Muzyka w pięknej scenerii | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka w pięknej scenerii

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 czerwca 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle

W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.

Podczas inauguracyjnego koncertu pt. "Amerykański sen" 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki zabrzmiały kompozycje Johna Williamsa, Leonarda Bernsteina i George’a Gershwina. Każdy z utworów ukazuje inny obraz Ameryki - od gwiezdnych potyczek rycerzy Jedi, poprzez rozkwit muzyki jazzowej czy zakazaną miłość rozgrywającą się na ulicach Nowego Jorku. Z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa wystąpił pianista Paweł Tomaszewski, a koncert poprowadziła Urszula Guźlecka. 

Z kolei w niedzielę, 16 czerwca na Jordankach miał miejsce koncert na powitanie wakacji pt. "Na podwórku fajnie jest". Lokalne melodie zaprezentowała dzieciom kapela podwórkowa „Ferajna bydgoska”, promująca miejski folklor. 

Program festiwalu na kolejne dni:

 • Żaby, smoki i pierniki – toruńskie legendy dla dzieci, 6 lipca (sobota) godz. 16:30, Piernikowe Miasteczko

Znacie smoka wawelskiego? My w Toruniu też jednego mamy! Skąd się u nas wziął? Opowiemy sobie legendy związane z Toruniem, poznamy historię pierników, plagi żab i popływamy po Wiśle wraz z flisakami.

Przygotowanie i prowadzenie: Weronika Kudrej.

Wstęp wolny.

 • Tańce z Dalekiego Wschodu - 14 lipca (niedziela), godz. 17:00, Amfiteatr Teatru Baj Pomorskiego

Grupa młodych tancerek z Korei Południowej przyjedzie do Torunia, żeby zaprezentować tradycyjne koreańskie tańce. Będzie to pełne emocji spotkanie z muzyką i ruchem.

Wystąpią: Yehwa Dance Group, reżyser i choreograf - Jeon Seul Kwee.

Wstęp wolny.

 • Muzyka Rzeki vol. 1: Chopin / Schumann - 20 lipca (sobota), godz. 18:00, Barka na Wiśle

Recital fortepianowy na rzece? To będzie wyjątkowe wydarzenie! Podczas koncertu z okazji 175. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina pianista - laureat Nagrody pozaregulaminowej TOS przyznanej na VII Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Turznie - zagra utwory największych kompozytorów epoki romantyzmu: Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. 

Wystąpi: Liu Yuhang (Chiny) – fortepian, Sara Watrak - prowadzenie.

Wstęp wolny.

 • Muzyka Rzeki vol. 2: Wieczór Azjatycki – 21 lipca (niedziela), godz. 17:00, Barka na Wiśle

Czy można znaleźć lepszy repertuar na ciepły, lipcowy wieczór niż utwory inspirowane słońcem gorącej Hiszpanii? W tym roku torunianie będą mieli okazję zatopić się w iberyjskich brzmieniach i to w wyjątkowej scenerii.

Koncert pod patronatem Konsulatu Honorowego RP w Nawarra, Kraju Basków i La Rioja w Pamplonie.

Wystąpią: Elisa Lopez Amor - klarnet, Jan Maarten van der Mark – fortepian, Sara Watrak - prowadzenie.

Wstęp wolny.

 • Film & Tango - 28 lipca (niedziela), godz. 17:00, Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego

Repertuar koncertu zadowoli nie tylko fanów muzyki poważnej, lecz także amatorów kinematografii. Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki zagrają utwory wykorzystywane jako ścieżki dźwiękowe do znanych i lubianych filmów. W szczególności skupią się na słynnych tangach, a zatem zwolennicy bardziej drapieżnych brzmień także znajdą na koncercie coś dla siebie.

Wystapią: Karolina Mikołajczyk – skrzypce, Iwo Jedynecki - akordeon.

Bilety: 40 zł

 • Armaty ukryte w kwiatach. Koncert z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego - 1 sierpnia (czwartek) godz. 17:00 – Sala Prób CKK Jordanki

W programie koncertu m.in. utwory Chopina i Moniuszki.

Wystąpią: Jan Cieplik - bas-baryton, Grzegorz Lewandowski - fortepian, Gabriela Ułanowska - prowadzenie.

Wstęp wolny.

 • Wieczór azjatycki - 1 sierpnia (czwartek), godz. 19:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki

Do Torunia przyjedzie Gwangyang Municipal Youth Orchestra – młodzieżowa orkiestra dęta z koreańskiego miasta Gwangyang, założona w 1991 roku. W jej skład wchodzi od 80 do 90 uczniów w wieku od 9 do 18 lat. Pod batutą Paenga Kee-Wona odnosi liczne sukcesy, także międzynarodowe.

