Młyn Wiedzy – projekty z dofinansowaniem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Młyn Wiedzy – projekty z dofinansowaniem

Miasto
Data publikacji: 23 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: budynek Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

561 161 zł to kwota, jaką Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy pozyskało z Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację dwóch projektów w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach projektów związanych z popularyzacją nauki i promocją sportu dofinansuje dwa zgłoszone przez Młyn Wiedzy działania: „Odnajdź Naukę” i „WPAKOWANI w naukę!”.

- W ramach projektu „WPAKOWANI w naukę!" przeprowadzimy cykl pięciu zajęć warsztatowych online, popularyzujących osiągnięcia polskich naukowców z różnych dziedzin nauk ścisłych, w tym: inżynierii, fizyki, meteorologii, chemii i entomologii - wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Uczestnicy zajęć otrzymają zestawy edukacyjne, które będą zawierały materiały do przeprowadzenia doświadczeń, eksperymentów oraz prac ręcznych w ramach danego tematu. Na to działanie Młyn Wiedzy otrzymał dofinansowanie w kwocie 53 167 zł.

Dofinansowanie w kwocie 507 994 zł otrzymał projekt „Odnajdź Naukę", który zakłada opracowanie i wdrożenie aplikacji oraz platformy internetowej służącej popularyzacji nauki, zwłaszcza wśród młodzieży i rodzin z dziećmi. Będzie to pierwsze tego typu działanie, które ma na celu przedstawienie dorobku naukowego kilku pokoleń badaczy związanych z województwem kujawsko-pomorskim i jednocześnie będące narzędziem turystycznym, ułatwiającym planowanie wycieczek z historią nauki jako motywem wiodącym. - Celem projektu jest stworzenie naukowo-turystycznej mapy województwa kujawsko-pomorskiego oraz powiązanego z nią portalu z materiałami edukacyjnymi. W naszych założeniach mapa będzie mogła być rozbudowywana o kolejne obszary, a sam projekt ma stanowić początek procesu „naukowego mapowania” Polski - mówi Marcin Centkowski.

Przedmiotem programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu popularyzację nauki lub promocję sportu akademickiego oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa.

W ostatnim czasie toruńskie centrum nauki pozyskało również 143 000 zł z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu dotacyjnego "Konwersja cyfrowa domów kultury" na realizację projektu "Kultur@ (bardziej) dostępna". Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy doposaży pracownię multimedialną o dodatkowy sprzęt cyfrowy, umożliwiający rozwój obecnej oferty zajęć edukacyjnych oraz wprowadzenie nowych tematów warsztatów (wydarzeń) z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń multimedialnych, co pozwoli instytucji na rozwinięcie działalności kulturalnej i animacyjnej.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Od późnego popołudnia 5 grudnia 2022 r. należy spodziewać się marznących opadów deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. Na drogach i chodnikach będzie ślisko. Apelujemy o dostosowanie prędkości do panujących warunków. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, oprócz marznących opadów deszczu oraz mżawki grożą nam mgły i zamglenia...
 • Inwestycje, Miasto
  W związku z kolejnym etapem prac przy modernizacji torowiska tramwajowego od soboty 10 grudnia 2022 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie ul. Warneńczyka i Grudziądzkiej.
 • Zainwestuj w Toruniu – podsumowanie kampanii promocyjnej
  Miasto
  Zakończyła się ogólnopolska kampania prasowa promująca potencjał gospodarczy Torunia oraz miejskie tereny inwestycyjne. Kampania była elementem kompleksowych działań prowadzonych przez Centrum Wsparcia Biznesu w ramach projektu „Invest in BiT CITY 2”. W ramach cyklu artykułów prasowych opublikowanych na łamach Gazety Wyborczej i Dziennika Gazeta...
 • Kajko i Kokosz opanowali Zamek Krzyżacki
  Kultura, Miasto
  W pierwszy weekend grudnia (3-4 grudnia 2022 roku) na Zamku Krzyżackim zrobiło się gwarnie, tłoczno i kolorowo. A to wszystko za sprawą bohaterów komiksów Janusza Christy – Kajka, Kokosza i spółki.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę, 10 grudnia 2022 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8 udostępnia swoją wypożyczalnię gier i zaprasza całe rodziny na Mikograjki, żeby zagrać w planszówki i karcianki.
 • Zbiórka darów #bizneswtoruniu
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Ruszyła miejska zbiórka darów dla walczącego z agresorem Narodu Ukraińskiego. Apel do toruńskich przedsiębiorców o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w przetrwaniu zimy wystosował Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Miasta Torunia. 
 • W pierwszą niedzielę grudnia 2022 r. Toruń ponownie gościł biegaczy z całego kraju w ramach jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Toruń świętuje 25. rocznicę wpisania Zespołu Staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!
 • Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.