Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej/ Biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej/ Biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na wernisaż wystawy „Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich”, który odbędzie się 7 czerwca 2024 r. o godz. 17.00. Wystawa dostępna do 27 października br.

Zdaniem Elżbiety Dzikowskiej biżuteria jest pełnoprawnym dziełem sztuki, należąc do kategorii dzieł „noszonych”. W Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika od 7 czerwca do 27 października 2024 r. będzie można oglądać niezwykle oryginalną kolekcję naszyjników, pierścieni i brosz autorstwa Jolanty i Andrzeja Kupniewskich. Artyści od ponad 30 lat prowadzą pracownię złotniczą i poznają arkana sztuki. Oboje też wypracowali swoją indywidualną stylistykę. „U Joli – mówi Andrzej Kupniewski – jest ona czysta, przejrzysta i delikatna, u mnie wręcz odwrotnie, ale zawsze z zachowaniem minimalizmu. Moje obiekty sprawiają wrażenie ciężkich i mrocznych, przy jednoczesnym zachowaniu ergonomicznej wagi przedmiotów. Elżbieta Dzikowska określiła mnie jako «drapieżnego minimalistę»”.

Jola i Andrzej są wnikliwymi obserwatorami natury, skąd czerpią inspirację, tworząc biżuterię. I tak zafascynowani wyjątkową kolekcją zdjęć „Ziemia z bliska” Elżbiety Dzikowskiej, stworzyli cykl biżuterii w metaloplastycznej interpretacji. Uchwycone w artystycznej makrofotografii: wyschnięte koryto rzeki w Mongolii, kora drzew, świetlne refleksy na tafli wody czy meandryczne formy piasków pustyni, stanowią długotrwałą inspiracją dla Joli i Andrzeja Kupniewskich. Sztuka łączy, tym razem pracownię złotniczą z dziełami wybitnej fotografki Elżbiety Dzikowskiej i Jej spojrzeniem na wielki świat. Ekspozycja, która znalazła miejsce w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu, jest najlepszym przykładem różnych sposobów postrzegania świata i wyrażania sztuki we wzajemnych relacjach, inspiracjach”.

Na wystawie, oprócz zdjęć Elżbiety Dzikowskiej i około 100 egzemplarzy biżuterii Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, znalazły się również: filmy Cypriana Olenckiego i Antona Groscha, fotografie Niny Kupniewskiej, Arkadiusza Obszyńskiego, Jacka Ożóga i Sebasstiana Skalskiego oraz prace projektantki mody Joanny Weyna.

_______

Wystawa fotografii: „Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich”

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wernisaż wystawy: 7 czerwca 2024 r., godz. 17.00

Termin: 8 czerwca – 27 października 2024 r.

Kurator wystawy: dr Magdalena Nierzwicka

Data: 
07.06.2024 17:00 — 27.10.2024 17:00
Miejsce: 
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
  Miasto
  W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
  Miasto
  JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
 • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.