Mikołajki w Młynie Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mikołajki w Młynie Wiedzy

Kultura, Miasto
Data publikacji: 29 listopada 2023
Autor: Marcin Pryka

W sobotę 9 grudnia 2023 r. zapraszamy do Centrum Innowacyjnej Edukacji na bezpłatne “Profilaktyczne Mikołajki”. 

W trakcie wydarzenia będą prowadzone konsultacje i warsztaty profilaktyczne (dla rodziców/opiekunów) poświęcone profilaktyce uzależnień behawioralnych. Młyn Wiedzy przygotował również stanowiska edukacyjne, na których będzie można kreatywnie spędzić czas na eksperymentowaniu i dobrej zabawie nauką.

Śniegowi łowcy skamielin

W niedostępnych, zamarzniętych rejonach Ziemi paleontolodzy poszukują śladów pradawnego życia. Pod pokrywą śniegu i lodu odnajdują kości mamutów, nosorożców włochatych oraz innych zwierząt epoki lodowcowej. Na skutej lodem Antarktydzie odkryli nawet szczątki dinozaurów!

Odwiedzając stanowisko wcielicie się w zimowych poszukiwaczy skamieniałości. Na miejscu wykopalisk spróbujecie odnaleźć ukryte pod sztucznym śniegiem muszle, kości oraz zęby wymarłych zwierząt. Przy okazji poznajcie ciekawostki dotyczące prehistorycznych stworzeń. Zobaczycie prawdziwe skamieniałości, obserwując je w dużym powiększeniu pod mikroskopem.

Migocząca kartka świąteczna lub niezwykły list do Świętego Mikołaja

To stanowisko Młyn Wiedzy przygotował z myślą o miłośnikach kreatywnego majsterkowania. Za pomocą technik tinkeringowych stworzycie wyjątkowe, niepowtarzalne listy do Świętego Mikołaja lub kartkę świąteczną z życzeniami dla bliskich. Kartki te będą niezwykłe, bowiem wykorzystacie do ich ozdobienia taśmę przewodzącą prąd i diody LED. Dzięki takim rozwiązaniom: na kartce zabłyśnie gwiazda choinkowa lub nos Rudolfa.

Zapoznacie się z technikami tworzenia obwodów elektrycznych. Przekonacie się jaka jest różnica pomiędzy połączeniem szeregowym i równoległym oraz jak zbudowana jest dioda.

Mroźna śniegowa probówka

Świąteczny czas często kojarzy nam się z wieloma ozdobami – jedną z nich jest tzw. “śnieżna kula”. Na stanowisku wykonacie na wzór kuli – “magiczną probówkę”. Zamkniecie w niej śnieg i inne błyskotki, a dzięki właściwościom pewnych płynów będziecie mogli obserwować jak, po potrząśnięciu, imituje opad śniegu. Nasi edukatorzy wytłumaczą czym jest lepkość cieczy i jaki ma wpływ na szybkość opadania drobinek w naszej probówce.

Świąteczne mydełko

Święta kojarzą się nam również z zapachami. Ten wyjątkowy czas w roku niesie ze sobą woń, m.in. pomarańczy, cynamonu oraz pierników. Na stanowisku wykonacie świąteczne mydełka, do których wykorzystacie glicerynową bazę mydlaną. Takie mydełko będzie pięknym upominkiem dla bliskich. Przy okazji wyjaśnimy jak działają mydła na brud.

Śnieżna kraina

Często zima płata nam figla i o tzw. “białych świętach” możemy jedynie pomarzyć. Ale nic straconego! Na tym stanowisku stworzycie piękną białą krainę. Przygotowana przez Młyn Wiedzy makieta będzie wypełniona licznymi figurkami ludzi, zwierząt oraz budynków. Każdy z uczestników będzie mógł zaaranżować ją w wymarzony sposób. Podczas zabawy poznacie zimowe sporty, świąteczne tradycje oraz dowiecie się jak radzą sobie zwierzęta w śnieżnych krajobrazach.

Uczestnicy spotkają się z Mikołajem, elfami oraz misiem polarnym. Dla każdego przygotowaliśmy drobne upominki.

Wydarzenie odbędzie się 9 grudnia w godz. 16:00-19:00 w Centrum Innowacyjnej Edukacji (budynek MW2, ul. Władysława Łokietka 1-3). Udział w Mikołajkach jest bezpłatny.

Stanowisko profilaktyczne jest realizowane w ramach programu zapobiegania uzależnieniom behawioralnym u dzieci, młodzieży i dorosłych podczas imprez cyklicznych i profilaktycznych wydarzeń specjalnych prowadzonych przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w 2023 r. Działanie dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

Program obejmie realizację działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki z wykorzystaniem form z obszaru nauki, przyrody, kultury i sztuki służących wzmacnianiu następujących czynników chroniących przed zachowaniami ryzykownymi:

 • pozytywna postawa wobec zdrowia,
 • rozwijanie świadomości dotyczącej uzależnień behawioralnych,
 • inwestycja w swój rozwój (znajdowanie i rozwijanie własnych pasji),
 • dobre relacje z dorosłymi, rówieśnikami, budowanie relacji społecznych w “realu”,
 • udział rodziny, grup rówieśniczych we wspólnych działaniach.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Miasto
  Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Miasto
  Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Na zdjęciu: mecz hokeja na lodzie
  Miasto, Sport
  Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.