Mecenasi Toruńskiego Sportu 2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mecenasi Toruńskiego Sportu 2023

Miasto, Sport
Data publikacji: 01 marca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Zbiorowe zdjęcie Mecenasów Toruńskiego Sportu 2023 na scenie Dworu Artusa

W Dworze Artusa 70 sponsorów odebrało 1 marca 2024 r. tytuły Mecenasów Toruńskiego Sportu 2023, a prezydent Michał Zaleski - srebrny Medal za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego.

Była to już dziesiąta uroczysta gala, odbywająca się od 2013 r. z inicjatywy Prezydenta Miasta Torunia dla uhonorowania firm wspierających toruńskich zawodników i kluby sportowe oraz organizację prestiżowych wydarzeń sportowych w naszym mieście.

Mecenat prywatny jest istotnym wkładem w rozwój toruńskiego sportu i wysoki poziom wielu dyscyplin. Szacuje się, że tylko w ubiegłym roku sponsorzy przekazali na rzecz toruńskich zawodników i klubów ok. 20 mln zł w formie finansowej lub rzeczowej. Razem z corocznym finansowaniem sportu przez miasto w formie dotacji, nagród i stypendiów (w ub. roku było to łącznie ok. 37 mln zł), tworzy to znakomite warunki do uprawiania sportu i osiągania wysokich wyników przez ok. 7 tys. toruńskich zawodniczek i zawodników zrzeszonych w 70 klubach. W ubiegłym roku zdobyli oni 600 medali na różnych szczeblach rozgrywkowych.

- Sport jest radością sukcesu, sięgania po medale, po zwycięstwa i rekordy, ale jest także znakomitą promocją miejsca, w którym się odbywa. Nie bez przyczyny największe kraje czy miasta świata walczą o możliwość organizowania igrzysk olimpijskich - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.Bardzo dziękuję Państwu za niezastąpiony wkład w tworzenie toruńskiego sportu! Nie byłoby jego wartości, piękna i efektów, gdyby nie wsparcie Mecenasek i Mecenasów. To jest wyjątkowe i fascynujące, że często jesteście Państwo z toruńskim sportem od wielu lat, ale dzisiaj statuetki trafią także do firm, które otrzymają je po raz pierwszy. A więc grono tych, którzy chcą pomagać toruńskiemu sportowi poszerza się! Wszystkim Laureatom i Laureatkom gratuluję zrozumienia dla spraw sportu w Toruniu. Jednoczą one nie tylko nas, kibiców, na trybunach, ale przede wszystkim budzą pozytywne emocje: tężyzny fizycznej, rozwoju sportowego, życiowych i sportowych wyborów, najpierw dziewcząt i chłopców, a później zawodniczek i zawodników – najlepszych ambasadorów naszego miasta, a często i Polski na arenach międzynarodowych.

Podczas tegorocznej gali uhonorowanych zostało 70 podmiotów sponsorujących łącznie 16 dyscyplin sportowych. Co ważne, w gronie laureatów tytułu Mecenasa Toruńskiego Sportu znalazło się aż 11 nowych firm, które zdecydowały się zaangażować swoje środki we wsparcie toruńskich zawodników i klubów sportowych, a tym samym promować swoje marki przez sport.

Z rąk prezydenta Michała Zaleskiego i jego zastępcy Zbigniewa Fiderewicza oraz przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego sponsorzy otrzymali statuetki Mecenasów Toruńskiego Sportu 2023. Ceremonię uświetniła wirtuozowskim występem na skrzypcach klasycznych i elektrycznych Kamila Malik.

