Międzynarodowy Dzień Hanzy na zamku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Międzynarodowy Dzień Hanzy na zamku

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 maja 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: jarmark hanzeatycki, osoby są przebrane w stroje z epoki

W sobotę 25 maja 2024 r. na Zamku Krzyżackim czeka moc atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Hanzy.

Hanza był to średniowieczny związek kupiecki miast handlowych Europy. Członkami Hanzy były obok Torunia Chełmno, Elbląg, Gdańsk, Królewiec i Braniewo, a także miasta niemieckie, niderlandzkie, pomorskie, inflanckie i szwedzkie.

Tradycje Hanzy są wciąż żywe, o czym będzie można przekonać się w sobotę 25 maja 2024 r. podczas wydarzenia na Zamku Krzyżackim. Atrakcji będzie wiele!

godz. 11:00-15:00 - gry i zabawy plebejskie
Zapraszamy wszystkich śmiałków chcących poczuć się jak na średniowiecznym jarmarku. Wśród prób między innymi: strzelanie z łuku, przeciąganie liny, rzut podkową i toporkiem, oraz biegi w workach, dla odważnych mini turnieje z nagrodami.

godz. 11:00-15:00 - VR
Chcielibyście wspiąć się po murach zamku? Ogrzać przy palenisku w kuchni i zobaczyć, jakie tajemnice kryją się w piwnicy? Taką możliwość będziecie mieli podczas wirtualnego zwiedzania, zrekonstruowanego Zamku Krzyżackiego. To świetna okazja by zobaczyć zamek, takim jaki był kiedyś i uzupełnić klasyczne zwiedzanie.

godz. 15:00 - zwiedzanie z przewodnikiem
Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu są jednymi z najstarszych i jednocześnie jedynymi w swoim rodzaju, pozostałościami na ziemi chełmińskiej. Podczas zwiedzania z przewodnikiem dowiecie się, czym toruński zamek wyróżniał się na tle innych i jakie skrywa tajemnice. Oprowadzaniem zajmą się wykwalifikowani przewodnicy, prawdziwi pasjonaci historii, od których usłyszycie ciekawe historie nie tylko na temat zamku, ale także o całej epoce średniowiecza. Klimat zamierzchłych czasów poczujecie podczas spacerów po dziedzińcu, zwłaszcza jeśli będziecie poruszać się w towarzystwie prowadzącego w stroju z dawnych dziejów. Zwiedzanie będzie dostępne dla chętnych w cenie biletu wstępu.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.