Na Legionów frezowanie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Na Legionów frezowanie

Miasto, MZK
Data publikacji: 30 maja 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: widok z drona na torowisko i zielone tereny wokół

Gotowe jest już torowisko i sieć trakcyjna na znacznej części nowej linii tramwajowej od przejazdu kolejowo-tramwajowego, wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego do ronda Strobanda. Na pozostałych odcinkach prace jeszcze trwają, ale zbliżają się do ostatniej prostej.

W minioną sobotę 27 maja 2023 r. dla ruchu kołowego udostępniono cały plac NOT i Szosę Chełmińską w obydwu kierunkach. Od pl. NOT do ul. Dekerta trwają jeszcze uzupełniające prace brukarskie i porządkowe. Do wykonania pozostała jeszcze droga rowerowa, malowanie znaków poziomych i zagospodarowanie zieleni. Od Dekerta do Podgórnej, na bocznym odcinku Szosy Chełmińskiej, jutro (30 maja 2023 r.) układana będzie warstwa ścieralna asfaltu. W związku z tym wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu.

W rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza montowane są konstrukcje wiat przystankowych, a na odcinku od ul. Bema do Długiej niebawem rozpocznie się układanie mat rozchodnikowych, które utworzą zielone torowisko.

Dzieje się na ul. Legionów od ronda Czadcy do Inżynierskiej.  Ten odcinek jest obecnie wyłączony z ruchu. Możliwy jest tylko dojazd do posesji. Więcej informacji o objazdach i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w tym rejonie.

Na zamkniętym odcinku trwają roboty rozbiórkowe i frezowanie nawierzchni, a także przygotowania do montażu przejazdu kolejowo-tramwajowego.

Samo rondo Czadcy jest już dostępne dla ruchu, a na Wielkim Rowie wybudowano lewoskręt do stacji paliw Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Na odcinku od przejazdu kolejowo-tramwajowego na ul. Legionów do ronda Strobanda torowisko i sieć trakcyjna są już gotowe, a obecnie trwają prace przy urządzaniu zieleni i porządkowaniu terenu. Wzdłuż ul. Watzenrodego sadzone są krzewy i byliny, a łąki kwietne są już zagospodarowane i część z nich już kwitnie. Podobnie wzdłuż ul. Polnej.

Na całym odcinku stoją już wiaty przystankowe. Jutro rozpocznie się montaż konstrukcji pod pnącza na zielonych przystankach. Wzdłuż całej nowej linii zielonych przystanków będzie ich 14.

Warto tu przypomnieć, że nowa linia tramwajowa to nie tylko zielone przystanki, ale także ponad 5 tysięcy metrów toru pojedynczego zielonych torowisk i kompleksowe zagospodarowanie zieleni – nasadzenia nowych drzew, krzewów, traw i innych bylin oraz urządzenie łąk kwietnych.

Początkowo planowano nasadzenia 102 drzew, około 21 tys. krzewów i roślin ozdobnych oraz założenie ok.  7 tys. m2 łąk kwietnych. Zgodnie z pierwotnym projektem krzewy pojawią się np. na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza, rondzie Czadcy,  skrzyżowaniu Polnej i Ugorów, na niektórych skrzyżowaniach wzdłuż ul. Watzenrodego, na rondzie Strobanda. Ponadto jednak na zielono zagospodarowana zostanie W trakcie budowy zdecydowano, że krzewami i innymi bylinami obsadzona zostanie także część terenów, które pierwotnie nie były przeznaczone do jedynie do obsiania trawą. Takie dodatkowe skwery powstaną przy Cinema City, przy al. 700-lecia Torunia, przy parkingu przy ul. Małachowskiego oraz na skrzyżowaniach: Szosa Chełmińska/ul. Długa, ul. Ugory/Watzenrodego (wraz z urządzeniem terenów zieleni przy platformach przystankowych),  ul. Freytaga/Watzenrodego i ul. Grasera/Watzenrodego. W sumie ilości krzewów i roślin ozdobnych będzie można liczyć w dziesiątkach tysięcy, a do liczby drzew dodać kolejne 46 sztuk, które pojawią się na nowej pętli przy ul. Heweliusza.

Na odcinku od ronda Strobanda do nowej pętli prace rozpoczęły się najpóźniej, w grudniu 2022 r., ale sporo już zostało wykonane. Gotowe są zbrojone ławy, na których układane są podkłady, a na nich montowane szyny. W budynku socjalnym niebawem rozpoczną się prace przy elewacji.

Fot. W. Bujak/TV Toruń


 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.