Miejsce pamięci na Glinkach będzie terenem zielonym | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miejsce pamięci na Glinkach będzie terenem zielonym

Miasto
Data publikacji: 07 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo wydzielony i oznaczony. Nie będzie tam wstępu ani dla maszyn budowlanych, ani dla robotników. Przygotujemy ogrodzenie w sposób taki, aby nie był to teren wybiegu dla psów, ani samowolnej gry w piłkę - zapewnia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki przy ul. Poznańskiej 294 w Toruniu w ramach pierwszego etapu inwestycji, która trwała od 2016 r. do 2023 r. wybudowano 7 budynków mieszkalnych. Powstało w nich 449 mieszkań dla 1169 osób. Wartość inwestycji brutto wyniosła 84 703 787 zł, a dofinansowanie z Funduszu Dopłat - 41 566 305 zł. 

W sierpniu 2016 r. na terenie inwestycji odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich. Prace ekshumacyjne i archeologiczne zlecone przez Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi w Kassel (VDK) przeprowadziła Fundacja Pamięć. Wszystkie szczątki, które się tam znajdowały zostały przetransportowane i pochowane 15 lipca 2017 r. na cmentarzu w Bartoszach k. Ełku.

Szczątki ludzkie znalezione zostały na powierzchni około 500 metrów kwadratowych, zaś cały teren inwestycyjny zajmował około 12 hektarów, dlatego też prace budowalne były nadal prowadzone. Prezydent Michał Zaleski od początku zapewniał, że miejsca, w których znaleziono szczątki jeńców, pozostaną terenami zielonymi. 

Podczas konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezydent podtrzymał swoje wcześniejsze deklaracje: - Teren, gdzie znaleziono miejsca grzebalne, gdzie jeńcy byli chowani po tym jak zmarli w obozie, pozostanie terenem zielonym, nie będzie inwestowany w żaden sposób, a więc również na cele komunikacji, czy takie cele jak boisko. Miejsce pochówku zostanie miejscem zielonym. Zostanie ten teren odpowiednio wygrodzony, wydzielony i oznaczony. Natomiast nie będzie żadnych form upamiętnienia. Osoby zajmujące się miejscami pochówku uważają, że tego typu praktyki nie stosuje się nigdzie.

Prezydent przypomniał opinię Prezes Fundacji Pamięć Izabeli Gruszki, która podkreślała: „Nie jest praktyką, abyśmy w każdym z tych miejsc, gdzie znajdujemy szczątki, tworzyli cmentarze, ustawiali krzyż, kamień czy pomnik. Szczątki trafiają na cmentarze zbiorowe lub do wydzielonych specjalnych kwater”, dlatego też w trakcie konferencji prezydent powiedział, że "nie będziemy przyjmowali form innych niż wspomniane wydzielenie i uniemożliwienie przebywania w sposób dowolny osób, które chciałyby tam przebywać."

Warto dodać, że na osiedlu powstają już trzy kolejne budynki mieszkalne, w których łącznie znajdą się 232 mieszkania. W budynkach B1 i B3 (150 mieszkań) powstają mieszkania z 20% partycypacją osób fizycznych i dopłatami do czynszu. Budynek B2 (82 mieszkania) to mieszkania komunalne dla Gminy Miasta Toruń, w tym 50 mieszkań dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami oraz klub seniora.

Koszt realizacji powstających trzech budynków wynosi 71 631 378 zł, dofinansowanie z Funduszu Dopłat - 33 421 928 zł, a dofinansowanie z Krajowego Zasobu Nieruchomości - 6 381 485 zł. Kredyt SBC na budynki B1 i B3 wynosi 22 251 000 zł, a kredyt BGK jako uzupełnienie Funduszu Dopłat na budynek B2 - 5 379 000 zł. Budynki będą oddawane etapami. Zakończenie inwestycji planuje się w I kwartale 2025 r.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Miasto
  Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Kultura, Miasto
  8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.
 • Na zdjęciu: wifok z drona na Ratusz Staromiejski i panoramę Torunia
  Miasto
  21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.