Komunikacja miejska – zmieniamy się dla torunian | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

Komunikacja miejska – zmieniamy się dla torunian

Komunikacja miejska istnieje w Toruniu od ponad 120 lat. Stale się rozwija, unowocześnia – wszystko, by torunianie mogli dotrzeć w każdy zakątek miasta. W ubiegłym roku skorzystało z niej ponad 53 miliony pasażerów.

Komunikacja wczoraj

Komunikacja miejska w Toruniu liczy już ponad 120 lat. W 1891 roku bowiem na ulicach naszego miasta pojawiły się pierwsze tramwaje konne, które kursowały na trasie Bydgoskie Przedmieście - Dworzec Toruń Miasto. Zajezdnię tramwajową, mieszczącą się do dziś przy ul. Sienkiewicza, wyposażono wówczas w warsztaty do konserwacji i remontu wozów oraz w stajnie dla koni. Wkrótce, bo w roku 1899, linie tramwajowe zostały zelektryfikowane. Z kolei pierwsze autobusy pojawiły się w naszym mieście w 1924 roku - były to cztery pojazdy marki Ford - i kursowały na linii między Dworcem Toruń Miasto a obecnym Dworcem Głównym.

Komunikacja dziś

Od początku istnienia komunikacji miejskiej stawiano na jej rozwój, a wszystko po to, żeby była dostosowana do potrzeb mieszkańców. Widać to szczególnie w rozwoju sieci tras związanym z rozbudową toruńskich osiedli, np. w ostatnim czasie z powstaniem osiedla JAR, zmianami infrastrukturalnymi, urbanistycznymi etc. Liczba przewożonych pasażerów stanowi dowód na to, jak ważnym i nieodłącznym elementem życia naszego miasta jest komunikacja miejska - rocznie korzysta z niej ponad 53 milionów osób!

Coraz częściej pojazdy, zarówno tramwaje, jak i autobusy, są wyposażone w dodatkowe urządzenia, które mają ułatwić podróż pasażerom, jak np. biletomaty czy ładowarki USB oraz klimatyzacja. Podróżni mogą także zakupić bilet przez telefon komórkowy, a podróż sobie uprzyjemnić, korzystając z WiFi.

W skład taboru toruńskiej komunikacji wchodzi 145 autobusów i 70 wagonów tramwajowych. Jednak nie wszystkie codziennie wyjeżdżają w trasę, zdarzają się przecież usterki, potrzebne jest serwisowanie bądź prace porządkowe itp. Wszystko po to, by zapewnić pasażerom bezpieczną podróż w dobrych warunkach.

Jesteśmy ekologiczni

Oczywiście ważnym elementem działań podejmowanych przez MZK jest ekologia. W Toruniu coraz więcej przewozów realizowanych jest tramwajami, które nie emitują spalin. W tramwajach są też stosowane rozwiązania, zmniejszające zużycie energii poprzez rekuperację, czyli zwrot energii do sieci trakcyjnej. Również nowe autobusy są bardzo ekologiczne – silniki spełniają normy Euro 6.

Kto za to odpowiada?

Publiczny transport zbiorowy ma bardzo duże znaczenie dla codziennego życia mieszkańców, dlatego tak ważne jest, aby wsłuchiwać się w ich głos. Kto zatem jest w naszym mieście odpowiedzialny za publiczny transport?

Organizatorem Publicznego Transportu Zbiorowego na terenie Torunia jest Gmina  Miasta Toruń. Wszystkie sprawy dotyczące tego zagadnienia prowadzi Wydział  Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Są to takie tematy, jak:

1)      Planowanie rozwoju publicznego transportu zbiorowego,

2)      organizowanie publicznego transportu zbiorowego polegającego w szczególności na:

  • badaniu i analizie potrzeb przewozowych,
  • nadzorowaniu usługi prowadzenia kontroli biletów w pojazdach komunikacji miejskiej,

3)      zarządzanie publicznym transportem zbiorowym polegające w szczególności na:

  • ocenie i kontroli realizacji, przez operatora i przewoźnika, usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego,
  • opracowywaniu i aktualizowaniu rozkładów jazdy,
  • analizie realizacji zaspokojenia potrzeb przewozowych,
  • dokonywaniu zmian w przebiegu istniejących linii komunikacyjnych,
  • współpracy w operatorami i przewoźnikami w zakresie administrowania systemu informacji dla pasażera,

