Na Legionów frezowanie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Na Legionów frezowanie

Miasto, MZK
Data publikacji: 30 maja 2023
Autor: Sylwia Derengowska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: widok z drona na torowisko i zielone tereny wokół

Gotowe jest już torowisko i sieć trakcyjna na znacznej części nowej linii tramwajowej od przejazdu kolejowo-tramwajowego, wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego do ronda Strobanda. Na pozostałych odcinkach prace jeszcze trwają, ale zbliżają się do ostatniej prostej.

W minioną sobotę 27 maja 2023 r. dla ruchu kołowego udostępniono cały plac NOT i Szosę Chełmińską w obydwu kierunkach. Od pl. NOT do ul. Dekerta trwają jeszcze uzupełniające prace brukarskie i porządkowe. Do wykonania pozostała jeszcze droga rowerowa, malowanie znaków poziomych i zagospodarowanie zieleni. Od Dekerta do Podgórnej, na bocznym odcinku Szosy Chełmińskiej, jutro (30 maja 2023 r.) układana będzie warstwa ścieralna asfaltu. W związku z tym wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu.

W rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza montowane są konstrukcje wiat przystankowych, a na odcinku od ul. Bema do Długiej niebawem rozpocznie się układanie mat rozchodnikowych, które utworzą zielone torowisko.

Dzieje się na ul. Legionów od ronda Czadcy do Inżynierskiej.  Ten odcinek jest obecnie wyłączony z ruchu. Możliwy jest tylko dojazd do posesji. Więcej informacji o objazdach i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w tym rejonie.

Na zamkniętym odcinku trwają roboty rozbiórkowe i frezowanie nawierzchni, a także przygotowania do montażu przejazdu kolejowo-tramwajowego.

Samo rondo Czadcy jest już dostępne dla ruchu, a na Wielkim Rowie wybudowano lewoskręt do stacji paliw Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Na odcinku od przejazdu kolejowo-tramwajowego na ul. Legionów do ronda Strobanda torowisko i sieć trakcyjna są już gotowe, a obecnie trwają prace przy urządzaniu zieleni i porządkowaniu terenu. Wzdłuż ul. Watzenrodego sadzone są krzewy i byliny, a łąki kwietne są już zagospodarowane i część z nich już kwitnie. Podobnie wzdłuż ul. Polnej.

Na całym odcinku stoją już wiaty przystankowe. Jutro rozpocznie się montaż konstrukcji pod pnącza na zielonych przystankach. Wzdłuż całej nowej linii zielonych przystanków będzie ich 14.

Warto tu przypomnieć, że nowa linia tramwajowa to nie tylko zielone przystanki, ale także ponad 5 tysięcy metrów toru pojedynczego zielonych torowisk i kompleksowe zagospodarowanie zieleni – nasadzenia nowych drzew, krzewów, traw i innych bylin oraz urządzenie łąk kwietnych.

Początkowo planowano nasadzenia 102 drzew, około 21 tys. krzewów i roślin ozdobnych oraz założenie ok.  7 tys. m2 łąk kwietnych. Zgodnie z pierwotnym projektem krzewy pojawią się np. na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza, rondzie Czadcy,  skrzyżowaniu Polnej i Ugorów, na niektórych skrzyżowaniach wzdłuż ul. Watzenrodego, na rondzie Strobanda. Ponadto jednak na zielono zagospodarowana zostanie W trakcie budowy zdecydowano, że krzewami i innymi bylinami obsadzona zostanie także część terenów, które pierwotnie nie były przeznaczone do jedynie do obsiania trawą. Takie dodatkowe skwery powstaną przy Cinema City, przy al. 700-lecia Torunia, przy parkingu przy ul. Małachowskiego oraz na skrzyżowaniach: Szosa Chełmińska/ul. Długa, ul. Ugory/Watzenrodego (wraz z urządzeniem terenów zieleni przy platformach przystankowych),  ul. Freytaga/Watzenrodego i ul. Grasera/Watzenrodego. W sumie ilości krzewów i roślin ozdobnych będzie można liczyć w dziesiątkach tysięcy, a do liczby drzew dodać kolejne 46 sztuk, które pojawią się na nowej pętli przy ul. Heweliusza.

Na odcinku od ronda Strobanda do nowej pętli prace rozpoczęły się najpóźniej, w grudniu 2022 r., ale sporo już zostało wykonane. Gotowe są zbrojone ławy, na których układane są podkłady, a na nich montowane szyny. W budynku socjalnym niebawem rozpoczną się prace przy elewacji.

Fot. W. Bujak/TV Toruń


 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...