Autobusem i tramwajem po Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

Autobusem i tramwajem po Toruniu

Trwają konsultacje społeczne na temat linii komunikacji miejskiej w Toruniu.

Remarszrutyzacja. Co to takiego i dlaczego o tym mówimy?
Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie organizacji linii autobusowych i tramwajowych w mieście.

Trudnym do wymówienia słowem "remarszrutyzacja" określamy zestaw działań związanych z rozbudową i modyfikacją organizacji miejskiego transportu publicznego, czyli komunikacji miejskiej.

W ostatnich latach w Toruniu nastąpiły istotnie zmiany - powstały nowe osiedla mieszkaniowe, m.in. tzw. osiedle JAR, zwiększyła się liczba osób zamieszkujących lewobrzeżną część miasta, pojawiły się nowe odcinki szkieletowego układu drogowego: most drogowy gen. Elżbiety Zawackiej czy trasa średnicowa północna nosząca imię Prezydenta Władysława Raczkiewicza. Wpłynąło to znacząco na sposób przemieszczania się po mieście, w tym także na funkcjonowanie komunikacji miejskiej.  Zaszły także ważne zmiany w ofercie biletowej - wprowadzono bilety czasowe, które ograniczyły w znacznym stopniu koszt korzystania z połączeń przesiadkowych, a od nowego roku (2018) mamy także nowe bilety okresowe i nowy regulamin przewozowy w komunikacji. Już za kilka lat, bo od 2021 roku, będziemy mogli korzystać z trasy tramwajowej na Chełmińskim Przedmieściu, która poprowadzi aż do nowego tzw. osiedla JAR.

To wszystko skłania do rozpoczęcia dyskusji na temat przyszłego kształtu sieci komunikacji miejskiej w Toruniu, sposobu organizacji przejazdów na poszczególnych liniach czy też wzajemnych relacji pomiędzy tymi liniami.

Założenia remarszrutyzacji
Głównym celem remarszrutyzacji w Toruniu jest podniesienie efektywności podróżowania komunikacją miejską poprzez realizację następujących działań:

  • uwzględnienie w sieci transportowej Torunia nowej linii tramwajowej - do tzw. osiedla JAR,
  • wprowadzenie modułowych częstotliwości kursów (np. co: 10, 12, 15, 20, 30 i 60 minut) - dzięki temu autobusy konkretnych linii kursowałyby w poszczególnych godzinach w tych samych odstępach czasowych, np. autobus linii nr 15 kursowałby co 20 minut w godzinach: 7:10, 7:30, 7:50, 8:10, 8:30,. 8:50, itd.),
  • wprowadzenie przemienności odjazdów na wspólnych odcinkach tras, tj. cyklicznie powtarzających się, w miarę możliwości równych odstępów pomiędzy odjazdami poszczególnych  autobusów z danego przystanku,
  • wyeliminowanie dublowania się tras tramwajowych i autobusowych,
  • zwiększenie częstotliwości kursów na głównych ciągach komunikacyjnych,
  • wprowadzenie linii osiedlowych dowożących do linii tramwajowych lub autobusowych o wysokich częstotliwościach kursów.

Co w ramach konsultacji?
W ramach konsultacji społecznych chcemy więc poznać opinię mieszkańców na temat wyżej wymienionych zagadnień:

  • Co sądzą o propozycjach obsługi tzw. osiedla JAR linią tramwajową (o  możliwościach czytaj dalej)?
  • Jak oceniają pomysł wprowadzenia modułowych częstotliwości kursów?
  • Co sądzą o przemienności kursów, pomyśle wyeliminowania dublowania się tras tramwajowych i autobusowych, zwiększenia liczby kursów na liniach głównych oraz wprowadzeniu linii osiedlowych?
  • Chcemy też poznać propozycje dotyczące oczekiwanych zmian w przebiegu tras linii autobusowych.

