2010 - Adam Krzemiński i Karl Schlögel | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

2010 - Adam Krzemiński i Karl Schlögel

 

Adam Krzemiński

Adam Krzemiński
(ur. 1945), po studiach germanistycznych w Warszawie i w Lipsku od roku 1973 pracuje w redakcji "Polityki“. Należy do najwybitniejszych publicystów i komentatorów spraw niemieckich, publikował artykuły i eseje poświęcone historii i współczesnym debatom politycznym w Niemczech, niemieckiej literaturze i kulturze, współczesnym sporom ideowym w świecie.

W polskiej prasie jego teksty ukazują się przede wszystkim w "Polityce", "Twórczości", "Gazecie Wyborczej"; w Niemczech publikują go najczęściej opiniotwórcze "Die Zeit", "Merkur", "Die Welt", "Süddeutsche Zeitung", "FAZ". Jest współzałożycielem polsko-niemieckiego kwartalnika "Dialog".

Dotychczas ukazały się następujące książki: "Polen im 20. Jahrhundert. Ein historischer Essay“, München 1993; "Deutsch-polnische Verspiegelung. Essays", Wien 2001; "Zbrodnia & Kara & Duma & Uprzedzenie. Polacy i Niemcy", Warszawa 2007; "Testfall für Europa. Deutsch-polnische Nachbarschaft muss gelingen“, Hamburg 2008.

Jest Krzemiński laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. medalu Goethego (1993), nagrody im Ksawerego Pruszyńskiego polskiego PEN-Clubu za eseistykę literacką (1999), Wielkiego Federalnego Krzyża Zasługi RFN (1999) oraz nagrody Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (2006).


Karl Schlögel

Karl Schlögel
(ur. 1948) studiował historię, filozofię i slawistykę w Berlinie Zachodnim, Leningradzie i Moskwie, po czym zyskał renomę jako autor artykułów prasowych, studiów i książek dotyczących Rosji i Europy Wschodniej.

Od roku 1990 pracował jako profesor historii wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie w Konstancji, a od roku 1994 wykłada na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jest autorem kilkunastu książek. W Polsce ukazały się: "Środek leży na wschodzie. Europa w stadium przejściowym", Warszawa 2005, "W przestrzeni czas czytamy. O historii cywilizacji i geopolityce", Poznań 2009.

Nagrody i wyróżnienia: Europejska nagroda im. Charlesa Veillona za eseistykę 1990, Nagroda literacka im. Georga Dehio 2004, Nagroda im. Zygmunta Freuda Niemieckiej Akademii Języka i Literatury za prozę naukową 2004, Nagroda im. Lessinga miasta Hamburg 2005, Lipska nagroda książkowa dla porozumienia europejskiego 2009.


Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 12 września 2010 r. w Starym Ratuszu w Getyndze.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
  Miasto
  W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
 • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.