Nagrody Marszałka Województwa rozdane | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagrody Marszałka Województwa rozdane

Miasto
Data publikacji: 13 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

12 czerwca 2024 r. w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbyła się XXIV Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie wydarzenia przyznano 27 nagród, 54 wyróżnienia oraz jedno wyróżnienie specjalne.

Nagrodę Marszałka Województwa w dziedzinie gospodarki otrzymały dwie firmy - SOCHA Signage z Brodnicy i Cilium Engineering Sp. z.o.o. z Torunia. Nagrodę w kategorii fundusze unijne odebrały Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. zo.o., natomiast w kategorii innowacyjne metody stosowane w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich - Stowarzyszenie Integracja i Współpraca w Toruniu oraz Bydgoskie Centrum Sportu.

Roman Wiatrowski, prezes zarządu Związku Pracodawców – Dzierżawców i Właścicieli Rolnych (ZPDiWR) został laureatem nagrody w kategorii rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. Kolejne dwie firmy: Holcim Polska SA, Cementownia Kujawy i Stiegelmeyer Sp. z o.o. z Grubna (gm. Stolno, pow. chełmiński) to z kolei laureaci nagrody w kategorii ochrona środowiska naturalnego.

Marszałek Piotr Całbecki wyróżnił dr hab. dr n. wet. Pawła Kordowitzki, prof. UMK i dr n. med. Adama Kowalewskiego z Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy nagrodami w kategorii nauka, badania naukowe i postęp techniczny oraz Dorotę Gołębiewską, kierownik Pracowni Informacji i Promocji w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku i Tomasza Izajasza, kustosza Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, nauczyciela w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy w kategorii edukacja.

Mjr Dominik Sierzputowski (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego, Bydgoszcz), Sławomir Wierzcholski (muzyk, Toruń), Krzysztof Iwaneczko (wokalista, pianista, kompozytor i autor tekstów, wykładowca Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy) oraz Anna Zglińska i Szymon Spandowski, społeczni opiekunowie zabytków z Torunia to laureaci nagrody w kategorii kultura, Dominika Putto (kajakarka, zawodniczka klubu CWZS Zawisza Bydgoszcz Stowarzyszenie Kajakowe), Helena Wiśniewska (kajakarka, zawodniczka klubu CWZS Zawisza Bydgoszcz Stowarzyszenie Kajakowe) i Mateusz Biskup (wioślarz, zawodnik Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego „Bydgostia”) - w kategorii sport, a Przemysław Kozłowski, artysta rzeźbiarz ze Słupowa (gmina Sicienko, powiat bydgoski) i Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska - w kategorii promocja województwa.

Nagrodę za działalność społeczną i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka otrzymał Dominik Romiński, prezes stowarzyszenia Kierunek Zdrowie, nagrodę w kategorii budowa społeczeństwa obywatelskiego - Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Potrzebującym „Dzięki Wam” w Bydgoszczy, w kategorii ochrona zdrowia: Maciej Harat, dr hab. nauk medycznych i nauk o zdrowiu, koordynator Zakładu Neuroonkologii i Radiochirurgii w Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy oraz Piotr Hubert, członek Okręgowej Rady Lekarskiej, Prezes Honorowy Kujawsko Pomorskiej Izby Lekarskiej w Toruniu.

Nagrodę za całokształt działalności odebrały w tym roku dwie instytucje kulturalne: toruńska Galeria Rusz w składzie Joanna Górska i Rafał Góralski oraz Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wyróżnienie specjalne wręczono Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczelnia otrzymała je za utworzenie Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, jednego z najnowocześniejszych w kraju ośrodków konserwacji zabytków.

– Ta gala to dowód na to, że dobrze wykorzystaliśmy dwadzieścia pięć lat istnienia naszego województwa. Zbudowaliśmy w tym czasie region, który mimo swojej kulturowej różnorodności, jest jednością, pełną wzajemnego zrozumienia - podkreślił marszałek Piotr Całbecki.

Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych >>>TUTAJ<<<

Źródło informacji: kujawsko-pomorskie.pl

Fot.: © UMT 2024, autor: Wojtek Szabelski, licencja: CC BY-NC 4.0

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: potężny budynek Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu
  Kultura, Miasto
  22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.
 • Miasto
  W środę 24 lipca 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 35 odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przyszłości budynków po PCK przy ul. Szczecińskiej w Toruniu.
 • Miasto
  Mieszkankę odwiedziła Dagmara Zielińska - zastępczyni prezydenta Torunia, która przekazała jubilatce list z życzeniami od prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Na zdjęciu: młode drzewka rosną w pasie zieleni przy jezdni
  Eko, Miasto
  Trwa etap przygotowania dokumentów do postępowania przetargowego na nasadzenia drzew, które zaplanowane jest na czwarty kwartał 2024 roku.
 • Mistrzostwa Europy w Speedrowerze - plakat
  Miasto, Sport
  Toruń po raz drugi organizuje Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Zawody rozegrane zostaną od 26 do 28 lipca 2024 r. na dwóch torach.
 • Ulica Przy Skarpie po remoncie
  Drogi, Miasto
  Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • Zakończył się remont zdegradowanego odcinka ulicy Przy Skarpie, w rejonie obiektów MOSiR.
 • W środę 24 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie burze wraz z silnymi porywami wiatru, opadami deszczu, a nawet gradu.
 • Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „Skandal wokół konkursu na dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Kandydatów "dostarczono" w nocy?”.
 • Rowery miejskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W 2024 roku odnotowaliśmy prawie 52 tys. wypożyczeń, a w systemie od początku tego roku zarejestrowało się około 3 tys. nowych osób.
 • 25 drużyn z całego świata wystartuje w wyścigu kolarskim kobiet „Śladami Królewny Anny Wazówny”. Organizatorem wyścigu jest TKK „Pacific” Toruń.
 • 23 lipca 2024 r. Przewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz spotkał się z Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Torunia Hubertem Maciejewskim.
 • Trwa postępowanie uzupełniające na rok szkolny 2024/2025 do klas I w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • 22 lipca 2024 r. Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia, powołał komisję w celu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Chęć pełnienia funkcji dyrektora CSW zgłosiło 5 osób.