji potrzebna będzie stosowna uchwała Sejmiku Województwa, po uzgodnieniach z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Gminą Miasta Toruń. Mam bowiem nadzieję, że jako właściciel działki nie zostaniemy w tej procedurze pominięci.

Pragnę jednak zaznaczyć, że insynuacją są Pańskie słowa, jakoby prócz oficjalnego budżetu Torunia, były jeszcze jakieś inne, „nieoficjalne” budżety, ukazujące prawdziwą sytuację finansową miasta. Jak Pan dobrze wie, finanse każdej gminy są systematycznie prześwietlane przez powołane do tego instytucje, jak Regionalna Izba Obrachunkowa czy niezależne i liczące się na rynku agencje eksperckie, np. Fitch Ratings. Od lat żaden z tych podmiotów kontrolnych nie stwierdził w finansach Torunia przekroczeń wymaganych wskaźników oraz nie określił sytuacji finansowej miasta jako „krytycznej”, choć, jak wszystkie samorządy w Polsce, borykamy się aktualnie ze skutkami pandemii koronawirusa i polityki podatkowej państwa. A na to Pan jako Poseł na Sejm RP ma również wpływ.

Żądam, aby Pan Poseł wycofał się z tych słów i zaprzestał propagowania nieprawdziwych treści dotyczących finansów Torunia.


 

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

 

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Na zdjęciu: ruda panda mała
  Eko, Miasto
  Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.