MZK czeka remarszrutyzacja | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

MZK czeka remarszrutyzacja

Jak wygląda tworzenie rozkładów jazdy, jakie szykują się zmiany w taborze miejskim - na te pytania odpowiada Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Rozmowa z Marcinem Kowallkiem ukazała się w magazynie „Nowości”, 6.10.2017 r.

- Co należy uwzględnić przy opracowywaniu rozkładów jazdy komunikacji miejskiej?
Przy projektowaniu rozkładów jazdy przede wszystkim brana jest pod uwagę trasa przejazdu. Uwzględnia się także sygnalizacje świetlne, umiejscowienie przystanków, utrudnienia wynikające z ruchu drogowego, potencjalną liczbę pasażerów, cel podróży - czyli zapotrzebowanie, jakie generują zakłady pracy, szkoły i inne instytucje.

- A jakie jeszcze istotne elementy trzeba brać pod uwagę przy planowaniu rozkładów?
Takim składnikiem jest chociażby dobór czasu przejazdu całej trasy danej linii, uwzględniający powyższe uwarunkowania.  Rozkład jazdy prawie każdej linii w Toruniu zawiera różne czasy przejazdu w zależności od pory dnia – krótsze wczesnym rankiem i wieczorem, a także w dni wolne. Z kolei w godzinach szczytów komunikacyjnych - dłuższe. Czas przejazdu większości linii w Toruniu wynosi od 25 do 35 minut, a różnice w przejazdach pomiędzy najkrótszym przebiegiem a najdłuższym wynoszą od 2 do nawet 7 minut.  Ważnym elementem przy ustalaniu godzin odjazdów i częstotliwości kursów są godziny rozpoczynania i kończenia pracy. Tak samo jest w przypadku dostosowania rozkładu do zajęć szkolnych czy wykładów na uczelniach. Zaznaczyć trzeba, że wiele linii komunikacyjnych i poszczególnych kursów jest ukierunkowanych na dowóz młodzieży szkolnej i studentów.

- W jaki sposób pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej monitorują sytuację związaną z rozkładem jazdy? Jak wprowadzone są ewentualne korekty do niego?
W wydziale jest wyznaczona do tego specjalna osoba. Sprawdza nie tylko zapełnienie poszczególnych kursów, ale również ich punktualność i proponuje optymalizację zmian w rozkładach jazdy. Na podstawie tych spostrzeżeń, wniosków mieszkańców i przekazywanych uwag, w MZK dokonywane są korekty.

- Czy często następują zmiany w rozkładach w komunikacji miejskiej na terenie Torunia?
Zmiany wprowadzone są w uzasadnionych przypadkach na podstawie wniosków organizatora, mieszkańców oraz MZK. Te uzasadnione przypadki to najczęściej opóźnienia przejazdu autobusów lub zbyt duże napełnienia pojazdów. Każda zmiana rozkładu jazdy wiąże się jednak ze zmianą godziny odjazdu z poszczególnych przystanków, a więc wymusza zmianę, którą zawsze odczuje pasażer, a najbardziej ten niezainteresowany zmianą rozkładu. Zmiany w rozkładach jazdy wprowadzane są również na czas realizacji robót drogowych i torowych. Obecnie takie sytuacje mamy na liniach tramwajowych nr 1 i 3 oraz autobusowych nr 16, 18, 27, 31 i 32 i mają związek odpowiednio z przestawieniem wiat na Alei Solidarności  i z przebudową ul. Szosa Chełmińska.  

-  Kiedy ostatnio przeprowadzono większą rewolucję w rozkładach jazdy? Czy w najbliższym czasie planujecie Państwo jakieś zmiany?
Komunikacja miejska pełni służebną rolę na rzecz mieszkańców miasta i wprowadzanie rewolucyjnych rozwiązań nie jest wskazane. Zmiany w komunikacji miejskiej muszą być wprowadzane ewolucyjnie, żeby nie pojawił się chaos.  Na przykład wprowadzając nowe linie autobusowe przez most gen. E. Zawackiej, żaden z autobusów  kursujących starym mostem nie  zmienił trasy przejazdu. Obecnie pracujemy nad zmianami w sieci połączeń komunikacyjnych, jakie będziemy stopniowo wprowadzać w związku z tak zwaną remarszrutyzacją.

- Co to oznacza?
Zmiana tras linii autobusowych będzie wypadkową zmian w sieci komunikacji tramwajowej, szczególnie po uruchomieniu trasy w kierunku osiedla zwanego JAR. Wówczas oprócz linii obsługujących obszary pozbawione sieci tramwajowej, powstaną nowe linie dowożące, które będą transportowały mieszkańców. Wprowadzanie zmian będzie konsultowane i rozłożone na okres najbliższych kilku lat.

-  Jakie modernizacje czekają komunikację miejską w Toruniu w najbliższych latach?
Trwają prace projektowe dla budowy trasy tramwajowej do osiedla zwanego  JAR.  Planujemy, że nową trasą pojadą tramwaje dwóch linii, jedna z osiedla Na Skarpie, a druga z Bydgoskiego Przedmieścia. Oprócz nowej trasy przebudujemy istniejące torowiska tramwajowe, sieć trakcyjną m.in. przy ul. Bydgoskiej, Kraszewskiego i Szosie Lubickiej oraz  wybudujemy drugi węzeł przesiadkowy przy Pl. Rapackiego.  Planowany jest zakup kolejnych nowych tramwajów niskopodłogowych do obsługi nowej linii do osiedla zwanego JAR. W najbliższym czasie chcemy także zakupić tabor autobusowy - 12 autobusów hybrydowych i 6 elektrycznych.



