„Lotos z seladonowej wazy. Porcelana mistrza Jiang Tonglei” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Lotos z seladonowej wazy. Porcelana mistrza Jiang Tonglei”

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Lotos z seladonowej wazy. Porcelana mistrza Jiang Tonglei”, która eksponowana będzie w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 12 stycznia 2024 r. o godz. 17.00, a będzie można ją oglądać do 12 kwietnia 2024 r.

Miasto Longquan malowniczo położone w zakolu rzeki Oujiang, otoczone zalesionymi wzgórzami, zasłynęło z wyjątkowej ceramiki. Miejscowość obdarzona została przez naturę idealnymi warunkami do wyrabiania wysokiej jakości porcelany. Jej okolice obfitują w złoża podstawowych surowców: kaolinu i skaleni oraz niewyczerpane ilości drewna i źródeł wody, a umiarkowanie wilgotny, łagodny klimat sprzyja obróbce materiału. Seladony z Longquanu mogą poszczycić się najdłuższą i najbogatszą historią w dziejach ceramiki Państwa Środka. To najstarsze przykłady chińskiej porcelany. Tradycja ich wytwarzania – choć mająca okresy rozkwitu i regresu – trwa nieprzerwanie około 1600 lat i nadal jest z powodzeniem kontynuowana. Miejscowe wyroby zwano w języku chińskim qing ci, na Zachodzie – seladonami. Ich niezrównany artyzm polegał na prostocie i elegancji form oraz na wspaniałości jednobarwnych szkliw o charakterystycznej tonacji: od mlecznobiałych, przez malachitowe i oliwkowe zielenie, do wielu odcieni błękitu i szarości.

Mistrz Jiang Tonglei od niemalże 30 lat na obrzeżach Longquan prowadzi manufakturę Sunkeng Yao, w której wytwarza seladony. Twórczość artysty charakteryzuje głębokie poszanowanie tradycji ceramicznych miejsca, w którym się urodził i wychował. Przez lata swojej pracy próbował odtwarzać formuły szkliw oraz techniki wypału dawnych mistrzów. Inspirują go klasyczne kształty charakterystyczne dla minionych epok, tworząc z porcelany własną, nowoczesną „seladonową” wersję starożytnych brązów Państwa Środka. Liczną grupę tworzą prace o charakterze użytkowym. Tradycyjne czarki i kubki wykonywane w manufakturze Jiang Tongleia są eleganckie, pozbawione ostentacji, wymyślnych kształtów i dekoracji. Epatują pięknem seladonowego szkliwa o barwie „nieba po deszczu”. Pięknie zaprojektowane zestawy do kaligrafii, pokryte szkliwem o barwie i strukturze jadeitu, mimo swych prozaicznych funkcji, są obiektami sztuki użytkowej. Inne eksponaty to ceramiczne rzeźby postaci z panteonu buddyjskiego, taoistycznego i religii ludowej.

Na wystawie w Kamienicy pod Gwiazdą zaprezentujemy ponad 100 obiektów, które przyjechały do nas z pracowni Jiang Tonglei w Longquan.

Na podstawie tekstów Doroty Róż-Mieleckiej i Katarzyny Matuszczyk Lu
_______
Wystawa: „Lotos z seladonowej wazy. Porcelana mistrza Jiang Tonglei”
Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą
Wernisaż otwarcia: 12.01.2024 r, godz. 17:00
Termin:13.01 – 12.04.2024 r.
Kuratorka wystawy: Katarzyna Paczuska
Pomysł wystawy: Dorota Róż-Mielecka, Katarzyna Matuszczyk Lu

 

Data: 
12.01.2024 17:00 — 12.04.2024 17:00
Miejsce: 
Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.