Muzeum Etnograficzne w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  W programie: występy Teatru Humoreska oraz Teatru Janek Wędrowniczek, zajęcia dla dzieci, stoiska ze zdrową żywnością i rękodziełem oraz sadzonkami roślin ogrodowych.
 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  Tegoroczna tradycyjna muzealna impreza typu „żywy skansen” na pożegnanie lata po raz pierwszy odbędzie się w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce.
 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  W niecodziennych okolicznościach można będzie po raz pierwszy zwiedzić nowy oddział Muzeum – jedyny w Polsce skansen poświęcony budownictwu związanemu z osadnictwem olenderskim.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na kiermasz bożonarodzeniowy, w którym będzie uczestniczyć prawie 100 twórców z Polski i Ukrainy. W ofercie ozdoby świąteczne, wyroby ceramiczne, zabawki, wycinanki, wędliny, miody, chleb na zakwasie i wiele innych produktów tradycyjnych. Goście mogą też skorzystać z możliwości oprowadzania po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym. Wydarzenie biletowane. Bilety: normalny - 5 zł, ulgowy - 3 zł, rodzinny - 10 zł.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na warsztaty bożonarodzeniowe "Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę". W tym roku uczestnicy spotkają się z twórcami ludowymi z Kurpiów, którzy opowiedzą, jak wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne. Wydarzenie biletowane. Bilety: normalny - 15 zł, ulgowy - 10 zł, rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) - 30 zł.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę szopek krakowskich. Tradycja szopkarstwa w Krakowie sięga II połowy XIX wieku. Szopki pokazywane są na ekspozycjach na całym świecie, a od 2018 są wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Tradycją stały się również doroczne konkursy szopek na Rynku Głównym w Krakowie, z których najlepsze trafiają do Muzeum Krakowa. Wystawę tworzą zbiory tegoż muzeum i Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Wydarzenie biletowane. Wernisaż - wstęp wolny.
 • Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na zajęcia adresowane do dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat z cyklu "Etnowyprawka Malucha". Ich uczestnicy będą mieli możliwość odkryć właściwości tkanin: ich faktury i kolory. Zajęcia towarzyszą wystawie prac z 20. Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Tkaniny Unikatowej przygotowanej przez Galerię Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.Obowiązują zapisy. Bilety - 25 zł na parę dziecko+opiekun. Zapisy do 16 listopada: edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka). Liczba miejsc ograniczona.
 • Plakat wydarzenia z chatą olenderską i niebem
  W niedzielę 5 czerwca w godz. 11.00-16.00 Olenderski Park Etnograficzny zaprasza na wydarzenie "U sąsiadów olendrów #1". To pierwsza z cyklu trzech letnich imprez plenerowych organizowanych w oddziale Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Będzie można spróbować swoich sił w warsztatach rękodzielniczych oraz zwiedzić wnętrza zagród. Tam czekać będą na uczestników specjalnie na tę okazję przygotowane aranżacje opowiadające o zwyczajach związanych z Zielonymi Świątkami, prezentacje wybranych ziół i roślin leczniczych oraz dawne zabawki ludowe. Aktorzy z teatru "Humoreska" wcielą się w rolę dawnych mieszkańców zagród olenderskich. Muzealnicy zaproszą także do pomocy przy sianokosach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz żywności ekologicznej, rękodzieła oraz ziół i kwiatów. Zaplanowano też spotkanie z wyjątkowym gościem proboszczem z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, ks. Michałem...
 • Matka z wózkiem i dwójką małych dzieci, Bory Tucholskie lata 30-te XX wieku
  W przeddzień Dnia Matki, 25 maja 2022 r. Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na spotkanie "O matko z córką!". Majowe spotkanie z cyklu „Dla dorosłych” poświęcone będzie macierzyństwu. Tym razem muzealnicy skupią się na kobiecej części rodziny. Przyjrzą się, jak wyglądały relacje matek i córek oraz jaki był status dziewcząt w domu. Uczestnicy dowiedzą się, jakich rad rodzicielki udzielały swoim podopiecznym na przyszłość, jak wyglądała ich domowa edukacja i czy w wiejskim wychowaniu było miejsce na miłość, czułość, wsparcie i troskę. Bilet: normalny – 9 zł, ulgowy – 6 zł. Liczba miejsc ograniczona.
 • Zajęcia z cyklu „Etnowyprawka Malucha” w Muzeum Etnograficznym są adresowanego do małych dzieci i ich opiekunów. W czwartek 19 maja o godz. 10.00 tematem będą "Dziecięce uciechy!" W maju ruszymy tropem dawnych dziecięcych zabaw. Odwiedzimy wiejskie chaty w poszukiwaniu wątków związanych z dziećmi. Dowiemy się, jakie gry i zabawy dla najmłodszych były dawniej na topie. Sprawdzimy też, jak wyglądały tradycyjne wiejskie zabawki, a także czy umiemy się nimi bawić. Nie zabraknie elementów wokalnych. Zajęcia w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie. Bilety: 25 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun), zapisy do 17 maja na adres: edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka). Liczba miejsc ograniczona.
 • Grupa uczestników "Majowego śpiewania w parku etnograficznym"
  Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w środę 18 maja o godz. 18.00 na "Majowe – wspólne śpiewanie w Parku Etnograficznym". 46. spotkanie z cyklu „Żywot pieśni, pieśni żywota” przywołuje ludowe zwyczaje wspólnego śpiewania pieśni związanych z ważnymi momentami życia i kalendarza obrzędowego. Przez wieki w społecznościach tradycyjnych była to stała praktyka rodzinna i społeczna. Tym razem będą to pieśni śpiewane pod kapliczkami w maju. Do udziału zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Nie tworzymy stałej grupy, nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. Można przyjść tylko posłuchać. W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek. Teksty zapewnia organizator. Prowadzenie: Marta Domachowska. Bilety: 5 zł/os. Liczba miejsc ograniczona.
 • Plakat wystawy Tatuaże w MET
  „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” to wystawa prezentująca zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Z antropologiczną wrażliwością kuratorzy badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała. Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata – od artystów fotografików, podróżników, tatuatorów, fotoreporterów, kolekcjonerów, ekspertów zajmujących się badaniem tego...
 • Jarmark w dniu św. Piotra i Pawła, lata 30. XX w., Wilno, fot. B i E. Zdanowscy, archiwum MET
  Pierwsza odsłona nowego cyklu spotkań tematycznych.
 • plakat wystawy
  Zamiast tradycyjnego wernisażu Muzeum Etnograficzne zaprasza na filmowe otwarcie nowej wystawy czasowej. W muzealnych serwisach obejrzeć można reportaż powstały podczas prac nad ekspozycją, której kuratorami są Jarosław Pawlikowski i Grażyna Szelągowska.
 • muzealnicy nagrywają podcast pod chatą w Muzeum Etnograficznym, fot. Adam Zakrzewski
  W ramach ferii online Muzeum Etnograficzne w Toruniu opublikowało słuchowiska „Bajki dla odważnych”.