Najczęściej czytane aktualności

  • Na djęciu: park
    Kultura, Miasto, Sport
    W pierwszy jesienny weekend zapraszamy na grzybobranie na Barbarce, plenerowe gotowanie na Martówce oraz pożegnanie lata na Podgórzu. Czeka nas także Festiwal Młodej Muzyki w Dworze Artusa, a także zwiedzanie zakamarków Zajezdni Tramwajowej podczas Drzwi Otwartych.
  • Dzień Bez Samochodu
    Miasto, MZK
    Europejski Tydzień Mobilności kończy się 22 września Dniem Bez Samochodu. Dlatego w najbliższy piątek wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej w Toruniu pojadą nią za darmo. W naszym mieście zarejestrowanych jest ponad 150 tys. samochodów, z czego ponad 75% to samochody osobowe. Nie pozostaje to bez wpływu na jakość środowiska miasta, a liczba...
  • Miasto
    Rada Miasta Torunia na sesji w dniu 21 września 2023 r. przyjęła apel w sprawie poprawy infrastruktury na liniach kolejowych nr 353 i 27 oraz uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy Gminą Miasta Toruń, Województwem Kujawsko-Pomorskim, Powiatem Toruńskim, Gminą Czernikowo, Gminą Obrowo i Gminą Lubicz dotyczącego współdziałania w zakresie...
  • Miasto
    Stan polskiego prawa karnego po 25 latach obowiązywania Kodeksu karnego z 1997 r. jest tematem XII Zjazdu Katedr Prawa Karnego, który odbywa w się w dniach 20-21 września 2023 r. w Toruniu. Zjazd zorganizowała Katedra Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na czele Komitetu Organizacyjnego stoi prof. Jerzy...
  • Run & Row - plakat
    Miasto, Sport
    W niedzielę 24 września 2023 roku na Rynku Staromiejskim rozegrany zostanie Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”.
  • Przyjdź na Święto Ulicy Przedzamcze
    Kultura, Miasto
    Letnie dni w Toruniu zbliżają się ku końcowi, ale miasto nie zamierza się poddawać jesiennej melancholii. W sobotę, 23 września 2023 roku, ulica Przedzamcze stanie się centrum atrakcji podczas Święta Ulicy Przedzamcze.  To będzie okazja do pożegnania lata w pełen kolorów sposób! Warsztaty florystyczne, koncerty, zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z ...
  • Stan polskiego prawa karnego po 25 latach obowiązywania Kodeksu karnego z 1997 r. jest tematem XII Zjazdu Katedr Prawa Karnego, który odbywa w się w dniach 20-21 września 2023 r. w Toruniu. Zjazd zorganizowała Katedra Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na czele Komitetu Organizacyjnego stoi prof. Jerzy...
  • Letnie dni w Toruniu zbliżają się ku końcowi, ale miasto nie zamierza się poddawać jesiennej melancholii. W sobotę, 23 września 2023 roku, ulica Przedzamcze stanie się centrum atrakcji podczas Święta Ulicy Przedzamcze.  To będzie okazja do pożegnania lata w pełen kolorów sposób! Warsztaty florystyczne, koncerty, zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z ...
  • Toruńska Rada Działalności Pożytku Publicznego we współpracy z Urzędem Miasta Torunia zaprasza przedstawicielki i przedstawicieli organizacji pozarządowych na cykl spotkań tematycznych. Organizatorom zależy na rozmowie, wymianie doświadczeń, omówieniu kwestii problemowych z jakimi borykają się organizacje pozarządowe w swojej działalności na co...
  • Torunianie mogą łatwiej niż dotąd opłacać podatek od nieruchomości – wystarczy skorzystać z płatności mObywatel w aplikacji lub przez przeglądarkę internetową.
  • 1100 m2 powierzchni, 50 miejsc parkingowych, 30 nowych miejsc pracy. Tak w liczbach prezentuje się nowa inwestycja firmy Torimpex na toruńskim lewobrzeżu. Sklep przy ul. Okólnej 141 jest 9 placówką toruńskiej firmy w naszym mieście.  Generalnym wykonawcą inwestycji była firma ARS Renowacje. W sklepie przy ulicy Okólnej klienci będą korzystać z 4...
  • „Żyjmy zdrowo na sportowo” - to hasło przewodnie tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich – Sportowego Turnieju Miast i Gmin, który odbędzie się w terminie od 23 do 30 września 2023 r.
  • Zapisy czas start! Już teraz możecie się zapisać na 13. edycję "Koduj z Gigantami W kr(AI)nie przyszłości” i wziąć udział w warsztatach programistycznych we wrześniu!
  • Warsztaty dekorowania pierników, spektakl „Legenda o Katarzynce” czy przygotowywanie piernikowych perfum – to tylko część atrakcji zaplanowanych na weekend 22-23 września 2023 r. w godzinach od 11:00 do 19:00 w Galerii Copernicus na Placu Rotundy.