Muzeum Etnograficzne w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  W programie: występy Teatru Humoreska oraz Teatru Janek Wędrowniczek, zajęcia dla dzieci, stoiska ze zdrową żywnością i rękodziełem oraz sadzonkami roślin ogrodowych.
 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  Tegoroczna tradycyjna muzealna impreza typu „żywy skansen” na pożegnanie lata po raz pierwszy odbędzie się w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce.
 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  W niecodziennych okolicznościach można będzie po raz pierwszy zwiedzić nowy oddział Muzeum – jedyny w Polsce skansen poświęcony budownictwu związanemu z osadnictwem olenderskim.
 • Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego", który odbędzie się 20 maja o godz. 16:00 w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
 • Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów zaplanowano szereg atrakcji, przypominających o 125. rocznicy urodzin prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na kiermasz bożonarodzeniowy, w którym będzie uczestniczyć prawie 100 twórców z Polski i Ukrainy. W ofercie ozdoby świąteczne, wyroby ceramiczne, zabawki, wycinanki, wędliny, miody, chleb na zakwasie i wiele innych produktów tradycyjnych. Goście mogą też skorzystać z możliwości oprowadzania po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym. Wydarzenie biletowane. Bilety: normalny - 5 zł, ulgowy - 3 zł, rodzinny - 10 zł.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na warsztaty bożonarodzeniowe "Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę". W tym roku uczestnicy spotkają się z twórcami ludowymi z Kurpiów, którzy opowiedzą, jak wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne. Wydarzenie biletowane. Bilety: normalny - 15 zł, ulgowy - 10 zł, rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) - 30 zł.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę szopek krakowskich. Tradycja szopkarstwa w Krakowie sięga II połowy XIX wieku. Szopki pokazywane są na ekspozycjach na całym świecie, a od 2018 są wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Tradycją stały się również doroczne konkursy szopek na Rynku Głównym w Krakowie, z których najlepsze trafiają do Muzeum Krakowa. Wystawę tworzą zbiory tegoż muzeum i Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Wydarzenie biletowane. Wernisaż - wstęp wolny.
 • Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na zajęcia adresowane do dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat z cyklu "Etnowyprawka Malucha". Ich uczestnicy będą mieli możliwość odkryć właściwości tkanin: ich faktury i kolory. Zajęcia towarzyszą wystawie prac z 20. Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Tkaniny Unikatowej przygotowanej przez Galerię Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.Obowiązują zapisy. Bilety - 25 zł na parę dziecko+opiekun. Zapisy do 16 listopada: edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka). Liczba miejsc ograniczona.
 • Plakat wydarzenia z chatą olenderską i niebem
  W niedzielę 5 czerwca w godz. 11.00-16.00 Olenderski Park Etnograficzny zaprasza na wydarzenie "U sąsiadów olendrów #1". To pierwsza z cyklu trzech letnich imprez plenerowych organizowanych w oddziale Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Będzie można spróbować swoich sił w warsztatach rękodzielniczych oraz zwiedzić wnętrza zagród. Tam czekać będą na uczestników specjalnie na tę okazję przygotowane aranżacje opowiadające o zwyczajach związanych z Zielonymi Świątkami, prezentacje wybranych ziół i roślin leczniczych oraz dawne zabawki ludowe. Aktorzy z teatru "Humoreska" wcielą się w rolę dawnych mieszkańców zagród olenderskich. Muzealnicy zaproszą także do pomocy przy sianokosach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz żywności ekologicznej, rękodzieła oraz ziół i kwiatów. Zaplanowano też spotkanie z wyjątkowym gościem proboszczem z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, ks. Michałem...
 • Matka z wózkiem i dwójką małych dzieci, Bory Tucholskie lata 30-te XX wieku
  W przeddzień Dnia Matki, 25 maja 2022 r. Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na spotkanie "O matko z córką!". Majowe spotkanie z cyklu „Dla dorosłych” poświęcone będzie macierzyństwu. Tym razem muzealnicy skupią się na kobiecej części rodziny. Przyjrzą się, jak wyglądały relacje matek i córek oraz jaki był status dziewcząt w domu. Uczestnicy dowiedzą się, jakich rad rodzicielki udzielały swoim podopiecznym na przyszłość, jak wyglądała ich domowa edukacja i czy w wiejskim wychowaniu było miejsce na miłość, czułość, wsparcie i troskę. Bilet: normalny – 9 zł, ulgowy – 6 zł. Liczba miejsc ograniczona.
 • Zajęcia z cyklu „Etnowyprawka Malucha” w Muzeum Etnograficznym są adresowanego do małych dzieci i ich opiekunów. W czwartek 19 maja o godz. 10.00 tematem będą "Dziecięce uciechy!" W maju ruszymy tropem dawnych dziecięcych zabaw. Odwiedzimy wiejskie chaty w poszukiwaniu wątków związanych z dziećmi. Dowiemy się, jakie gry i zabawy dla najmłodszych były dawniej na topie. Sprawdzimy też, jak wyglądały tradycyjne wiejskie zabawki, a także czy umiemy się nimi bawić. Nie zabraknie elementów wokalnych. Zajęcia w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie. Bilety: 25 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun), zapisy do 17 maja na adres: edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka). Liczba miejsc ograniczona.
 • Grupa uczestników "Majowego śpiewania w parku etnograficznym"
  Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w środę 18 maja o godz. 18.00 na "Majowe – wspólne śpiewanie w Parku Etnograficznym". 46. spotkanie z cyklu „Żywot pieśni, pieśni żywota” przywołuje ludowe zwyczaje wspólnego śpiewania pieśni związanych z ważnymi momentami życia i kalendarza obrzędowego. Przez wieki w społecznościach tradycyjnych była to stała praktyka rodzinna i społeczna. Tym razem będą to pieśni śpiewane pod kapliczkami w maju. Do udziału zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Nie tworzymy stałej grupy, nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. Można przyjść tylko posłuchać. W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek. Teksty zapewnia organizator. Prowadzenie: Marta Domachowska. Bilety: 5 zł/os. Liczba miejsc ograniczona.
 • Plakat wystawy Tatuaże w MET
  „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” to wystawa prezentująca zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Z antropologiczną wrażliwością kuratorzy badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała. Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata – od artystów fotografików, podróżników, tatuatorów, fotoreporterów, kolekcjonerów, ekspertów zajmujących się badaniem tego...
 • Jarmark w dniu św. Piotra i Pawła, lata 30. XX w., Wilno, fot. B i E. Zdanowscy, archiwum MET
  Pierwsza odsłona nowego cyklu spotkań tematycznych.

Strony

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
  Drogi, Miasto, Sport
  25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • Na zdjęciu: ruda panda mała
  Eko, Miasto
  Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Miasto
  10–11 września 2024 roku w CKK Jordanki odbędzie się Toruński Kongres Dialogu.
 • DroneTech 2024 - plakat
  Biznes, Miasto
  O możliwościach współpracy podczas edycji 2024 wydarzenia Dronetech World Meeting przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu rozmawiali z organizatorami z Instytutu Wspierania Nowych Technologii. Najważniejsze spotkanie przedstawicieli branży lotniczej i pojazdów bezzałogowych odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 na terenie Centrum...
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.