Strony

Najczęściej czytane aktualności

 • Przed nami 53. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Już 23 marca 2023 roku odbędzie się 53. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Pogrzeb zbiorowy dzieci martwo urodzonych
  Miasto
  Uroczystość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich, którzy chcą oddać hołd niewinnym istotom i modlić się za ich dusze.
 • Bliżej porozumienia z Bydgoszczą
  Eko, Miasto
  Dobiegają końca negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzygminnego dotyczącego zagospodarowania odpadów komunalnych z Gminy Miasta Toruń w bydgoskiej spalarni. Zmiany wpłyną na wysokość miejskich stawek za odpady. W połowie listopada 2022 roku prezydent Michał Zaleski poinformował radnych oraz mieszkańców o tym, że władze Bydgoszczy...
 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak, brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
  Miasto, Sport
  Zawodniczka klubu Laguna 24 Toruń, Jolanta Siódmiak brała udział w kolejnej rundzie Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
 • Plakat promujący Miejski Konkurs Historyczny „Dzieje Torunia”.
  Miasto
  24 marca 2023 r. o godz. 12.30 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 w Toruniu odbędzie się XX edycja Miejskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Torunia”.
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej. Usługa świadczona będzie do 31 marca 2023r. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Toruniu przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80F od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00 po wcześniejszym umówieniu.
 • Wiosenna pogoda otworzyła na dobre sezon rowerowy i coraz więcej osób wybiera na środek lokomocji jednoślady, przesiadając się z samochodów na rowery. Przypominamy, że rowerzyści muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i przestrzegać przepisów!
 • Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Uwaga! W związku z budową nowej linii tramwajowej nastąpi całkowite zamknięcie zjazdu z ul. Legionów do sklepu ALDI. Zjazd zostanie zamknięty od poniedziałku, 27 marca 2023 r. od ok. godz. 8:00. Objazd zostanie poprowadzony ulicą Legionów, a następnie drogą znajdującą się w pobliżu wjazdu do zajezdni autobusowej. Szczegóły są na mapce....
 • Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.