Do Urzędu Miasta wpłynął również wniosek z propozycją rozdzielenia komunikacji na lewym oraz prawym brzegu Wisły i uruchomienia wahadłowej linii autobusowej przez most im. J. Piłsudskiego. Według tej koncepcji autobusy kursujące po lewobrzeżu dojeżdżałyby na przykład do Dworca Głównego. Stąd zaś - do alei Solidarności, funkcjonowałaby linia wahadłowa. Natomiast autobusy na prawym brzegu Wisły dojeżdżałyby tylko do alei Solidarności. Zatem podróże wykonywane obecnie jednym autobusem należałoby pokonać przynajmniej z jedną przesiadką.

  • Ponieważ pomysł ten wpłynąłby rewolucyjnie na możliwości korzystania z przejazdów na terenie miasta zadecydowano, że zostanie on poddany konsultacjom społecznym - prosimy o opinię także w tej sprawie.

Jak wziąć udział w konsultacjach?

  • wystarczy spisać swoje opinie, uwagi i propozycje i przesłać je mailem na adres: konsultacje@um.torun.pl


  • można też poczekać na rozpoczęcie cyklu spotkań Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z mieszkańcami i przekazać swoje uwagi na jednym z tych spotkań - podczas dyżurów konsultacyjnych (będą się one odbywać w drugiej połowie lutego i w marcu 2018 r.)

Czasu jest dużo
Czekamy do 30 kwietnia 2018 r.


Po zakończeniu okresu zbierania uwag będziemy je analizować i wynikające z nich propozycje przedstawimy mieszkańcom w drugim etapie konsultacji.


Kilka słów o tramwaju na tzw. osiedle JAR
Do obsługi tzw. osiedla JAR zaplanowano skierowanie dwóch linii tramwajowych, które otrzymałyby nowe numery:

  • Linia nr 6 - z osiedla Na Skarpie do tzw. osiedla JAR
  • Linia nr 7 - z pętli przy Motoarenie do tzw. osiedla JAR

Trasy obu linii łączyłyby się na węźle w alei Solidarności i dalej przez Szosę Chełmińską i ulicami Długą, Legionów, Polną oraz Watzenrodego obie linie docierałyby do tzw. osiedla JAR.

Linie tramwajowe na tzw. osiedle JAR
Kliknij obrazek, aby pobrać większą mapkę


Warto wiedzieć - Komunikacja miejska w liczbach
W skład taboru toruńskiej komunikacji wchodzi dziś 145 autobusów i 70 wagonów tramwajowych, które przewożą rocznie ponad 53 mln pasażerów. Łącznie w ciągu roku tramwaje przejeżdżają ok. 2,2 mln km, a autobusy 10,5 mln km. Sieć komunikacyjna to 143 km ulic, po których kursuja autobusy i 24 km torowisk tramwajowych. Na tej sieci realizowane są przewozy, na 41 liniach autobusowych o łącznej długości 531 km i 5 liniach tramwajowych o długości 49 km. W każdy dzień roboczy do obsługi linii kierowane są 32 pociągi tramwajowe i 122 autobusy.

Dane te pokazują wyraźnie, że publiczny transport zbiorowy ma bardzo duże znaczenie dla codziennego życia mieszkańców Torunia, dlatego tak ważne jest, aby działał dobrze i spełniał oczekiwania pasażerów. Stąd zależy nam na jak największym udziale mieszkańców w tych konsultacjach.


Konsultacje są prowadzone przez Wydział Komunikacji Miejskiej Urzędu Miasta Torunia we Współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, którego zadaniem jest organizowanie i nadzór nad prawidłowością działania komunikacji Miejskiej w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Święto boksu w Toruniu
    Miasto, Sport
    W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
  • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
    Miasto, MZK
    W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Miasto
    15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
  • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
    Miasto
    Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
    Miasto
    Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
  • Miasto
    Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
  • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
  • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
  • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
  • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
  • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
  • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
  • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
  • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...