Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni organizuje koncert zatytułowany „Muzyka Polska - ocalić od zapomnienia”, który odbędzie się 22 czerwca 2024 r. o godz. 17:00. Podczas wydarzenia wystąpi Zuzanna Kuliszewska - sopran oraz Paulina Tkaczyk-Cichoń – klawesyn. 

W programie koncertu znajduje się zapomniana i na nowo odkrywana muzyka polskich twórców drugiej połowy XVIII i pierwszej XIX wieku. Królować będzie POLONEZ, jeden z najważniejszych polskich tańców narodowych. Usłyszeć go można w ciekawej obsadzie na sopran i klawesyn oraz klawesyn solo w twórczości Józefa KozłowskiegoAntoniego Leopolda, jak również Michała Kleofasa Ogińskiego, który obok tanecznych miniatur komponował także pieśni i romanse. Są one niezwykle interesującym działem w jego twórczości. Oczarowują bogatą paletą muzycznych barw i niebywałymi środkami wyrazu. Napisane zostały do tekstów francuskich i włoskich, w tym programie wykonywane są między innymi w polskich tłumaczeniach, których autorką jest Wisława Szymborska. Perełkami repertuarowymi są także Dumka z opery „Kalmora czyli Prawo ojcowskie Amerykanów” Karola Kurpińskiego, arie Józefa Elsnera dedykowane Giuseppinie Mostowskiej oraz fragmenty mszy Józefa Kozłowskiego napisane na okoliczność śmierci króla Polski Stanisława Augusta.

Z uwagi na ciekawy repertuar bilety na sobotni koncert zostały wyprzedane.

Zuzanna Kuliszewska ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie. Doskonaliła umiejętności u wybitnych pedagogów, takich jak Mariusz Kwiecień i Paul Esswood. Aktywnie koncertuje na ogólnopolskich festiwalach muzycznych i w Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 2019 roku zagrała Kleopatrę w operze "Giulio Cesare in Egitto" oraz Gasparinę w operze "La Canterina". W 2020 roku wystąpiła na Gali Operowej w Operze Krakowskiej. Prowadzi również klasę śpiewu w  Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.

Paulina Tkaczyk-Cichoń jest doktorem sztuk muzycznych, specjalizującą się w grze na klawesynie i flecie barokowym. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie oraz Hochschule für Musik we Freiburgu w Monachium, zdobywając liczne wyróżnienia i  stypendia. Założyła zespoły „Cantica Sacra”, „Musica Graziosa” i „Finesis Trio”, współpracuje z wieloma zespołami, jest członkiem „Baroque Collegium Musicum” i  Polskiego Towarzystwa Bachowskiego. Prowadzi kursy i wykłady z muzyki dawnej, koncertuje w kraju i za granicą, oraz wydała pięć płyt i książkę o Christliebie Siegmundzie Binderze.

Szczegółowe informacje na www.szafarnia.art.pl


Data: 
22.06.2024 17:00
Miejsce: 
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.