Maj 2007 - II Konkurs Wiedzy Marynistycznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Maj 2007 - II Konkurs Wiedzy Marynistycznej

Witamy fanki, fanów i sympatyków ORP TORUŃ!!!

18 maja 2007 r. w Gimnazjum nr 31 w Toruniu odbyła się trzecia już edycja Konkursu Wiedzy Marynistycznej. Patronowali mu Prezydent Torunia oraz dowódca ORP "TORUŃ", którzy ufundowali nagrody. W konkursie brało udział 15 uczestników reprezentujących 5 toruńskich szkół.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: pierwszy - indywidualny, pisemny etap trwał 60 minut i polegał na odpowiedzi na dziesięć pytań, a jego celem było wyłonienie gimnazjów-finalistów. Do drugiego etapu przechodziły trzy zespoły - gimnazja, które ustnie odpowiadały na losowane przez siebie pytania.

Po sprawdzeniu przez komisję prac I etapu (pisemnego) punktacja przedstawiała się następująco:

  1. Gimnazjum nr 29 z wynikiem 259 pkt.
  2. Gimnazjum nr 3 z wynikiem 238 pkt.
  3. Gimnazjum nr 31 z wynikiem 210,5 pkt.
  4. Gimnazjum nr 16 z wynikiem 125 pkt.
  5. Gimnazjum nr 14 z wynikiem 98 pkt.

Po etapie pisemnym przenieśliśmy się wszyscy do pięknie przygotowanej sali. Po powitaniu uczestników, ich opiekunów i zwolenników morza przez panią dyrektor Wandę Antonowicz oraz po przedstawieniu się komisji ogłoszono na forum wyniki pisemnej części.

Na ostudzenie emocji przed II etapem przedstawiciele załogi ORP "TORUŃ" przygotowali mały pokaz sprzętu marynistycznego i zwyczajów okrętowych. Można było zobaczyć różne rodzaje ubiorów marynarskich, usłyszeć świst trapowy, ubrać się w morskie ubranie ratownicze jak również zobaczyć sekstant i mapy nawigacyjne oraz usłyszeć parę słów o podstawach pracy na takich mapach.

Po, mamy nadzieję, ciekawym pokazie przygotowanym z naszej strony, rozpoczął się ustny etap konkursu. Rywalizowały ze sobą drużyny:

  • Gim nr 29 w składzie: Katarzyna Ptasik; Marta Wojciechowska; Patrycja Koszczał
  • Gim nr 31 w składzie: Łukasz Majewski; Adrian Pazderym; Krzysztof Kędziorski
  • Gim nr 3 w składzie: Agata Chaińska; Szczepan Szczęsny; Adam Szott

Etap II składał się z bardzo trudnych i szczegółowych pytań. Pytania były losowane kolejno przez poszczególne drużyny, z trzech kategorii tematycznych:

  • historia MW,
  • tradycje i ceremoniał,
  • wiadomości o ORP TORUŃ

Wypowiedzi drużyn były oceniane przez komisję z okrętu w skali od 1-5 pkt.

Wyniki II etapu (ustnego):

  1. Gimnazjum nr 29 z wynikiem 259 pkt.
  2. Gimnazjum nr 31 z wynikiem 210,5 pkt.
  3. Gimnazjum nr 3 z wynikiem 238 pkt.

Przed ogłoszeniem ostatecznych rezultatów - kolejny pokaz sceniczny. Tym razem to najmłodsi podopieczni przygotowali przepiękny program artystyczny.

Ostatecznie po trzech rundach pytań, zaciekłej walce i wielkich emocjach, został wyłoniony zwycięski zespół z Gimnazjum nr 29 i rozpoczęła się końcowa część konkursu, czyli wręczanie nagród.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody od prezydenta miasta i dowódcy okrętu. Ze zwycięską drużyną spotkamy się natomiast już wkrótce na pokładzie ORP "TORUŃ". Cały okręt będzie stał wtedy dla finalistów otworem i będzie bardzo wiele okazji do dokładnego zwiedzania jego zakamarków, wyjaśniania zawiłości regulaminów i życia okrętowego, o którym do tej pory można było tylko poczytać.

Chciałbym raz jeszcze podziękować panu Prezydentowi za patronat, dyrekcji Gimnazjum nr 31 w Toruniu za wspaniałą organizację, ale przede wszystkim dziękuję uczestnikom, bez których nie byłoby tego konkursu.

Z pozdrowieniami znad morza

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Sylwester Borkowski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
    Miasto
    W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
    Miasto
    JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
  • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.