Modernizacja linii, dodatkowy kurs | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Modernizacja linii, dodatkowy kurs

Miasto
Data publikacji: 21 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Rada Miasta Torunia na sesji w dniu 21 września 2023 r. przyjęła apel w sprawie poprawy infrastruktury na liniach kolejowych nr 353 i 27 oraz uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia pomiędzy Gminą Miasta Toruń, Województwem Kujawsko-Pomorskim, Powiatem Toruńskim, Gminą Czernikowo, Gminą Obrowo i Gminą Lubicz dotyczącego współdziałania w zakresie rozwoju publicznego transportu zbiorowego w transporcie kolejowym.

W przyjętym apelu Rada Miasta Torunia wniosła o jak najpilniejszą modernizację linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny - Toruń Wschodni oraz o rewitalizację linii kolejowej nr 27 na odcinku Toruń Wschodni - Sierpc.

Rada Miasta wskazała, że linie kolejowe nr 353 i 27 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obsługują w szczególności ruch regionalny pasażerów docierających do pracy, szkół ponadpodstawowych oraz uczelni wyższych Torunia. Bardzo ważnym elementem dla prawidłowej obsługi ruchu pasażerskiego, ale również towarowego jest likwidacja wąskiego gardła, jakim jest jednotorowy przebieg pod Placem Pokoju Toruńskiego, ograniczający przepustowość i prawidłowe funkcjonowanie transportu kolejowego na terenie miasta. Ponadto, linie 27 i 353 mają fundamentalne znaczenie dla realizacji idei zrównoważonej mobilności w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Torunia oraz dla rozwoju Kujaw i Pomorza. Linie te przebiegają przez Toruń i powinny wpływać także na prężny rozwój miasta.

Prace przygotowawcze do rozpoczęcia fazy dokumentacji dla projektu "Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny-Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu - BiT-City II" trwały w latach 2015-2019. Dokumentacja obejmuje kompleksową przebudowę infrastruktury kolejowej oraz części miejskiej, w tym m.in. budowę drugiego toru pod Placem Pokoju Toruńskiego (likwidację wąskiego gardła), modernizację mostu kolejowego z budową ciągu pieszo-rowerowego, budowę węzła przesiadkowego przy Dworcu Toruń Wschodni.

PKP SA przystąpiła już do przebudowy obu dworców. Gmina Miasta Toruń wraz z Powiatem Toruńskim oraz gminami: Czernikowo, Obrowo i Lubicz będą partycypować od 2024 r. w kosztach uruchomienia nowego, dodatkowego kursu na linii nr 27. Wprowadzona zostanie dodatkowa para połączeń na trasie Toruń Główny - Czernikowo. Szacunkowy koszt uruchomienia dodatkowej pary pociągu w dni robocze (od poniedziałku do piątku) to 535.174 zł (województwo kujawsko-pomorskie - 40%, tj. 214.069 zł; Powiat Toruński oraz gminy - 60%, tj. 321.104 zł, w tym Gmina Miasta Toruń - 12%, tj. 64.220 zł).

Fot. pixabay

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Sztuka Natury na wyciągnięcie ręki
  Eko, Kultura, Miasto
  Już po raz 16. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury".
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia ogłasza otwarty nabór ofert na wynajem gminnej nieruchomości użytkowej przy ul. Szosa Chełmińska 239/241 w Toruniu na cele szczególne, tj. prowadzenie działalności kulturalnej dla mieszkańców Torunia.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.