Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Miasto
Data publikacji: 03 grudnia 2023
Autor: Paula Gałązka
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

- Pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, przyjaciołom, opiekunom oraz tym, którzy swoimi codziennymi działaniami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Jesteście ważną częścią toruńskiej społeczności - mówi Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Gmina Miasta Toruń przez ostatnie lata zbudowała szeroki zakres wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich. Od 2019 r. wydawana jest Toruńska Karta Osoby z Niepełnosprawnością. Wydawaniem dokumentu, z którego korzysta ponad tysiąc osób, zajmuje się Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Mieszkańcy Torunia mogą korzystać też ze wsparcia finansowego. W październiku 2023 r. na wniosek prezydenta Michała Zaleskiego radni podnieśli wysokość świadczenia pieniężnego dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a także dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością zamieszkujących na terenie Gminy Miasta Toruń ze 150 zł do 200 zł miesięcznie. Świadczenią będą wypłacane co najmniej do 2028 r. Ze świadczenia pieniężnego dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym korzysta 450 osób na terenie miasta. Są to osoby w trudnej sytuacji finansowej. Z kolei ze świadczenia pieniężnego dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością zamieszkujących na terenie Gminy Miasta Toruń miesięcznie korzysta ok. 1020 dzieci miesięcznie.

Inwestujemy też w rozwój infrastruktury szkolnej. Przy ul. Dziewulskiego 41c w Toruniu trwa budowa basenu rehabilitacyjnego dla Zespołu Szkół nr 19, w którym uczą się dzieci z niepełnosprawnościami. To kolejny basen w Toruniu przystosowany do obsługi i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, po oddanym w 2020 roku bliźniaczym basenie w Zespole Szkół nr 26 przy ul. Fałata. 

Nie zapominamy o wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Co roku odbywa się Toruńska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych, w której uczestniczy kilkuset młodych ludzi z regionu. Celem wydarzenia jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną. W Toruniu odbywają się pikniki oraz bale dla osób z niepełnosprawnościami.

Przypomnijmy, że z ramienia gminy sprawami osób z niepełnosprawnościami zajmuje się Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia i działający przy nim Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Do tego wydziału można zgłaszać problemy i pomysły związane z sytuacją osób niepełnosprawnych w życiu miasta.

fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.