Najlepsi z wiedzy o Koperniku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Najlepsi z wiedzy o Koperniku

Miasto
Data publikacji: 03 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

2 czerwca 2023 r. poznaliśmy laureatów etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.

W 2023 - jubileuszowym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika - uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski uczestniczyli w trzyetapowym konkursie interdyscyplinarnym, dotyczącym życia astronoma i dziedzin, którymi się zajmował. 2 czerwca 93 najlepszych przyjechało do Torunia, by wziąć udział w konkursowym finale.

- Był to wszechstronny uczony, dlatego warto iść jego śladami. Kto wie, może wśród Was jest ktoś, kto w przyszłości stanie się Kopernikiem naszych czasów – mówił prezydent Michał Zaleski podczas inauguracji konkursu w auli Młodzieżowego Domu Kultury.

W ramach etapu centralnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika uczestnicy pisali test, a następnie w Planetarium prezentowali swoje projekty edukacyjne pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?” oraz udzielali odpowiedzi na pytania komisji konkursowej. Wśród 93 uczniów było 48 ze szkół podstawowych i 45 ze szkół ponadpodstawowych. Do finału przeszło 10 uczestników - po 5 w każdej kategorii. Spośród nich, po podliczeniu punktów, komisja konkursowa pod przewodnictwem Czesława Stawikowskiego wyłoniła zwycięzców I, II, III, IV i V miejsca.

Laureaci - szkoły podstawowe:

1.    Anna Marta Czupajło z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrem
2.    Artur Feliks Falenta ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu
3.    Wiktor Szatkowski z Publicznej szkoły Podstawowej w Krzywosądzu
4.    Wojciech Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach
5.    Bartosz Kasprzak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim

Laureaci – szkoły ponadpodstawowe:

1.    Aleksandra Filipowska z III Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu
2.    Tomasz Więcek z III Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu
3.    Jerzy Michał Kryska z Liceum Ogólnokształcącego w Płocku
4.    Jakub Kondratowicz z XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu
5.    Marcel Werbowy z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gdańskim

Z rąk Marii Mazurkiewicz - kujawsko-pomorskiej wicekurator, Anny Łukaszewskiej dyrektorki miejskiego Wydziału Edukacji i Hanny Wilińskiej - dyrektorki I Liceum Ogólnokształcącego laureaci otrzymali dyplomy i pamiątki związane z Toruniem i Mikołajem Kopernikiem. Ale to nie koniec - 15 września wezmą udział w uroczystej gali finałowej z udziałem Ministra Edukacji i Nauki i Prezydenta Miasta Torunia, podczas której otrzymają główne nagrody.

Pobyt w Toruniu nie ograniczył się tylko do udziału uczestników konkursu w rywalizacji. Przygotowano dla nich dodatkowe atrakcje. W przeddzień mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz wysłuchać wykładu dr hab. Macieja Mikołajewskiego, prof. UMK, astronoma, redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Urania. Postępy astronomii”, współtwórcy programu telewizyjnego "Astronarium".

Zdjęcia: Małgorzata Litwin
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...