List do Roberta Kwiatkowskiego, posła RP | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

List do Roberta Kwiatkowskiego, posła RP

Miasto
Data publikacji: 12 lipca 2021
Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski na tle toruńskiej starówki

List prezydenta Michała Zaleskiego, będący odpowiedzią na wypowiedź posła RP Roberta Kwiatkowskiego, jaka ukazała się w dzienniku "Nowości" w dn. 7 lipca 2021 r.

Szanowny Panie Pośle,

Jestem pod wrażeniem zaangażowania Pana Posła w sprawę działki przy ul. Storczykowej w Toruniu („Nowości”, 7.07.2021). Cieszy, że poprzez gęstwinę Pięknego Lasu na Wrzosach dostrzegł Pan toruńskie problemy! Proponuje Pan utworzenie Parku Krajobrazowego na wspomnianym terenie… Przypominam, że z formalnego punktu widzenia do jej realizacji potrzebna będzie stosowna uchwała Sejmiku Województwa, po uzgodnieniach z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Gminą Miasta Toruń. Mam bowiem nadzieję, że jako właściciel działki nie zostaniemy w tej procedurze pominięci.

Pragnę jednak zaznaczyć, że insynuacją są Pańskie słowa, jakoby prócz oficjalnego budżetu Torunia, były jeszcze jakieś inne, „nieoficjalne” budżety, ukazujące prawdziwą sytuację finansową miasta. Jak Pan dobrze wie, finanse każdej gminy są systematycznie prześwietlane przez powołane do tego instytucje, jak Regionalna Izba Obrachunkowa czy niezależne i liczące się na rynku agencje eksperckie, np. Fitch Ratings. Od lat żaden z tych podmiotów kontrolnych nie stwierdził w finansach Torunia przekroczeń wymaganych wskaźników oraz nie określił sytuacji finansowej miasta jako „krytycznej”, choć, jak wszystkie samorządy w Polsce, borykamy się aktualnie ze skutkami pandemii koronawirusa i polityki podatkowej państwa. A na to Pan jako Poseł na Sejm RP ma również wpływ.

Żądam, aby Pan Poseł wycofał się z tych słów i zaprzestał propagowania nieprawdziwych treści dotyczących finansów Torunia.


 

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

 

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
 • Miasto
  28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie odbyło się w hotelu Filmar.
 • Wyjątkowy koncert na zakończenie Roku Kopernikańskiego
  Kultura, Miasto
  10 grudnia 2023 r. w Arenie Toruń odbędzie się koncert "Muzyka i kosmos". To finał toruńskiego Roku Kopernikańskiego
 • Na zdjęciu: iluminacja świąteczna zawieszona nad ulicą Szeroką
  Miasto
  W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
 • Wielka Toruńska Świąteczna Ślizgawka - plakat
  Miasto, Sport
  Konkursy, zabawy i choinki – zapraszamy do udziału w Wielkiej Toruńskiej Świątecznej Ślizgawce "Christmas on Ice". Widzimy się na Tor-Torze także z Mikołajem Kopernikiem 14 grudnia 2023 r.
 • Plakat festiwalu Sztuka Natury 2023
  Eko, Miasto
  Po raz szesnasty za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń staje się stolicą sztuki wyczarowanej przez naturę.
 • W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
 • Firma Multiconsult Polska opracowała Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia – SUMP dla MOFT do roku 2030 (z perspektywą do roku 2040). W dokumencie zaproponowano 4 scenariusze rozwoju i 3 cele strategiczne. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Torunia i czterech podtoruńskich powiatów –...
 • Posiedzenie Komisji Związku Miast Nowej Hanzy odbyło się 25 listopada 2023 r. w Gdańsku. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Torunia, który był gospodarzem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w czerwcu 2023 r.
 • Pracodawcy rozważający zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na pomoc Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia w rekrutacji pracowników oraz wsparcie finansowe przeznaczone na rehabilitację zawodową ww. osób.
 • Elana Toruń jako beniaminek świetnie sobie radzi w trzeciej lidze rozgrywek polskiej piłki nożnej. Rundę jesienną zakończyła w sobotę 25 listopada 2023 r. na drugim miejscu, przed trzecim w tabeli Zawiszą Bydgoszcz.
 • Po raz szesnasty za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń staje się stolicą sztuki wyczarowanej przez naturę.
 • 27 listopada 2023 r. zmarł pisarz i poeta Paweł Huelle - laureat Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego w 2005 roku.
 • Konkursy, zabawy i choinki – zapraszamy do udziału w Wielkiej Toruńskiej Świątecznej Ślizgawce "Christmas on Ice". Widzimy się na Tor-Torze także z Mikołajem Kopernikiem 14 grudnia 2023 r.