Mikołajkowe czytanie z astronomem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mikołajkowe czytanie z astronomem

Miasto
Data publikacji: 06 grudnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci

Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.

Jak co roku Szkoła Podstawowa nr 9 włącza się w ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” i 6 grudnia, czyli w Mikołajki, organizuje głośne czytanie dla najmłodszych. Lektorami są znani torunianie. Jako że w roku 2023 obchodzona jest 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, 6 grudnia odczytany został stosowny utwór pt. „Dzieci Pana Astronoma” autorstwa Wandy Chotomskiej. Książkę czytali: Michał Zaleski - Prezydent Miasta Torunia, Marcin Czyżniewski - Przewodniczący Rady Miasta, Jadwiga Jagoda Pawlikowska - Lider Programu SP nr 9 Toruń, Maciej Gajewski - Dyrektor SP nr 9 w Toruniu, Anna Łukaszewska - Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, Justyna Wojciechowska-Narloch - Zastępca Redaktora Naczelnego „Nowości” Dziennik Toruński, Anna Bartosińska-Sypek - Rada Rodziców przy SP nr 9 w Toruniu.

Dzieci z oddziału przedszkolnego i z klas pierwszej i drugiej z zaciekawieniem słuchały przygód Teleskopka i Teleskopki - bohaterów książki. Był to doskonały punkt wyjścia do rozmowy zarówno o kosmosie, jak i o czytaniu książek oraz wartościach, jakie niosą ze sobą lektury.

Podczas spotkania nie zabrakło występów najmłodszych, wspólnego śpiewania oraz łakoci i drobnych upominków. Uczennicom i uczniom, ich wychowawcom i nauczycielom życzenia radosnego czasu oczekiwania na święta oraz spędzenia Bożego Narodzenia w zdrowiu i spokoju złożył prezydent Michał Zaleski. Prezydent również wręczył dyplomy i nagrody dzieciom wyróżnionym w XXIII Wewnątrzszkolnym Konkursie Plastycznym pt. „Postać św. Mikołaja”. Prace można było obejrzeć na specjalnie przygotowanej wystawie.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • Na zdjęciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • Na zdjęciu: młodzi chłopcy siedzą przed monitorem i grają w e-hokeja
  Miasto, Sport
  Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Na zdjeciu dziewczyna ze spuszczoną głową
  Miasto
  23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • Na zdjeciu: widok z góry na salę gimnastyczną, gdzie na krzesełkach siedzą ludzie i słuchają wystąpienia prezydenta miasta
  Miasto
  22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.
 • Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.