Międzynarodowo w kampusie UMK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Międzynarodowo w kampusie UMK

Miasto
Data publikacji: 27 września 2022

 

Tydzień Orientacyjny (tzw. Orientation Week) to cykliczne wydarzenie, które zapewnia świetny start zarówno studentom i studentkom krótkookresowym, jak i tym zaczynającym studia w pełnym cyklu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej oraz Dział Rekrutacji i Spraw Studenckich przygotowały dla nich szereg interesujących wydarzeń. Tegoroczna edycja międzynarodowych spotkań rozpocznie się 27 września i potrwa do 4 października.

W programie Tygodnia Orientacyjnego przewidziane są m.in. inspirujące wykłady, kurs języka polskiego oraz warsztaty interkulturowe, przybliżające różnice i aspekty kultur, z którymi obcokrajowcy mogą mieć do czynienia podczas swojego pobytu - tłumaczą organizatorzy wydarzenia. - Podczas tygodniowych spotkań studenci i studentki zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą funkcjonowania uniwersytetu, zasad studiowania w Polsce, a także życia w Toruniu. Ponadto to doskonały moment na integrację różnych, często odmiennych kultur.
W semestrze zimowym w ramach programu Erasmus+ studiować na UMK będzie 128 osób z 10 krajów. Wśród nich są goście z Hiszpanii, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Grecji, Ukrainy, Turcji, a nawet Iranu. W pełnym wymiarze na studia zdecydowało się 572 osób z 46 krajów, w tym chociażby z Indii, Iranu, Chin, Azerbejdżanu, Egiptu, Brazylii czy Etiopii. Wśród nich znalazło się także 174 studentek i studentów z Ukrainy oraz 114 z Białorusi.

Tydzień Orientacyjny rozpocznie się we wtorek 27 września w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Goście zostaną przywitani przez Prorektor ds. Studenckich prof. Beatę Przyborowską i Prorektora ds. Kształcenia prof. Przemysława Nehringa, a także reprezentantów ze strony Urzędu Miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Część oficjalna zakończy się wykładami dr. hab. Dominika Antonowicza, prof. UMK i dr. Michała Targowskiego oraz cyklem prezentacji informacyjnych.

W kolejnych dniach na studentów i studentki czeka wiele zajęć, począwszy od krótkiego kursu języka polskiego, warsztatów interkulturowych, psychologicznych, a skończywszy na ćwiczeniach integracyjnych. Wszystkie spotkania odbędą się w małych grupach, co pozwoli na lepsze poznanie się uczestników i uczestniczek. O dobrą orientację w toruńskim kampusie zadba Erasmus Student Network Toruń, który oprowadzi po nim zagranicznych gości. Na sam koniec studenci i studentki, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Torunia, będą mogli poznać toruński zespół staromiejski z profesjonalnymi przewodnikami.

Tydzień Orientacyjny zakończy się 4 października spotkaniami z wydziałowymi koordynatorami ds. mobilności programu Erasmus+.

Równolegle - od 27 września do 2 października - potrwa kurs adaptacyjny skierowany do studentów zagranicznych przyjętych na pierwszy rok studiów, na pełen cykl, prowadzonych w języku polskim. W kursie weźmie udział 60 osób, głównie ze Wschodu, z krajów takich jak Ukraina i Białoruś, ale w tym gronie nie zabraknie również uczestników z Brazylii i Rumunii. W czasie zajęć studenci dowiedzą się o ważnych dla nich formalnościach związanych z legalizacją pobytu, poznają bliżej uczelnię, zwiedzą kampus, poznają zasady funkcjonowania w mieście. W programie znalazło się także spotkanie integracyjne.

Wydarzeniu towarzyszy konkursie foto-wideo "Toruń oczyma studenta", a jego zwycięzca otrzyma atrakcyjny pakiet uniwersyteckich upominków.

Kurs organizowany jest we współpracy z Agencją Accepted specjalizującą się w pomocy w podejmowaniu studiów kandydatom zagranicznym.

fot. Andrzej Romański

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Od późnego popołudnia 5 grudnia 2022 r. należy spodziewać się marznących opadów deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. Na drogach i chodnikach będzie ślisko. Apelujemy o dostosowanie prędkości do panujących warunków. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, oprócz marznących opadów deszczu oraz mżawki grożą nam mgły i zamglenia...
 • Inwestycje, Miasto
  W związku z kolejnym etapem prac przy modernizacji torowiska tramwajowego od soboty 10 grudnia 2022 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie ul. Warneńczyka i Grudziądzkiej.
 • Zainwestuj w Toruniu – podsumowanie kampanii promocyjnej
  Miasto
  Zakończyła się ogólnopolska kampania prasowa promująca potencjał gospodarczy Torunia oraz miejskie tereny inwestycyjne. Kampania była elementem kompleksowych działań prowadzonych przez Centrum Wsparcia Biznesu w ramach projektu „Invest in BiT CITY 2”. W ramach cyklu artykułów prasowych opublikowanych na łamach Gazety Wyborczej i Dziennika Gazeta...
 • Kajko i Kokosz opanowali Zamek Krzyżacki
  Kultura, Miasto
  W pierwszy weekend grudnia (3-4 grudnia 2022 roku) na Zamku Krzyżackim zrobiło się gwarnie, tłoczno i kolorowo. A to wszystko za sprawą bohaterów komiksów Janusza Christy – Kajka, Kokosza i spółki.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę, 10 grudnia 2022 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8 udostępnia swoją wypożyczalnię gier i zaprasza całe rodziny na Mikograjki, żeby zagrać w planszówki i karcianki.
 • Zbiórka darów #bizneswtoruniu
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Ruszyła miejska zbiórka darów dla walczącego z agresorem Narodu Ukraińskiego. Apel do toruńskich przedsiębiorców o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w przetrwaniu zimy wystosował Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Miasta Torunia. 
 • W pierwszą niedzielę grudnia 2022 r. Toruń ponownie gościł biegaczy z całego kraju w ramach jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Toruń świętuje 25. rocznicę wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!
 • Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.