Muzeum Etnograficzne w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  W programie: występy Teatru Humoreska oraz Teatru Janek Wędrowniczek, zajęcia dla dzieci, stoiska ze zdrową żywnością i rękodziełem oraz sadzonkami roślin ogrodowych.
 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  Tegoroczna tradycyjna muzealna impreza typu „żywy skansen” na pożegnanie lata po raz pierwszy odbędzie się w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce.
 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  W niecodziennych okolicznościach można będzie po raz pierwszy zwiedzić nowy oddział Muzeum – jedyny w Polsce skansen poświęcony budownictwu związanemu z osadnictwem olenderskim.
 • Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego", który odbędzie się 20 maja o godz. 16:00 w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
 • Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów zaplanowano szereg atrakcji, przypominających o 125. rocznicy urodzin prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na kiermasz bożonarodzeniowy, w którym będzie uczestniczyć prawie 100 twórców z Polski i Ukrainy. W ofercie ozdoby świąteczne, wyroby ceramiczne, zabawki, wycinanki, wędliny, miody, chleb na zakwasie i wiele innych produktów tradycyjnych. Goście mogą też skorzystać z możliwości oprowadzania po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym. Wydarzenie biletowane. Bilety: normalny - 5 zł, ulgowy - 3 zł, rodzinny - 10 zł.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na warsztaty bożonarodzeniowe "Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę". W tym roku uczestnicy spotkają się z twórcami ludowymi z Kurpiów, którzy opowiedzą, jak wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne. Wydarzenie biletowane. Bilety: normalny - 15 zł, ulgowy - 10 zł, rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) - 30 zł.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę szopek krakowskich. Tradycja szopkarstwa w Krakowie sięga II połowy XIX wieku. Szopki pokazywane są na ekspozycjach na całym świecie, a od 2018 są wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Tradycją stały się również doroczne konkursy szopek na Rynku Głównym w Krakowie, z których najlepsze trafiają do Muzeum Krakowa. Wystawę tworzą zbiory tegoż muzeum i Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Wydarzenie biletowane. Wernisaż - wstęp wolny.
 • Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na zajęcia adresowane do dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat z cyklu "Etnowyprawka Malucha". Ich uczestnicy będą mieli możliwość odkryć właściwości tkanin: ich faktury i kolory. Zajęcia towarzyszą wystawie prac z 20. Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Tkaniny Unikatowej przygotowanej przez Galerię Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.Obowiązują zapisy. Bilety - 25 zł na parę dziecko+opiekun. Zapisy do 16 listopada: edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka). Liczba miejsc ograniczona.
 • Plakat wydarzenia z chatą olenderską i niebem
  W niedzielę 5 czerwca w godz. 11.00-16.00 Olenderski Park Etnograficzny zaprasza na wydarzenie "U sąsiadów olendrów #1". To pierwsza z cyklu trzech letnich imprez plenerowych organizowanych w oddziale Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Będzie można spróbować swoich sił w warsztatach rękodzielniczych oraz zwiedzić wnętrza zagród. Tam czekać będą na uczestników specjalnie na tę okazję przygotowane aranżacje opowiadające o zwyczajach związanych z Zielonymi Świątkami, prezentacje wybranych ziół i roślin leczniczych oraz dawne zabawki ludowe. Aktorzy z teatru "Humoreska" wcielą się w rolę dawnych mieszkańców zagród olenderskich. Muzealnicy zaproszą także do pomocy przy sianokosach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz żywności ekologicznej, rękodzieła oraz ziół i kwiatów. Zaplanowano też spotkanie z wyjątkowym gościem proboszczem z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, ks. Michałem...
 • Matka z wózkiem i dwójką małych dzieci, Bory Tucholskie lata 30-te XX wieku
  W przeddzień Dnia Matki, 25 maja 2022 r. Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na spotkanie "O matko z córką!". Majowe spotkanie z cyklu „Dla dorosłych” poświęcone będzie macierzyństwu. Tym razem muzealnicy skupią się na kobiecej części rodziny. Przyjrzą się, jak wyglądały relacje matek i córek oraz jaki był status dziewcząt w domu. Uczestnicy dowiedzą się, jakich rad rodzicielki udzielały swoim podopiecznym na przyszłość, jak wyglądała ich domowa edukacja i czy w wiejskim wychowaniu było miejsce na miłość, czułość, wsparcie i troskę. Bilet: normalny – 9 zł, ulgowy – 6 zł. Liczba miejsc ograniczona.
