Młyn Kultury już się kręci | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Młyn Kultury już się kręci

Kultura, Miasto
Data publikacji: 09 grudnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów

Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

9 grudnia 2023 r. nowe miejsce na mapie Torunia – Młyn Kultury tętniło życiem. Z okazji oficjalnego otwarcia od rana odbywało się tam szereg wydarzeń i warsztatów dla całych rodzin. Była to też okazja, by z bliska zobaczyć najnowszą inwestycję zrealizowaną przez Urząd Marszałkowski.

- Powstał bardzo potrzebny obiekt, który umożliwi wojewódzkim instytucjom kultury rozwój ich misji i jeszcze lepszą służbę na rzecz regionalnej i lokalnej społecznościpowiedział marszałek Piotr Całbecki. Całkowity koszt realizacji projektu przebudowy dawnych młynów Richtera to ponad 31,5 mln zł, z czego 15 mln zł to dofinansowanie z europejskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Prace nad projektem zajęły cztery lata – jak przypomniał Piotr Całbecki akt erekcyjny wmurowany został 3 grudnia 2019 roku.

- Z perspektywy lat i wobec inwestorskiego sukcesu należy pozytywnie oceniać decyzję Rady Miasta Torunia z lipca 2014 r. o przekazaniu samorządowi wojewódzkiemu w formie darowizny stosownej nieruchomości, w której Młyn Kultury rozpoczyna obecnie swoją działalność. Pozdrawiam dyrektorów i pracowników trzech instytucji kulturalnych, dla których Młyn Kultury będzie przestrzenią kreatywnej pracy. Życzę, by szybko stała się ona miejscem rozpoznawalnym, lubianym oraz chętnie odwiedzanymmówił prezydent Michał Zaleski.

Stan przekazanego budynku nie pozwalał na jego remont, zatem konieczne było wyburzenie i zbudowanie obiektu od podstaw według projektu pracowni Home of Houses z Poznania. W budynku na sześciu kondygnacjach o powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych nowe siedziby zyskała mediateka Książnicy Kopernikańskiej, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka.

– W sąsiedztwie znajdują się doskonale już znane i cenione Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, Toruński Inkubator Technologiczny oraz Europejskie Centrum Spotkań Młodzieży. Młyn Kultury będzie znakomicie uzupełniał ten projekt o wydarzenia i imprezy związane z kulturą – dodał prezydent Michał Zaleski.

Parter obiektu stanowi strefę ogólnodostępną, z kawiarnią, przestrzenią wystawienniczą i szatnią. Pierwsze piętro należy do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka i bogatych zbiorów tej instytucji. Jest tam też miejsce na prowadzenie warsztatów plastycznych dla najmłodszych oraz sala wystawowa. Drugie i trzecie piętro zajmuje Książnica Kopernikańska, która ulokowała tu dwie filie, wcześniej znajdujące się przy ul. Kościuszki i ul. Lubickiej, i utworzyła mediatekę z księgozbiorem tradycyjnym, wypożyczalnią audiobooków i ebooków, strefą relaksu, wypożyczalnią dla dzieci i domem komiksów, a także salami warsztatowymi. Ostatnie trzy piętra należą do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Znajduje się tam jego główna siedziba z salą teatralno-koncertową, salami prób i miejscem na biura. Dzięki tej przestrzeni swoje miejsce znalazło tu kilkanaście grup artystycznych, takich jak: Orkiestra Vabank, Chór Męski Copernicus, Młody Teatr, Grupa filmowa Miniatura, Grupa fotograficzna FLESZ, Free Improvisation Orchestra, Recykling umysłu – Teatr Wyobraźni, Zespół Rękodzieła Artystycznego Klub Supełek, Grupa Teatru Tańca.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent przemawia do biznesmenów
  Biznes, Miasto
  Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Miasto, Sport
  Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na zdjęciu: mecz hokeja na lodzie
  Miasto, Sport
  Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Miasto
  Dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury zjechali do Torunia na I Międzynarodowy Kongres Afrykanistyczny. Wydarzenie w Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały wspólnie Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres trwa od 21 do...
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • 22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • W związku ze spływem wód opadowych, w zlewni rzeki Drwęcy, przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
 • W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • 20 lutego 2024 r. na Lodowisku Tor-Tor odbyła się inauguracja hokejowych Mistrzostw Polski Centralnej Ligi Juniorów w sezonie 2023/2024.
 • We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • 8 marca 2024 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na wyjątkowy wieczór z okazji Dnia Kobiet.