MECENASI TORUŃSKIEGO SPORTU 2023

1. ALFA BROKERS SP. Z O.O.
2. APRO INVESTMENT SP. Z O.O.
3. ARRIVA RP SP. Z O.O.
4. AUTO FRELIK ANNA FRELIK SPÓŁKA KOMANDYTOWA
5. AUTO REVE SP. Z O.O.
6. AUTOANDREAS SP. Z O.O. SP.K.
7. BALZOLA POLSKA SP. Z O.O.
8. BEAUTY MEDICA ANNA LESZCZYŃSKA
9. BORYSZEW S.A.
10. BTP SP. Z O.O.
11. BUTTERFLY POLSKA
12. CCC EU SP. Z O.O.
13. CENTRUM HANDLOWO-ROZRYWKOWE TORUŃ PLAZA
14. CEREAL PARTNERS POLAND TORUŃ-PACIFIC SP. Z O.O.
15. CMT POLSKA SP. Z O.O.
16. COPERNICUS PROPERTY SP. Z O.O.
17. CUK UBEZPIECZENIA SP. Z O.O.
18. DACSA POLSKA SP. Z O.O.
19. DT SWISS POLSKA SP. Z O.O.
20. ECOM SP. Z O.O.
21. EIB S.A.
22. ELKARD SP. Z O.O. SP. K.
23. ENERGA GRUPA ORLEN
24. ENERGY SYSTEM TORUŃ SP. Z O.O.
25. F.H.P. LUX PLUS ADAM PLEWA
26. FABRYKA MEBLI WUTEH SPÓŁKA AKCYJNA
27. FIRE TECHNOLOGY S.C.
28. FIRMA BUDOWLANA FIJAŁKOWSKI I S-KA SP. Z O.O.
29. FOR NATURE SOLUTIONS SP. Z O.O.
30. FUNDACJA IN SPE
31. FUNDACJA MENTOR
32. GAM SP. Z O.O.
33. GIANT POLSKA SP. Z O.O.
34. HENKELL FREIXENET POLSKA SP. Z O.O.
35. HOSTA GROUP SP. Z O.O.
36. HOTEL 1231
37. HURTOWNIE ELEKTRYCZNE KOPEL SP. Z O.O.
38. JOPA CLINIC SP. Z O.O.
39. JURMET SP. Z O.O. SP. K.
40. KANCELARIA OSTROWSKI I WSPÓLNICY
41. KM TECH SP. Z O.O.
42. KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA S.A.
43. LAVORWASH POLSKA SP. Z O.O.
44. MARKA MANEKIN
45. MARO-METAL ROBERT ZAPAŁOWSKI
46. NICOLAUS BANK
47. NOMET SP. Z O.O.
48. ONDE S.A
49. OŚRODEK SZKOLENIA KIEROWCÓW AUTOSTER
50. PARTEX MARKING SYSTEMS SP. Z O.O.
51. PGE POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA S.A.
52. POLI SP. Z O.O.
53. PPRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO - USŁUGOWE BUD-POL MARIUSZ SULECKI
54. PRZEDSIĘBIORSTWO WIELOBRANŻOWE MAT-BUD SP. Z O.O. SP. K.
55. RTR GROUP SP. ZO.O.
56. RUDY PROJECT POLSKA SAT SP. Z O.O
57. SAKWA SP. Z O.O.
58. SEBAN SP. Z O.O. SP. K.
59. STOWARZYSZENIE WSPIERANIA INICJATYW SPORTOWYCH "POMORZANIN 1935 TORUŃ"
60. SYLWIA NOSKIEWICZ
61. SYNOPTIS PHARMA SP. Z O.O
62. TAURUS OCHRONA GROUP SP. Z O.O
63. TMC ROMAN GOTOWALSKI
64. TORUŃSKIE ZAKŁADY MATERIAŁÓW OPATRUNKOWYCH SPÓŁKA AKCYJNA
65. TRANSBRUK BARCZYŃSCY SP. Z O.O.
66. WYDAWNICTWO ADAM MARSZAŁEK
67. ZAKŁAD DROGOWO BUDOWLANY ROGOWO MARIUSZ WILCZYŃSKI
68. ZAKŁAD HANDLOWO USŁUGOWO PRODUKCYJNY WALTER
69. ZAKŁAD TECHNIKI CIEPLNEJ EKO-RODAN SP. Z O.O. SP. K.
70. ZEIKO S.C.

Uroczystość w Dworze Artusa była też okazją do uhonorowania przedstawicieli miasta zaangażowanych w rozwój sportu. Z rąk Marioli Soczyńskiej, przedstawicielki Kujawsko-Pomorskiej Rady Olimpijskiej, prezydent Torunia Michał Zaleski otrzymał srebrny Medal za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego, przyznany mu przez Polski Komitet Olimpijski. Prestiżowemu odznaczeniu towarzyszył symboliczny podarunek od Jacka Rutkowskiego, prezesa firmy Mat-Bud – figurka antycznego wojownika.

Pamiątkowe upominki trafiły też do Marioli Soczyńskiej, dyrektorki Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. Wśród nich przekazana przez wiceprezydenta Zbigniewa Fiderewicza wspólna fotografia z Ewą Swobodą z Glasgow, gdzie delegacja Torunia gościła w marcu 2019 r. na Halowych Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce. Zdjęcie zostało opatrzone autografem polskiej mistrzyni. Właśnie dzisiaj w Glasgow rozpoczęły się Halowe Mistrzostwa Świata w LA. Toruń zorganizuje tę imprezę w 2026 r.

Gala Mecenasów Toruńskiego Sportu została zorganizowana przez Wydział Sportu i Rekreacji UMT przy wsparciu sponsorów. Oprawę multimedialną zapewniła firma Art4Media - Michał Siemieniecki. Spotkanie poprowadził Piotr Olszowski z Radia Gra. Na zakończenie gości zaproszono na uroczysty bankiet.

 Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
  Miasto
  Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Kultura, Miasto
  Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
 • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
  Miasto, Sport
  23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
 • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
 • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
 • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.