 • Zajęcia z cyklu „Etnowyprawka Malucha” w Muzeum Etnograficznym są adresowanego do małych dzieci i ich opiekunów. W czwartek 19 maja o godz. 10.00 tematem będą "Dziecięce uciechy!" W maju ruszymy tropem dawnych dziecięcych zabaw. Odwiedzimy wiejskie chaty w poszukiwaniu wątków związanych z dziećmi. Dowiemy się, jakie gry i zabawy dla najmłodszych były dawniej na topie. Sprawdzimy też, jak wyglądały tradycyjne wiejskie zabawki, a także czy umiemy się nimi bawić. Nie zabraknie elementów wokalnych. Zajęcia w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie. Bilety: 25 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun), zapisy do 17 maja na adres: edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka). Liczba miejsc ograniczona.
 • Grupa uczestników "Majowego śpiewania w parku etnograficznym"
  Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w środę 18 maja o godz. 18.00 na "Majowe – wspólne śpiewanie w Parku Etnograficznym". 46. spotkanie z cyklu „Żywot pieśni, pieśni żywota” przywołuje ludowe zwyczaje wspólnego śpiewania pieśni związanych z ważnymi momentami życia i kalendarza obrzędowego. Przez wieki w społecznościach tradycyjnych była to stała praktyka rodzinna i społeczna. Tym razem będą to pieśni śpiewane pod kapliczkami w maju. Do udziału zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Nie tworzymy stałej grupy, nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. Można przyjść tylko posłuchać. W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek. Teksty zapewnia organizator. Prowadzenie: Marta Domachowska. Bilety: 5 zł/os. Liczba miejsc ograniczona.
 • Plakat wystawy Tatuaże w MET
  „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” to wystawa prezentująca zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Z antropologiczną wrażliwością kuratorzy badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała. Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata – od artystów fotografików, podróżników, tatuatorów, fotoreporterów, kolekcjonerów, ekspertów zajmujących się badaniem tego...
 • Jarmark w dniu św. Piotra i Pawła, lata 30. XX w., Wilno, fot. B i E. Zdanowscy, archiwum MET
  Pierwsza odsłona nowego cyklu spotkań tematycznych.

Strony

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi w otoczeniu kobiet i mężczyzn - przewodników
  Miasto
  W Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi przewodnikami, by w dniu ich święta podziękować za krzewienie wiedzy o naszym mieście i jego historii i zabytkach.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 23-25 lutego 2024 r. (piątek-niedziela) średniowieczne mury Zamku Krzyżackiego w Toruniu zamienią się w magiczną, bajkową krainę, pełną tajemnic i zaczarowanych stworzeń.
 • Miasto
  We wtorek 20 lutego 2024 r. prezydent Michał Zaleski wraz z urzędnikami spotkał się w Szkole Podstawowej nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Bażyńskich 30/36 z mieszkańcami Okręgu Jakubskie-Mokre. Było to dziewiąte z trzynastu zaplanowanych spotkań.
 • Plakat: Kongres Afrykanistyczny w Toruniu
  Biznes, Miasto
  Na I Kongres Afrykanistyczny w Toruniu przyjadą dyplomaci z kilku państw afrykańskich oraz ludzie biznesu, nauki i kultury. Na wydarzenie zapraszają Katedra Systemów Politycznych Wydziału Politologii i Nauk o Bezpieczeństwie UMK oraz Ośrodek Studiów Wschodnich i Afrykańskich. Kongres potrwa od 21 do 23 lutego 2024 roku.
 • 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji życzenia toruńskim przewodniczkom i przewodnikom składa prezydent Michał Zaleski.
 • W Toruniu trwa sukcesywna realizacja Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi. Sprawozdanie z wynikających z tego dokumentu działań za ubiegły rok dostarcza nam spojrzenia na osiągnięcia w tym zakresie, ale także pokazuje wyzwania, którym Miasto musi sprostać.
 • 24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi pozimowe łatanie ubytków w drogach. W najbliższy czwartek 22 lutego 2024 r. duży zakres robót zostanie wykonany na Szosie Bydgoskiej.
 • O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Swój wygląd zmienia ulica Olęderska, położona w południowo-wschodniej części miasta, na obszarze szybko rozwijających się terenów inwestycyjnych.
 • 20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.