Nagroda Prezydenta dla Juliana Świeżewskiego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagroda Prezydenta dla Juliana Świeżewskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W tym roku podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze prezydent Torunia Paweł Gulewski uhonoruje Flisakiem pochodzącego z Bydgoszczy aktora filmowego i teatralnego. 

Flisak to najstarsza honorowa nagroda wręczana na MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze przez Prezydenta Miasta Torunia. Przyznawana jest utalentowanym twórczyniom i twórcom filmowym związanym z naszym regionem.

Julian Świeżewski pochodzi z Bydgoszczy. Jest jednym z najbardziej utalentowanych polskich twórców młodego pokolenia. W 2015 roku ukończył Wydział Aktorski Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W trakcie nauki wystąpił w spektaklach wybitnych polskich reżyserów, m.in. w „Wieczorze Kuglarzy” w reż. Waldemara Raźniaka i „Zimowej opowieści” w reż. Cezarego Morawskiego. Za swoje kreacje w „Szkicach z Dostojewskiego” w reż. Mai Komorowskiej oraz „Ecce homo!!!” w reż. Krzysztofa Majchrzaka otrzymał nagrodę Grand Prix 32. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za wybitną osobowość sceniczną.

Fabularnym debiutem aktora był film „Nowy świat”, w którym odegrał postać Jana w segmencie „Żanna” Elżbiety Benkowskiej (2015). Rola Franka Grudy w „Zgodzie” Macieja Sobieszczańskiego (2017) przyniosła mu nominację do Nagrody im. Zbyszka Cebulskiego. Za występ w „Zwykłych losach Zofii” Dominiki Gnatek (2018) został uhonorowany nominacją do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor. W 2020 roku Julian Świeżewski otrzymał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową podczas Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze za kreację Klaudiusza w filmie „Sweat” Magnusa von Horna. Wystąpił również w filmach: „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego (2016), „Po prostu przyjaźń” Filipa Zylbera (2016), „Plan B” Kingi Dębskiej (2018), “Nina” Olgi Chajdas (2018), “Ostatni Komers” Dawida Nickela (2020), „25 lat niewinności” Jana Holoubka (2020), „Prime Time” Jakuba Piątka (2021), „Filip” Michała Kwiecińskiego (2022) oraz w tegorocznej „Białej odwadze” Marcina Koszałki.

Publiczność mogła podziwiać go również w sztukach teatralnych, takich jak „Good Night Cowboy” w reż. Kuby Kowalskiego (za występ otrzymał nagrodę aktorską 15. Jubileuszowego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”), „Księgi Jakubowe” w reż. Eweliny Marciniak, „Wściekłość” w reż. Mai Kleczewskiej czy „Chłopi” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Od 2016 roku należy do zespołu Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Aktor wystąpił również w wielu serialach, takich jak: „Czas honoru. Powstanie” (2014), „Na noże” (2016), „Belle epoque” (2017), „1983” (2018), „Rojst ’97” (2021), „Infamia” (2023) czy „Absolutni debiutanci” (2023).

Źródło: tofifest.pl

 


Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.