Magiczny świat sztuki meksykańskiej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Magiczny świat sztuki meksykańskiej

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Celem wystawy jest zaprezentowanie ciekawego i mało znanego oblicza sztuki meksykańskiej, rozwijającej się z dala od głównych metropolii kraju, w małych miasteczkach i wsiach, mających swych lokalnych twórców, którzy trudnią się rękodziełem.

Mimo powszechnej globalizacji, w meksykańskiej rzeczywistości wciąż żyje dawna tradycja, wierzenia i obyczaje. Z tej to przyczyny wytwory sztuki ludowej są coraz bardziej doceniane, pielęgnowane jako dobro narodowe, stają się również kuszącym obiektem uwielbienia dla wielu osób owładniętych niepohamowaną pasją kolekcjonerską. Jedna z kolekcji, której właścicielem jest Stanisław Kasprzyk, dała asumpt do zaprezentowania szerszej publiczności barwnego i wielowątkowego świata meksykańskiej twórczości lokalnych artystów.

Stanisław Kasprzyk jest doktorem chemii, z zamiłowania zaś kolekcjonerem i znawcą polskiej sztuki ludowej oraz współczesnego rękodzieła twórców meksykańskich. Pierwsza podróż do Meksyku, którą zrealizował w 1981 roku, obudziła w nim nieukrywany zachwyt lokalnym rzemiosłem i potrzebę powtórnego powrotu, który nastąpił po ośmiu latach. Wówczas to całkowicie zafascynowany barwnym światem sztuki indiańskich twórców, nie mógł już oprzeć się potrzebie gromadzenia ich niezwykłego rękodzieła. Początkowo jak urzeczony nabywał zachłannie wszystko, co budziło jego zachwyt, a każda ciekawsza rzecz stawała się obiektem jego kolekcjonerskiego pożądania. Z tej to przyczyny bagaż, który po tej wyprawie wiózł ze sobą do Polski, ważył aż 120 kg!

Kolejne wyjazdy do Meksyku były już nieco inne, bardziej przemyślane, opierające się na zdobytym wcześniej doświadczeniu. Od tej pory z większym znawstwem i bardziej świadomie gromadzi swe zbiory, choć nadal kupowaniu towarzyszy wiele emocji i radość z posiadania. Najbardziej zafascynowany jest stanem Oaxaca i Chiapas. To miejsca, do których powraca regularnie, by podziwiać wysmakowane rękodzieło lokalnych twórców. Poruszając się po meksykańskich stanach, dociera do niewielkich wsi, gdzie kwitnie tradycyjna sztuka. Tym, co Stanisław Kasprzyk ceni najbardziej, są spotkania z artystami, podpatrywanie ich przy pracy i nareszcie zakup ich wytworów. Miejscem, które zwróciło jego szczególną uwagę, stała się wieś Xalitla w stanie Guerrero. Tutaj artyści (Jesus Gadalupe Perez, Javier Martinez Pedro, Estela Ortiz Diaz) trudnią się malarstwem wykonywanym na papierze amaté, zapełnianym scenami przedstawiającymi życie codzienne: wesela, prace na roli, a także święta kościelne i obrzędy ludowe.

Z kolekcji Stanisława Kasprzyka w toruńskim Ratuszu zaprezentowano między innymi prace twórców z Xalitla, obrazki olejne autorstwa rodziny Lorenzo stanowiące przykład malarstwa naiwnego, dużą liczbę zabawek wykonanych z tkanin, gliniane zwierzątka ze stanu Chiapas, drewniane rzeźby najwybitniejszych twórców ludowych z miejscowości San Juan Tilcajete i Arrazola przedstawiające fantastyczne zwierzęta (przykład łączenia realizmu i surrealizmu w sztuce ludowej), obiekty wykonane z papieru maché oraz tkane huipile, torby i pasy Indian ze stanu Oaxaca.

Kurator wystawy: Magdalena Nierzwicka


Wystawa pod honorowym patronatem Ambasady Meksyku.
Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń.


Data: 
06.10.2012 12:00 — 02.12.2012 17:00
Miejsce: 
Ratusz Staromiejski
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Drogi, Inwestycje
  W Toruniu powstanie kolejne rondo turbinowe. Jego budowa została zaplanowana na skrzyżowaniu ul. Strobanda i drogi krajowej nr 91.
 • Na zdjęciu: Brama Klasztorne, w tle błękitne niebo
  Miasto
  Od 26 lutego 2024 r. przejście przez Bramę Klasztorną będzie zamknięte. Jest to związane z prowadzeniem badań archeologicznych na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: dwóch młodych hokeistów stoi na lodzie i trzyma flagę klubu MKS Sokoły
  Miasto, Sport
  Zakończyły się Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. Rywalizacja na toruńskim lodowisku Tor-Tor trwała od 20 do 25 lutego 2024 roku.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • 23 maja 2024 r. odbędzie się pierwszy bieg Triady 100-lecia, a już teraz prezentujemy projekt wyjątkowego medalu imprezy.
 • 24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.