Najlepsi z wiedzy o Koperniku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Najlepsi z wiedzy o Koperniku

Miasto
Data publikacji: 03 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

2 czerwca 2023 r. poznaliśmy laureatów etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.

W 2023 - jubileuszowym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika - uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski uczestniczyli w trzyetapowym konkursie interdyscyplinarnym, dotyczącym życia astronoma i dziedzin, którymi się zajmował. 2 czerwca 93 najlepszych przyjechało do Torunia, by wziąć udział w konkursowym finale.

- Był to wszechstronny uczony, dlatego warto iść jego śladami. Kto wie, może wśród Was jest ktoś, kto w przyszłości stanie się Kopernikiem naszych czasów – mówił prezydent Michał Zaleski podczas inauguracji konkursu w auli Młodzieżowego Domu Kultury.

W ramach etapu centralnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika uczestnicy pisali test, a następnie w Planetarium prezentowali swoje projekty edukacyjne pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?” oraz udzielali odpowiedzi na pytania komisji konkursowej. Wśród 93 uczniów było 48 ze szkół podstawowych i 45 ze szkół ponadpodstawowych. Do finału przeszło 10 uczestników - po 5 w każdej kategorii. Spośród nich, po podliczeniu punktów, komisja konkursowa pod przewodnictwem Czesława Stawikowskiego wyłoniła zwycięzców I, II, III, IV i V miejsca.

Laureaci - szkoły podstawowe:

1.    Anna Marta Czupajło z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrem
2.    Artur Feliks Falenta ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu
3.    Wiktor Szatkowski z Publicznej szkoły Podstawowej w Krzywosądzu
4.    Wojciech Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach
5.    Bartosz Kasprzak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim

Laureaci – szkoły ponadpodstawowe:

1.    Aleksandra Filipowska z III Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu
2.    Tomasz Więcek z III Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu
3.    Jerzy Michał Kryska z Liceum Ogólnokształcącego w Płocku
4.    Jakub Kondratowicz z XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu
5.    Marcel Werbowy z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gdańskim

Z rąk Marii Mazurkiewicz - kujawsko-pomorskiej wicekurator, Anny Łukaszewskiej dyrektorki miejskiego Wydziału Edukacji i Hanny Wilińskiej - dyrektorki I Liceum Ogólnokształcącego laureaci otrzymali dyplomy i pamiątki związane z Toruniem i Mikołajem Kopernikiem. Ale to nie koniec - 15 września wezmą udział w uroczystej gali finałowej z udziałem Ministra Edukacji i Nauki i Prezydenta Miasta Torunia, podczas której otrzymają główne nagrody.

Pobyt w Toruniu nie ograniczył się tylko do udziału uczestników konkursu w rywalizacji. Przygotowano dla nich dodatkowe atrakcje. W przeddzień mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz wysłuchać wykładu dr hab. Macieja Mikołajewskiego, prof. UMK, astronoma, redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Urania. Postępy astronomii”, współtwórcy programu telewizyjnego "Astronarium".

Zdjęcia: Małgorzata Litwin
Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
  Miasto
  Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".