Urszula Urzędowska - prowadzenie.

Wstęp wolny.

 • Barokowe prze(O)boje - 3 sierpnia (sobota), godz. 18:00, Kościół św. Szczepana

Obój był instrumentem szczególnie popularnym w baroku, ale jego śpiewne, melancholijne i przenikliwe brzmienie zachwyca muzyków i słuchaczy po dziś dzień. Na koncert warto przyjść jednak nie tylko ze względu na wyjątkowy repertuar barokowych prze(o)bojów (Bach, Vivaldi, Albinioni, Marcello), lecz także po to, by podziwiać surowe wnętrze protestanckiej świątyni. Uwagę zwracają przede wszystkim witraże, które zainspirowały twórcę plakatu tegorocznej edycji festiwalu.

Wystąpią: Mateusz Kubański - obój, Filip Lipski – skrzypce, Justyna Cieślak – skrzypce, Michał Rak – altówka, Cecylia Stanecka – wiolonczela, Marek Przywarty – klawesyn.

Wstęp wolny.

 • Saksofony z każdej strony. W hołdzie polskim kompozytorom, 4 sierpnia (niedziela) godz. 17:00 - Sala Wielka Dworu Artusa

Ich czworo i saksofony - taki tytuł również mógłby nosić sierpniowy koncert Nemesis Quartet. Ich nowy, folkowy projekt eksploruje polskie inspiracje ludowe w twórczości tych najwybitniejszych, a także jeszcze nieodkrytych polskich kompozytorów. W programie polskie tańce narodowe, melodie ludowe, popularne pieśni, połączone w unikalne utwory, które wiele mówią o polskim dziedzictwie muzycznym i kulturowym.

Wystąpi Nemesis Quartet w składzie: Łukasz Dyczko - saksofon sopranowy, Oskar Rzążewski - saksofon altowy, Karol Mastalerz - saksofon tenorowy, Wojciech Chałupka - saksofon barytonowy.

Bilety: 40 zł

 • Największe Hity Musicali - 9 sierpnia (piątek), godz. 19:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki

Kto nie chciałby usiąść na widowni jednego z broadwayowskich teatrów i dać porwać się największym musicalowym hitom? Muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykonają najbardziej rozpoznawalne utwory ze spektakli, które zachwyciły słuchaczy na całym świecie.

Wystąpią: Daniel Cebula - Orynicz - wokal, Weronika Skalska - wokal, Wioleta Malchar - Orynicz - wokal, Mieczysław Unger - dyrygent oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Bilety: 75 zł

 • JAZZ BEATLES / Imienowski Jazz Set - 10 sierpnia (sobota), godz. 18:00, Sala Kameralna CKK Jordanki

Wybierzcie się z nami w podróż prosto do Liverpoolu. W repertuarze cały przekrój utworów skomponowanych przez członków legendarnej grupy.

Wystąpią: Tomasz Imienowski - gitara basowa, Bartosz Krzywda - fortepian, Michał Lasota - perkusja.

W programie przeboje zespołu The Beatles, m.in.: Can't Buy Me Love, Hey Jude, Get Back, Let It Be, Michelle, Yesterday, Come Together.

Bilety: 50 zł

 •  Koncert muzyki filmowej  - 18 sierpnia (niedziela), godz. 17:00, Sala Koncertowa CKK Jordanki / Sala Wielka Dworu Artusa

Wystąpią: Krzysztof Dobosiewicz - dyrygent, Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

W programie największe hity przeboje muzyki filmowej.

Bilety: 60 zł

 • Golden Hits of James Bond - 31.08 (sobota), godz. 18:00 - Sala Koncertowa CKK Jordanki

Festiwal zakończymy w iście szpiegowskim stylu. Trudno wyobrazić sobie filmy o agencie 007 bez kultowych hitów takich gwiazd, jak: Tina Turner, Adele czy Billie Eilish. Zapowiada się wieczór pełen emocji i nostalgii.

Wystąpią: Kamil Franczak - wokal, Wioleta Malchar-Orynicz - wokal, Małgorzata Janek - wokal, Mieczysław Unger - dyrygent, Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Bilety: 90 zł

Pobierz szczegółowy program koncertów  (plik doc)

Parkowanie na starówce w Toruniu (przejdź do informacji MZD lub zeskanuj kod QR)

kod QR do parkowania


Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.

Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Mecenas Kultury - Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A

Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.

Sponsor: Urbitor Spółka z o. o.

Partner technologiczny: Vobacom Spo. z. o. o

Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Nowości - Dziennik Toruński, Toruń Nasze Miasto, Radio PiK, POLMIC

Współpraca redakcyjna: RMF Classic

Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Tekst na podstawie: Sara Watrak TOS

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.