Młyn Wiedzy (do)zieleni najbliższą okolicę | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Młyn Wiedzy (do)zieleni najbliższą okolicę

Miasto
Data publikacji: 12 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

Głównym celem projektu "Gdzie zieleń i woda, tam młyńska przygoda!", finansowanego przez Fundację Santander, jest rewitalizacja obecnie istniejącej przestrzeni zielonej przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w celu rozszerzenia oferty edukacyjnej instytucji o dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz szeroko pojętej wiedzy przyrodniczej.

Projekt stanowi inicjatywę ekologiczną i edukacyjną, aranżującą lokalną przestrzeń poprzez prace rekultywacyjne, nasadzenia roślin, drzew i/lub krzewów na ok. 100 m kw. terenu zielonego znajdującego się przy Młynie Wiedzy, a jednocześnie nad przepływającą Strugą Toruńską, stanowiącą prawostronny dopływ Wisły. - Oprócz nasadzeń planujemy aranżację przestrzeni poprzez obiekty małej architektury ogrodowej w postaci ławek rekreacyjno-wypoczynkowych oraz hoteli dla owadów - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - W celach edukacyjnych zainstalujemy specjalne tablice informujące o gatunkach fauny i flory, obecnych stale lub okresowo w najbliższej okolicy - dodaje.

Dzięki projektowi dzieci, młodzież, rodziny, osoby z niepełnosprawnościami, osoby dorosłe i seniorzy, korzystając z oferty edukacyjnej Młyna Wiedzy, będą mogli również korzystać z zielonej przestrzeni oraz z zajęć edukacyjnych.

Korzyści płynące z projektu to: wzrost kompetencji ekologicznych, wiedzy przyrodniczej i praktycznych umiejętności pielęgnacji ogrodów czy terenów rekreacyjnych przez naszych gości. - Dla nas to również okazja do większego zaangażowania się w formułę wolontariatu pracowniczego realizowanego przy opiece nad przestrzenią, czyniąc ją piękniejszą, zdrowszą, bardziej bioróżnorodną i przyjazną - mówi Marcin Centkowski.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 15 000 zł. Wszystkie prace powinny zakończyć się do 30 kwietnia 2025 r.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.