Miasto opiekuje się bezdomnymi zwierzętami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Miasto opiekuje się bezdomnymi zwierzętami

Miasto
Data publikacji: 23 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Pies w legowisku

W tym celu radni przyjęli coroczny Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2023.

Program dotyczy wszystkich zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, w tym kotów wolno żyjących oraz zwierząt gospodarskich. Obowiązek jego uchwalenia wynika z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Największa jest skala bezdomności psów i kotów. Główne przyczyny to porzucanie zwierząt przez właścicieli, niekontrolowane rozmnażanie oraz brak wiedzy społeczeństwa w zakresie sterylizacji i kastracji.

Od wielu lat działania służące ochronie zwierząt realizowane są przez podmiot prowadzący schronisko dla bezdomnych zwierząt w ramach umowy zawartej z gminą. Miasto współpracuje w tym zakresie także z organizacjami i fundacjami.

Oprócz wyłapywania bezdomnych zwierząt i zapewnienia im opieki, od lat prowadzona jest akcja sterylizacji i znakowania zwierząt w schronisku. W 2022 r. do schroniska przyjęto 872 psy i 909 kotów. Zabiegom sterylizacji i kastracji poddano w schronisku 346 psów i 368 kotów.

Wszystkie adoptowane zwierzęta ze schroniska są czipowane. W 2022 r. mikroczipem oznakowano 555 psów i 658 kotów. Dzięki szeroko zakrojonym akcjom informacyjno-edukacyjnym procent adopcji w ubiegłym roku wyniósł 92,10% dla psów i 77,10% dla kotów.

Opieką objęte są także koty wolno żyjące – od kilku lat fundacje i organizacje społeczne, w ramach ogłaszanych co roku przez prezydenta Torunia konkursów, zajmują się opieką nad tymi zwierzętami  dotyczącą sterylizacji i kastracji wraz z weterynaryjną opieką około zabiegową.

- Program to coroczne zadanie organu stanowiącego gminy.  Ma on kilka charakterystycznych elementów, a więc prowadzenie schroniska dla kilkuset bezdomnych zwierząt za pośrednictwem operatora zewnętrznego, z którym do końca tego roku mamy podpisaną umowę. Jesienią będziemy prowadzili postępowanie na kolejne okresy. Miasto współpracuje również z organizacjami pozarządowymi, które decydują się zająć opieką nad zwierzętami, które znajdują się poza schroniskiem, a są bezdomne. Ale przede wszystkim chodzi o prowadzenie szerokiej akcji sterylizacji po to, aby nie dochodziło do nadmiernego rozmnażania wolno żyjących zwierząt w naszym mieście – podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na realizację zadań z zakresu programu, w budżecie miasta przeznaczono w tym roku 60 tys. zł. Za kwotę 20 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego planowany jest zakup karmy dla kotów środowiskowych wolno żyjących, a za 5 tys. zł wykonanie budek dla tych zwierząt.

Projekt programu uzyskał pozytywne opinie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Toruniu oraz Zarządu Koła Łowieckiego „Wieniec”.

Zdj. schronisko-torun.oinfo.pl

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Miasto
  Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Miasto, Sport
  Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • Biznes, Miasto
  To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
 • Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
 • Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
 • Trwa III tura konsultacji społecznych związanych z przygotowaniem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (SUMP dla MOFT). 27 września 2023 roku spotkanie odbędzie się w Toruniu.Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. Zaułek Prosowy 1. Konsultacje...
 • W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...