4)      realizowanie zadań obejmujących:

  • nadzór merytoryczny nad działalnością Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.,
  • opiniowanie projektów organizacji ruchu w zakresie funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego,
  • sporządzanie analizy rynkowej w zakresie regularnych przewozów dla miasta,
  • wydawanie operatorowi zaświadczenia potwierdzającego posiadanie uprawnień do wykonywania publicznego transportu zbiorowego na danej linii komunikacyjnej wraz z pobieraniem opłaty za wydawanie ww. zaświadczenia,
  • współudział w ustalaniu zasad korzystania ze środków publicznego transportu zbiorowego oraz przepisów obowiązujących przy przewozie osób i bagażu gminnych transportem zbiorowym na terenie miasta Torunia.

W okresie od 01.01.2017 r. do 31.08.2017 r. kontrolą biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w imieniu i na rzecz Gminy Miasta Toruń zajmuje się firma SERINUS Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu, biuro w Toruniu przy ul. Sienkiewicza 24/26.

Kwestie dotyczące modernizacji i budowy zatok przystankowych oraz wiat przystankowych realizuje Miejski Zarząd Dróg w Toruniu.

Obsługa przewozowa mieszkańców, liniami tramwajowymi i autobusowymi, dziennymi i nocnymi, realizowana jest przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.

Najczęściej czytane aktualności

  • Plakat Copernicus Volleyball Cup 2023
    Miasto, Sport
    Arena Toruń, po Memoriale Huberta Wagnera i turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europy U-20, kolejny raz stanie się areną zmagań najlepszych siatkarzy. Już 4 i 5 października 2023 r. gwiazdy światowej siatkówki zagoszczą w hali przy ul. Bema podczas pierwszej edycji „Copernicus Volleyball Cup”.
  • Na zdjęciu: rondo na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego z Bukową
    Drogi, Miasto
    4 października 2023 r. o godzinie 8:00 nowo wybudowane rondo na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego z Bukową zostanie udostępnione do ruchu. Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski, radna Dagmara Tuszyńska i rektor Uniwersytetu WSB Merito pozują do zdjęcia z medalem kopernikańskim
    Miasto
    3 października 2023 r. Uniwersytet WSB Merito zainaugurował nowy rok akademicki.
  • Na zdjęciu: mężczyzna w żółtej koszulce na scenie pokazuje jak chodzić z użyciem kijków Nordic Walking, przyglądają się temu liczne osoby
    Eko, Miasto, Sport
    XII edycja wydarzenia zdrowotnego, które co roku organizuje Grupa Neuca, była inna niż wszystkie. Tym razem EkoNEUCAthon, piknik ekologiczno-zdrowotny, odbył się w lesie, bo troska o środowisko to również troska o zdrowie lokalnej społeczności.
  • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
    Miasto
    2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • Na zdjęciu: walka zawodników kickboxingu
    Miasto, Sport
    25 listopada 2023 r. w Toruniu odbędzie się Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski IMAF Gobio w Karate i Kickboxingu. W trakcie turnieju rozegrają się konkurencje dzieci, młodzieży, seniorów oraz weteranów w formułach Karate Shotokan oraz Kickboxing – kata, kumite, semi-contact, kick-light.
  • Arena Toruń, po Memoriale Huberta Wagnera i turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Europy U-20, kolejny raz stanie się areną zmagań najlepszych siatkarzy. Już 4 i 5 października 2023 r. gwiazdy światowej siatkówki zagoszczą w hali przy ul. Bema podczas pierwszej edycji „Copernicus Volleyball Cup”.
  • 25 listopada 2023 r. w Toruniu odbędzie się Otwarty Międzynarodowy Puchar Polski IMAF Gobio w Karate i Kickboxingu. W trakcie turnieju rozegrają się konkurencje dzieci, młodzieży, seniorów oraz weteranów w formułach Karate Shotokan oraz Kickboxing – kata, kumite, semi-contact, kick-light.
  • „Ku wolności” – pod takim hasłem 29 września 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 35 im. Polskich Olimpijczyków odbył się V Mityng Lekkoatletyczny
  • 2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • „Osiedlowe pucowanie” to zadanie realizowane na lewobrzeżu z budżetu obywatelskiego na rok 2023. Prace zakończyły się 28 września 2023 r.
  • Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  • Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.