Modernizacja linii, dodatkowy kurs | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Modernizacja linii, dodatkowy kurs

Miasto
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Rada Miasta Torunia na sesji w dniu 21 września 2023 r. przyjęła apel w sprawie poprawy infrastruktury na liniach kolejowych nr 353 i 27 oraz uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy Gminą Miasta Toruń, Województwem Kujawsko-Pomorskim, Powiatem Toruńskim, Gminą Czernikowo, Gminą Obrowo i Gminą Lubicz dotyczącego współdziałania w zakresie rozwoju publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym.

W przyjętym apelu Rada Miasta Torunia wniosła o jak najpilniejszą modernizację linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny - Toruń Wschodni oraz o rewitalizację linii kolejowej nr 27 na odcinku Toruń Wschodni - Sierpc.

Rada Miasta wskazała, że linie kolejowe nr 353 i 27 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obsługują w szczególności ruch regionalny pasażerów docierających do pracy, szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych Torunia. Bardzo ważnym elementem dla prawidłowej obsługi ruchu pasażerskiego, ale również towarowego jest likwidacja wąskiego gardła, jakim jest jednotorowy przebieg pod Placem Pokoju Toruńskiego, ograniczający przepustowość i prawidłowe funkcjonowanie transportu kolejowego na terenie miasta. Ponadto, linie 27 i 353 mają fundamentalne znaczenie dla realizacji idei zrównoważonej mobilności w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Torunia oraz dla rozwoju Kujaw i Pomorza. Linie te przebiegają przez Toruń i powinny wpływać także na prężny rozwój miasta.

Prace przygotowawcze do rozpoczęcia fazy dokumentacji dla projektu "Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny-Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu - BiT-City II" trwały w latach 2015-2019. Dokumentacja obejmuje kompleksową przebudowę infrastruktury kolejowej oraz części miejskiej, w tym m.in. budowę drugiego toru pod Placem Pokoju Toruńskiego (likwidację wąskiego gardła), modernizację mostu kolejowego z budową ciągu pieszo-rowerowego, budowę węzła przesiadkowego przy Dworcu Toruń Wschodni.

PKP SA przystąpiła już do przebudowy obu dworców. Gmina Miasta Toruń wraz z Powiatem Toruńskim oraz gminami: Czernikowo, Obrowo i Lubicz będą partycypować od 2024 r. w kosztach uruchomienia nowego, dodatkowego kursu na linii nr 27. Wprowadzona zostanie dodatkowa para połączeń na trasie Toruń Główny - Czernikowo. Szacunkowy koszt uruchomienia dodatkowej pary pociągu w dni robocze (od poniedziałku do piątku) to 535.174 zł (województwo kujawsko-pomorskie - 40%, tj. 214.069 zł; Powiat Toruński oraz gminy - 60%, tj. 321.104 zł, w tym Gmina Miasta Toruń - 12%, tj. 64.220 zł).

Fot. pixabay

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Pracujemy nad Urban Labem
  Miasto
  Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
 • Górale na Placu Dominikańskim
  Kultura, Miasto
  Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • Kultura, Miasto
  Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.